Proč číst eMontanu?

 • Publikujeme články a videa o lezení a dobrodružství, které vznikly výhradně pro nás.
 • Věříme, že psát poctivě o pozitivních věcech má smysl. Ctíme fakta a snažíme se nepřekrucovat realitu.
 • Myslíme si, že méně je někdy více. Z rychlovarné konvice ti články lít nechceme.
 • Zajímají nás i „malé“ příběhy. Každý z nás je jedinečný.
 • Sdílíme pět hodnot sesterského časopisu Montana (*1966 jako Hotejl), zároveň nejsme jeho digitální kopie:

  1. Věříme si mezi sebou. „Vylezl jsi první 8A a nemáš video? Gratulace!“
  2.
  V tradičních pískovcových oblastech nepoužíváme magnézium a lezeme po suché skále.
  3.
  Tykáme si – jako rovný s rovným.
  4.
  Chováme se venku tak, aby skály a jejich okolí zůstalo ve stejném nebo lepším stavu pro další generace.
  5.
  Respektujeme druhé lezce, třeba tím, že nešlapeme na jejich lano.
 • Nekrademe fotky (i když je to v Česku běžné a autor na to většinou nepřijde).
 • Nepracujeme s „cookies“ a IP adresami svých čtenářů.
 • Máme rádi češtinu (přestože ji nepoužíváme ve spisovné formě) a rozlišujeme významy zdolat a vylézt. Na eMontaně se hora nebo skála nedá zdolat, ale pouze vylézt. Smiř se s tím.
 • Nechceme svrchovaně kázat a poučovat davy, na základě výsledku uskutečněné ankety (89 % pro) čtenářům tykáme. Jako rovný s rovným.

Dopisy eMontaně

Martin Mazanec
Jakub Jurník
Simon Lewis
Michal Pohanka
Tomáš Hrdlička
Adam Blažej
Jan Krch
Tatuš
Jiří Čihulka mladší
Pavel Kubík
Matěj Švec
Jakub Vavřička
Martin Mazanec
Jiří Mikolášek
Ondra Pecka
Luďka Fialová
Honza Kouřimský
Štěpán Bušek
Mária Horalíková
Alex Honnold
Marek Audy
Honza Navrátil
Mirek Šošovica
David Eisler
Martin Kleštinec
Miloslav Pletánek
Olivier Hartmann
Markéta Barešová
Jakub Červenka
Tomáš Roztočil
Jirka Valenta
Eliška Bohdalková
Lucie Špitálská
Piškot
Tomáš Binter ml.
Jiří Malík
Monika Hovádková
Ivo Wondráček
Voloďa B.
Pavel Bury
Filip Kousalík
Peter Mahlke
Martin Košner
Honza Háráč
Jakub Hýl
Martin Valenský
Tom Randall
Jíťa
Jakub Valenta
Mišo Žilka
Tomáš Roubal
Katka Zvelebilová
Jirka Janeba
Pavel Malina
Miloš Haták
Tomáš Kerlin
O. K. P.
Petee
Lukáš Winter
Zdar eMontánní parto,
předně bych vám chtěl poděkovat za už tradičně kvalitní žurnalistiku z dálav, kopců a skal. Nevím, jestli to letos bylo množstvím zajímavých článků, nebo pěkným počasím (případně kombinací), ale mám na dlouhé zimní večery celou řadu restů, na které se obzvlášť těším.

Letošní kalendář nás hodně bavil, fantastická je už úvodní fotka (mimochodem – nedala by se někde sehnat v nějakém slušném rozlišení?), ale musím přiznat, že jsem se zasekli na říjnovém Špekovi. Nejspíš nám bude na zdi čistit rourák ještě pár měsíců, protože to je neskutečná momentka, která neomrzí.

Poprosil bych vás o dva kalendáře 2021 s vyzvednutím na OFFě. Ideální by bylo se dvěma dálničkama.

Ať se vám daří.

Srdečně zdravím všechny “eMontaňáky”.

Děkuji za veškerou práci i tvorbu, kterou pro nás vytváříte! Nádherné kalendáře, skvělé články na Vašem webu, perfektní videa “Příběhy cest”, tištěný časopis a další…

Líbí se mi, že v dnešní době ještě někdo dělá opravdu to, co miluje! A především to dělá srdcem a s vášní! Sám se již mnoho let hledám v pracovní sféře, tak vím, o čem mluvím. Jsem zapálený sportovec, lezec, milovník přírody, pohybu a těší mně, když od Vás čtu to, co čtu.

Kalendář objednávám 1x pro sebe v plné palbě a 1x pro svého kamaráda, který se dal před třemi měsíci také na lezení a má nyní velkou motivaci shodit ze svých aktuálních 104 kg, aby si mohl pohyb užívat opravdu na maximum!

Sice nejsme zrovna pískaři, ale kdykoliv se na písky podaří vyrazit, tak jsme vždy učarování a okouzleni!

Váš YouTube kanál je absolutní zlatý důl, co se lezeckých videí týče. Dokud jsem ho neobjevil, tak jsem nikdy necítil touhu vydat se za lezením do zahraničí. Ta komunita lidí, která leze na české pískovcové věže, to je teda něco. Jen kdyby bylo více videí s anglickými titulky – to by bylo perfektní!

Your channel is an absolute gold mine for climbing videos. I’ve never felt inspired to go climb abroad until I found this channel. What an interesting bunch of characters climb the Czech sandstone towers too. It would be great to hear what they have to say. If only there were more English subtitles, it would be perfect!

(Anglické titulky od roku 2018 přidáváme do všech nových Příběhů cest, pozn. red.)

Ahoj kamarádi,
prvně děkuji za Vaše super články a videa (diagnóza „furt čumí na eMontanu, kdy zase bude něco nového“). Rád bych si objednal dvě trička dámské vel. S a pánské velikost M.
Děkuji.
Jo, a co Alešák, už nepíše? Chápu, že to zdržuje od lezení? Ty jeho články obzvlášť zbožňuji.

(S Alešákem připravujeme speciální lezecko-gastronomickou rubriku na rok 2021, tak se můžeš těšit, pozn. red.)

 Vďaka za tieto videa! Vždy, keď pridate nový Príbeh cesty, tak sú to pre mňa také malé vianoce! (směje se)

(V reakci na „Slunovrat“, pozn. red.)

Milá redakce eMontany,
s obrovskou chutí čtu vaše články a smekám klobouk před vaším kolektivním dílem.
Narazil jsem na drobnou nepřesnost v článku o českých horských chatách v Alpách – Slovensko planinarsko društvo není slovenský, nýbrž slovinský horosvaz. Často se to plete. Kvalita vašich textů je natolik vysoká, že by to podle mého stálo za to opravit.
Mějte se krásně a přeju hodně zdaru!
Adam Blažej

(Opraveno. Děkujeme, pozn. red.)

Veliké díky za Kokšu! Měl jsem tu čest jej vidět v akcích jako mladej jungš v Ádru a pak po mnoha letech zase v Ádru, kdy navštěvoval na chalupě Majeráky. Ještě jednou díky!

Tyjo, ten pískovej souhrn loňska je parádní, tolik toho člověku unikne… Kdyby se vám chtělo to takhle hezky sepsat každej rok, byla by to pecka!

Díky, Tatuš
Ahojte,
teď jsem se vrátil od táty a obdivovali jsme Váš kalendář. Fakt príma fotky i komentáře. Ale jak mám lezení rád, tak s nikým v těch širočinách bych tedy neměnil. (směje se)

Jinak – mluvili jsme znovu o dalších možnostech s videem, vyprávěním, Valdštejnem, sponzorech, kolik starých kámošů s tím navštívit atd. No, a světe div se, táta, který dva měsíce byl (pochopitelně) samé: „Ach jo,“ apod., to z ničeho nic shrnul slovy: „Já tady chci být ještě několik let“ – kolik možného dobrého toho najednou vidí před sebou. A pak že živá voda existuje jen v pohádkách!

Ještě jednou díky!

Moc fandím každému, kdo se snaží o nějakou činnost kolem lezení. Těší mne vaše články a vyvolávají nostalgické vzpomínky na doby minulé. (směje se)

Krásné povídání s Čadisem mě vyprovokovalo k hledání zapadlého artefaktu (viz foto) Naslepo jsem tenkrát vyrazil z Brna busem do Vídně na svěťák… V tašce pití a svačiny, v kapse ani šilink. V akreditačním středisku jsem za pomoci výtisku Montany přesvědčil pořadatele o své novinářské odbornosti a jako

VIP návštěvník prožil neskutečné závody ve společnosti tehdejších lezeckých hvězd.Sedět vedle Legranda, Godoffa, Moona, Lynn Hill, Isabelle Patissier, Luisi Jovane, kteří po odlezení zasedli mezi novináře, to bylo jako v lezeckém ráji. (směje se)

Z článku mám radost. Píšou mi kamarádi i známí a chválí nám to. Jak jsem psal hned v mé úvodní zprávě, fakt si cením toho, že jsem teď mini-součástí eMontany. Také podle toho, jak se bavím s dalšími lidmi, jste bráni jako médium nejčistšího kalibru. Kalendář na zdi pro mě bude mít velkou hodnotu.

Ahoj eMontano,

zjistil jsem, že nutně potřebuji ten váš libovej kalendář na rok 2020. Moc rád bych jim podaroval i své dva dobré přátele.

Zároveň baštim všecky články natožpak videa Příběhy cest, která znám zpaměti a stejně mě neomrzí, ani když na ně koukám po 150té. Proto bych rád jeden kalendář v plné palbě za 550,- i s nálepkou a bylo-li by možno (a skladem) i dva za 350,- (rozuměj, peníze si bohužel netisknu a dotace taky nečerpám) (směje se). Ale kdyby byly tři moc, tak alespoň ten jeden s nálepkou a kluci dostanou místo kalendáře šťouchadlo že zároháku. (směje se)

Mějte se v redakci všichni famfárově a pokračujte dál v tom co děláte – jde vám to skvěle a má to smysl! Čau.

Díky za skvělou práci v roce 2019. Přinesli jste spoustu skvělých článků, rozhovory s Seanem, Arnoldem, Lynn, atd… (na Čadise se teprv těším) stály vážně za to a Příběhy cest, to je rubrika, která vždycky zlepší celý den.

Prosím, jeden kalendář mi pošlete tady do Hanibalu v Brně. 
Mam ho pro sebe, pod větev. (směje se)
Těším se jak sviňa! Pověsím si ho rovnou všude po všech stěnách!
Tak posílejte symboly. Žena ho zaplatí.

Jste skvělí!
Horám zdar!
___________________

Kalendář už mám doma a podivám se do něj až pod stromkem. Pomůže mi přečkat zimu. (směje se)

Rád bych si zakoupil kalendář na rok 2020 a zároveň tím přispěl i redakci. Nejsem bohužel díky vleklým zdravotním problémům aktivní lezec, ale vaše články a texty mi alespoň částečně vše kompenzují (když je tedy chuť, čas a nálada se začíst) a velmi rád letos poprvé „splatím“ svůj dluh. (směje se)

eMontanu mám moc ráda, články mě dokážou skvěle odreagovat od rutiny v práci. Moc se mi líbí, jakým stylem píšete, je to zábavný a takový opravdový jako ze života.

Ať se Vám moc daří!

Už je to nějakej pátek, co od vás občas něco přečtu. Máte famózní fotky a reportáže k nim se čtou úplně parádně – člověka to prostě vcucne. V tom je potíž a zároveň to extra cenné… Jde o to že člověk má furt tendenci říct „Bomba čtení!“ ale to je tak dlouhý: „Na to fakt teď nemám čas…“ Takže sem v létě dost věcí od vás „nestíhal“ (výmluva…)

A jak teď začalo to listopadový slizko, kdy už není hezky (třeba na písek) a ještě není sníh (třeba na běžky) a vidle do toho hází i tma, tak sem přečetl dost věcí který jste vykulili třeba už v létě a úplně mě rozebraly. Něco mě pohladilo, něco mě nabudilo.

Hlavně ale, právě díky tomu že to máte vesměs dlouhý, to člověka fakt „vytrhne“ z toho klipovitýho světa a zapůsobí to dovnitř nikoliv jen povrchově. A to se fakt cení! (směje se)

Rád bych pořídil kalendář rodičům pod stromeček, aby viděli krásu pískovcovích věží a neměli mě už za blázna, co zbytečně riskuje život.

Zaplatím za něj rád plných 550 korun, protože už nejsem student a vaše články mě drží „nad vodou“, když tvrdnu v kanclu, místo abych byl venku na skalách.

Moc děkují za užasné nálepky, které jsem včera dostála. Je jích tak moc, teď si zacvakám a zalepím každé viditelné místo v baráku. (směje se)

Moc a moc vám fandím, každý članek a každé video eMontany mi beré dech – nejen proto, že většinou popisují pro mně nepředstavitelný lezecký výkon, ale hlavně proto, jak kvalitně jsou proprácovaní, jakou hezkou češtinu použiváte, jake krasné zaběry přirody a rádosti z lezení, vítěztví nad sebou a svými slábosti ukazujete. Je to vždý estetický zažítek i pro mně, nehledě na to, že češtína není mým rodným jazýkem.

S lezením jsme s manželem začálí tento rok, on ve čtřicati, ja o něco ale ne o moc míń. Preska u kotníku je pro nás kolik krat nevyřešitelný problem a šestková cestá – vrchol uspěchu, nad kterym pokaždé musíme tvrdě makát přes bolestí v rukou a strách. Tím silnějí jsou zážítky z vašich povídání o vynikajícich lézcich z celého světa, o tradicích českého písku, o lézení za doby kamené (čti komunistické) i o tom, jak lezení spojuje svět a dělá ho určitě lepším místem. Teda rozhodně pro ty, kdo lezení propádl i v našém věku a kdo nehledě na naročnou prácí a spolú s malými dětí se za každou cenu snaží o tu další pětku nebo šestku a doufá, že jednou pujde i Doga lehce a s usměvem, jak ji vylézla holka v mém nejoblíbenejším videu od vás.

Jedíné co mí občás mrzí je když vidím anonce nového uměleckeho dílu od emontany na facebooku v pondělí ráno, když ja zrovná mám největší nával v prací u musím to něják přežít do večéra kdy už si to v klídu budu moct opravdu užít. (směje se)

Chtěla bých vás podporovát i dál, takže když vám bude chýbět nějaka ta částka na další užásný pohovór nebo zaznám, a budéte vědet, že může z toho byt krásný materiál, tak určitě dejte vědet – udělám, co mužú.

Za chyby se omlouvam, težko se vejdou emoce do cizího jazýka a ještě jednou moc děkují za dopís s nálepkami.

Už mám cvaknuto! (směje se)

Nejsem si jistý, jestli jste zaznamenali, že jsem váš článek o Deanovi dostal noc předtím, než jsem vysóloval „Freeridera“. Hodně jsem o tom přemýšlel. Byl to pro mě skvělý čas zavzpomínat na Deana a na veškeré věci, které v Údolí udělal. Ne všechno, co Ivo říká, je stoprocentní pravda… Ale bylo to pro mě hezké přečíst si to celé. Připadalo mi, jako kdybych se setkal se starými kamarády…

“Not sure if you noticed but I got your article about Dean the night before I soloed the Freerider. It was a lot for me to think about. It was a really good time for me to think about Dean and everything he did in the Valley. Not that everything Ivo says in that article is strictly true… but it was nice for me to read it all. Like seeing old friends.”

Životní filozofie knihy Napříč střechou světa mě myslím dost ovlivnila. A teď tady (po třiceti letech) čtu další hluboké myšlenky, jak lze svobodně žít.

Výborný rozhovor s velkým Synem svého táty! Gratuluju!

Ahojte borci,

skláním se před vaším článkem Máš na míň. Asi nejlepší čtení, co jsem za hóóódně dlouhou dobu četl. Fakt moc dobrý, krásně napsaný hluboký zamyšlení.

Díky!

Chtěl jsem se zeptat, sleduji vaše videa Příběhy cest různých lezců. Je to pěkná tvorba a moc se mi to líbí. Chtěl bych se zeptat, kdybych chtěl s eMontanou natočit taky takové video, na nějaké skále, co budu muset splnit nebo jak je to vůbec možné? Lezení mě naplňuje a přivedl mě k tomu táta, když jsem býl ještě malej. Vyrůstal jsem na skalách jako je Mazák horní nebo dolní. Medůvka, Godula, Čertovy skály, Štramberk. Byl bych rád za nějaký projekt s vámi.
Přeji pěkný večer.

(Pravda, z tohoto regionu Příběh cesty ještě nemáme. S Mirkem jsme v kontaktu, pozn. red.)

Ahoj, napadlo mě, jestli by jste někdy nebyli ochotní zodpovědět pár otázek od čtenářů a diváků na Vás (tím myslím hlavně Sanyho a Kubu, nevím, kolik dalších lidí za tím vším stojí). Hodně lidí vás asi zná a pokecá si s Vámi u různých příležitostí, ale myslím si, že je i mnoho dalších, kteří vůbec nevědí, co vaše práce natáčení videí, dělání rozhovorů a podobně obnáší. Dočkáme se někdy takového rozhovoru? Nebo radši vše držíte pod pokličkou?

(David nakonec připravil nějaké otázky a vznikl z toho narozeninový rozhovor, pozn. red.)

Děláte to moc dobře, rozhovory, příspěvky, atd… 
Máte svou tvář, jinou než ostatní „net-media“, a to je supr.

Dávám klobouk dolů – tyhle lezecké „Příběhy cest“, jsou něčím, co překonává vše, co bylo doposud o lezení u nás publikováno.

Projížděl jsem eMontanu a překvapilo mě, jak kvalitní a pestré články jsem tu našel. Nikdy nejsou povrchní a umožní hluboký pohled na téma z různých úhlů – ať už se jedná o věci z lezecké historie, teorie nebo rozhovory s osobnostmi. Skvělé!!!

I‘ve looked over eMontana and was surprised about the good quality of the different articles. The articles are never superficial and allow a deeper look from different ankles onto interesting points of climbing history, theory or personalties. Great!!!

Jen tak krátce bych chtěla říct dík!
Děláte pracovní den pro mou hlavu zaseklou v přírodě krásnější a hned má člověk pocit, že i ten vzduch je takovej nějakej . . . sytější a lepší.
A vizuálně? Oko si pomlaskává.
Takže dík a buďte dobří. (směje se)

Vaše články si nechávám na ranní víkendy s kávou a ne jen tak na odpoledne. Před výjezdem do skal se pak cítím plnější dojmů (směje se) a na cestě v autě je o čem bavit. (směje se) Dobrá práce!

Dost se mi líbí, že se v eM začaly objevovat texty, co nejsou jen „reportáž“ toho „co kdo a kde”, ale vyprávěj nějakej příběh. Navíc formát, co se pohybuje kolem těch „200 slov“ je supr – mám rád to „naťuknutí“ příběhů, člověk to má čas přečíst (dost zásadní) i mezi prací, když někde čeká atd. A když je to dobře nepsaný, tak tě to od obrazovky úplně přenese někam, kde bys v tu chvíli třeba mohl být… A dodá inspiraci a motivaci.

Standard máte stále vysoký. Jste jediný server a vlastně jediné médium, kde si články čtu znova.

Super rozhovor s Rosťou Tomancem! Tedaaa, asi je to hodně tím, že je to týpek, ale stejně, chválím! Asi nejlepší, co jsem na eMontaně četla.

Ahoj. Zdraví Lucie Špitálská, vrstevnice Montany, nar. v srpnu 1966 Aleně a Iljovi Špitálským. Ano, je to tak, jsem dítětem horolezce Ilji Špitálského (1937–1967) pův. ze Dvora Králového. Objevila jsem vás, eMontanu dnes, protože jsme s maminkou vzpomínaly, tedy ona vzpomínala a mezi všemi jmény ze skal padlo jméno Herbert Richter. Tedy hledala jsem na netu a objevila rozhovor z 11/2018. Díky moc za něj.

Mamku by velmi potěšilo, kdyby mohla dávnému kamarádovi poslat vzkaz. Už je to příliš mnoho let, co se neviděli, ale třeba by se mohlo povést, že by se potěšil i další člověk, nejen ta moje malá milá maminka. (Po tom, co táta zůstal na Mt Blancu, maminka jezdila do skal čím dál méně, pak jsme se zabydlely v Praze… Mnoho bolesti, málo času, asi i peněz, strach o mne, jsem prý po tátovi… Kdo ví, tak jsem se trochu od skal a mnoha kamarádů pak vzdálila, ale srdcem nikdy.) Mohli byste nám, prosím, na něj, na Herberta, dát nějaké spojení? Děkuji, děkujeme. A užívejte si na světě a pevné zdraví a hodně štěstí přeju.

(Kontakt jsme Lucce poskytli, pozn. red.)

Ahoj, tím článkem o Frantovi Jarošovi jste mi udělali velkou radost. To je zase trefa. Paráda! Díky.

Dneska jsem ke spokojenosti přelouskal Ádršminky, až jsem si říkal, že bych se zas po delší době měl do toho Ádru vydat. Vlastně vždycky mě nějaké vaše čtení potěší, jinak o lezení nečtu vůbec nic – baví mě lezení, ne řeči okolo – ale s eMontanou to mám trochu jinak. (směje se)

Ahoj eMontano! Díky za všechny články, v kterých mnohdy najdu motivy k zamyšlení.

Fascinuje mě zejména text. V tom jste jedineční. A je úplně jedno, zda lezeckému slangu člověk rozumí nebo ne. O to víc člověka chytá za srdce, když ví, o čem například Alešák píše.

Děkuji a přeji, ať se Vám ve všem daří!

Tohle mi nedělejete… Tuhle jsem byla v práci úplně marná, myšlenkama byla ve skalách – to jsem si tady početla o neuvěřitelné Sylvě Kysilkové a teď tady bulím u vzpomínek na Pana fotografa… Čím mě dostanete příště? Moc hezky zpracovaná reportáž, děkuju. (směje se)

Díky za Sokolíky v Sasku! Trochu jim závidím tu „nepolíbenost pískem“. Na tyhle dny už nikdy nezapomenou. Těším se na další články.

Mám rád vaše videa a články, je to super… Najviac sa mi páčia tradičný pieskari… To su bomberi… Ale ja maglajzujem jak divý, ale na vápne. (směje se) Naposledy som pieskaril v 90. rokoch, keď sme skákali z Malého na Velkého Konšela. (směje se) Horám zdar a mnoho dalšich skvelých príspevkov…

(O pískařích – lezcích Meisterwegů, pozn. red.) Moc dobrý. Umělci a mistři sportu, ať už je dnes i lezení u široké veřejnosti mainstremovým sportem, pořád jsou tady dveře, které zůstávají obyčejným smrtelníkům zavřené a klíč od nich mají jen ti nejlepší se správnou filozofií. Strašně se mi líbí, když si o tom můžu přečíst. Asi tak jako Mára udělal prvovýstup na Gašerbrum nebo Adam posunul stupnici, připadají mi i jejich výkony jako z jiné dimenze!

Vaše články a videa jsou naprosto super!
Fandím vám! Zařaďte mě prosím do newsletteru, který doufám bude!
Všechno dobré a díky za vaši práci.

Super články! Jdou mnohem hlouběji, než takové to typické „za den vylezl 9a“. Jsou spíše o nastavení mysli – jádru každého lezce. Také spojují moderní lezení s tím tradičním nebezpečným. Hlavně je doporučuju lidem, kteří lezou klasické cesty – třeba v Saském Švýcarsku. Dobrá práce, zasloužíte si mnohem více čtenářů!

“Awesome articles! They go much deeper than typical “did a 9a in a day” stuff. It’s about the mindset, the core of every climber. And its bridging old school dangerous adventure climbing with more recent developments. Especially recommended for those climbing trad, e.g. in Saxon Switzerland. Good luck, you deserve much more readers!”

Ahoj eMontanisti,rád vás čtu a těším se na další články. Rád si vás podruhé cvaknu v roce 2018. Nechtělo by se vám napsat něco o Silvě Kysilkové? (příští rok to bude už pět let, co leze o patro výš… Bohužel). Třeba bych mohl přispět sbírkou vzpomínek od kamarádů z českostředohorska.
Vinšuju pohodové svátky a milý rok 2018 a roky následné.

(Článek o Sylvě jsme o několik měsíců později úspěšně vydali, pozn. red.)

Zdar chlapi, jen jsem vám chtěl napsat, že děláte parádní práci. Poslední rozhovor s Mirom Medvecem byl skvělý (a nejen ten). Bylo to dobře napsané, otázky rozvíjely diskuzi, mělo to vývoj + ten konec a pohled jiných lezců – geniální nápad. Vím, kolik za tím stojí času a úsilí, fakt parádní práce.

Chtěl bych vám, tím myslím celé redakci, poděkovat za skvělý web. Obsah, který tvoříte je svým způsobem výjimečný. Články mají hloubku, atmosféru a jde na nich zkrátka vidět, že si autor dal záležet a udělal to s radostí. O parádních fotkách ani nemluvím. Na českém internetu jste pro mě takové malé zjevení (vy a Matěj Balga, kterého jsem díky vám objevil). Takže jen tak dál!

Rád přispěju na redakci eMontany, protože jako jediný zdroj na internetu píšete články a točíte videa na téma český písek. Navíc všechny vaše počiny mají punc extra kvality, jak v obsahu, tak provedení.

Opět jsem si přečetl téma na anglické verzi eMontany, tentokrát o historii prvních cest té které obtížnosti. Standa píše vždycky skvělé články – zřejmě jedny z nejlepších a nejkomplexnějších vůbec?

Musím vám pochválit parádní webovky eMontany.
Moc pěkný jak graficky, myšlenkou, obsahem i vtipností a originalitou článků. Článek „Vlasta – číslo o ženách” je fakt parádní, hezká úvaha i fotky.
Jen tak dál!

Super článek o Deanovi… Vlastně standardní s tím, že Váš standard je krutě vysoko. Hrozně se mi líbí obrázek Half Dome od Veroniky Gazdové. Mohl bych poprosit o kontakt? Rád bych si od ní něco podobného pořídil.
Díky za nejlepší lezeckej web!

Zo článku o Méďom mám veľkú radosť, je to krásne urobené s fotkami, zvukom a všetko a aj Méďovi sa to páči, najmä titulok. Méďo mi volal, že fakt si uvedomil, že je niekedy hlava dubová, tak sme zaznamenali aj terapeutický účinok eMontany. (smiech)

Vážená redakce!
Tak jsem se po čase podíval, co je nového na vašem webu a koukám, cesta, kterou znám. Oblíbená rozlézací cesta a musím říct, že mě trochu zklamalo video. Čekal jsem, že uvidím, jak leze klíčové místo, ovšem zrovna ta pasáž je zrychlená! A pak jsem se taky trochu utvrdil v tom, jak lze snadno měnit obraz světa …. na konci videa jsou záběry opět ze začátku cesty (mračí se), uznávám, že je to asi vizuálně zajímavější než traviny v závěru, ale trochu to mate.

Na závěr bych rád poznamenal, že v knize Sbohem sedmikrásky je název cesty „Papala Lulu“ vysvětlován bez stopařky a že o „Hradní spáře“ po vlastním mluvil Dušan „Stoupa“ Janák už cca před deseti lety. Jakože nápad na zrovna tuto cestu bych, až k přelezu jednou dojde, připsal spíš jemu.
Jinak ovšem děkuji a chválím.

Ahoj do eMontany. Velmi oceňuji celkovou úroveň vašeho média. Z vlastní zkušenosti myslím, že je to docela řehole dělat menší časopis takhle dobře. Z podobně smýšlejícího a fungujícího (i když tematicky odlišného) plátku vás zdravím a s dovolením upozorňuji na zbytečnou vadu na kráse:

V některých článcích “200 slov” – např. ten poslední od Pepy Horáka – máte špatně interpunkci. Nespisovná čeština má svoje opodstatnění a stylisticky se leckde hodí. Interpunkce ale podle mého názoru prostě nemá dobrou nespisovnou variantu. Píšou to špatně všude všichni, ale když je to web “o hov.ech”, tak je mi už jedno, že taky kazí jazyk. U bezva počinů, jako je eMontana, mě to mrzí. Většina lidí to dnes bohužel nerozezná, ale to neznamená, že by se jazyk neměl udržovat na nějaké úrovni. (Jsem trochu nácek, uznávám.)

Držím palce, ať máte dost chuti a energie pokračovat!
Zdraví lajnerka Kačka

(Opravujeme zmíněné chyby a děkujeme, redakce)

V rámci pročítání článků, které moji mysl dostávají na chvíli z šedi pracovního dne, jsem narazil na Alešákův popis o překližkových kravaťácích, což mne dost pobavilo a vedlo k zamyšlení, že jsem v té skupině taky… No co, od mládí klasika „vše na výkon“ a až ve věku, kdy jsem se osamostatnil začínám chápat, že vše není o výkonu, ale vlastně úplně o něčem jiném.

I díky článkům na vašem webu si to víc uvědomuji a měním se, a to k lepšímu, teda alespoň já to tak cítím. (směje se) V současné době je trendy být „busy“ – nestíhám, mám toho moc atd. Jít jen tak ven do přírody, to je přece divné, teda pokud to není se sporttesterem. Je to celkem smutný, tím spíše, že je to společensky uznáváno a propagováno. Vy jdete proti proudu a toho si vážím.

Věřím, že tím, co děláte, zbavíte i někoho dalšího okovů výkonu a někdy ho uvidíte, jak místo práce sedí někde na šutru a čumí do krajiny a užívá si toho opojného TEĎ. Díky!

Moc pěkné stránky a fotografie, které mně pomáhají k uzdravení. Dříve jsem hodně lezl, od patnácti, dnes mi je 45 a poslední rok už nemohu lézt kvůli zádům, ale ty krásné fotky a články mě motivují. Jsou opravdu skvělé, mají co říct, prostě zvoní a mají šmrnc. Děláte výbornou práci – a ta není lehká – proto tak skvělé výsledky už nějaká léta.

Chci poděkovat za to, jak ten web vedete. Cením nevšední pojetí článků („Ani slovo o lezení“), neobvyklá témata a kvalitní zpracování (třeba článek „Nerušit, hnízdím“). Hodně se mi líbí audio vsuvky do rozhovorů, zpovídaný je pak tak nějak víc plastický, že ano.

eMontana je mezi tím dnešním internetovým haraburdím skvost, jejíž  články si vychutnávám jako dobrou čokoládu, která mi dělá potěšení. (směje se) Ať se vám vede!

Úplnou náhodou jsem se dostal na web eMontana.cz a zjistil jsem, že je to super záležitost! Nejen velmi povedená grafika a úroveň článků, ale i ono rozdělení na sekci Vertikála – Horizont, zkrátka dát slovo jak dobrodruhům, tak lezcům, je výborně zrealizovaný nápad.

Taky bych chtěl dát velkej palec nahoru pravidelné rubrice o lezení na písku od Alešáka (jeho metafory jsou úsměvný, i když někdy by jimi mohl více šetřit). Moc díky!

Díky za parádní stránky. Líbí se mi, že představujete zajímavý lidi a jejich počiny a chcete to dělat nekomerčně.
Proto beru i tu výzvu na příspěvek a až začnu zase hákovat, tak vám přispěju. Teď jsem na hraně a blíží se zima.
Výborný archivní fotky a vzpomínky a zapadlý věci. Kolikrát nějakou starou věcí inspirujete a já pak hledám dál.
Držím pěsti nekomerčním věcem a projektům, jsou dělaný srdcem a uměj za něj chytit. Tak si udělám kolečko na internetu, kouknu na eMontanu, na kagot, na lezec – pěkně retro vzhled stánek (směje se), na lezecký a adventure videa na youtube a hlavně jdu ven. Proto to vlastně píšu, že jdu ven a kolikrát by se do báglu hezký čtení vytištěný na papíře šiklo. To je ale asi blbost, že eMontana byla na papíře, že? Tu bych si koupil. Jo, nebo si koupim tiskárnu a články si vytisknu, to by taky šlo.

Vono dělat dneska něco z lásky je takovej anachronismus, bohužel. Každej čumí, kde by na čem vydělal a co zpeněžil. Pak prodává naprostý pí*oviny, kerý nikdo nechce a ještě je nervní, že mu to nesype. Stačí ale dělat věci s láskou bez myšlenek na prachy a voni se jak zázrakem najdou lidi, co by za to byli vochotný i zacálovat. To ale skoro nikdo nepobírá hlavou, protože má místo mozku podělanou kasičku a voči jak ten starej kačer Skrblík, jak se mu tam točej ty doláče….

Možná jsem proto chudej, že za všim nevidim prachy. Ale sem šťastnej a hlavně šťastnej, když někde dám pokec s někym, kdo je stejnej.
Tak dál dělejte věci z lásky, udělaj radost vám, udělaj radost těm vnímavejm vokolo a přežijou. Věci dělaný s láskou vždycky přežijou. Chcípe to, co je dělaný pro prachy. Stačí, aby to už nekapalo tolik a šlus, konec a chcípne to jak tučňák na poušti.
Hodně štěstí, dobrejch témat a zajímavejch rozhovorů s inspirativníma lidma.
Vydržte existovat, čtete se dobře.

Hodně se mi líbí vaše snažení na eMontaně, konečně projekt, který má v lezecké komunitě své místo a budoucnost.

PODPORA

Narozeninové tričko

eMontaně bylo v dubnu pět let. Rozhodli jsme se, že si uděláme radost a oslavíme tohle výročí naším prvním tričkem. Poptávání po něm skončilo 15. 6. 2020.

Jaké jsou jeho skryté významy?
Čti rozhovor s grafikem Ondřejem Horáčkem.

„Zůstaň on-line! Čti eMontanu.“ Grafika z oka Vondřeje Horáčka – aktualizace výukového nákresu Vládi „Chrousta“ Procházky mladšího


Přispěvatelská samolepka – dálnička do auta

Už jsme tu pro tebe pět let. Loni jsme investovali spoustu peněz do nového webu a teď už zase šlapeme do obsahu. Věř, že nepracujeme se surovinami z Polska nebo Číny – materiály osobně vytváříme drahou technikou. Pokud nám chceš přispět, učiň tak prosím „dálničkou“. Tímhle kouskem papíru a lepidla podpoříš eMontanu v přípravě původních článků, rozhovorů a videí. Vedle příjmů z inzerce závisí eMontana na štědrosti svých čtenářů.

JAK CVAKNOUT?

Pokud chceš ocenit naši práci na článcích a potěší tě, když budeme pokračovat, zvaž prosím dobrovolný příspěvek na účet

.

670100-2212654881/6210

Libovolná suma udělá radost.
Pokud nám věnuješ více než 350 Kč:

1. Pošleme ti poštou jako dárek dvě samolepky – dálničku vlepíš na zadní sklo zevnitř auta. Dále dostaneš klasickou barevnou samolepku (tyto pískovcové dravce). Do popisu platby prosím napiš poštovní adresu a kterou samolepku máme poslat.

2.  Zapíšeme tvoje jméno do „vrcholovky” níže.

3.  Podpoříš tým lidí, kteří obsah připravují. Dělají to pro tebe a celou lezeckou komunitu.

– Seznam podporovatelů pro rok 2020 – co měli sílu a morál přispět

1. DANIEL MARCÍNEK
2. LUKÁŠ CHLPÍK
3. TOMÁŠ KLOS
4. MIŠO ŽILKA
5. HANA DOLEŽALOVÁ

6. JINDŘICH MAHEL
7. PETRA PROŇKOVÁ
8. MARTIN ČABALKA
9. JAKUB NOSEK
10. SVĚTLANA KADLECOVÁ

11. KLÁRA ŠIMEČKOVÁ
12. LUKÁŠ KÁŠEK
13. ROSŤA BACÍK
14. ROMAN CHLUP
15. JANA MATOUŠKOVÁ

16. FILIP MUSÁLEK
17. PETRA JIRKOVSKÁ
18. LUDVÍKA FIALOVÁ
19. FILIP ŠANCA
20. VLADIMÍR MAREK

21. MICHAL MAKUŠA
22. ROMAN MAROUŠEK
23. MICHAL MRSKOČ
24. ELA ZÝKOVÁ
25. ONDRA KRÁČALÍK

26. HONZA TAUCHMAN
27. PETR STEHLÍK
28. HONZA MANDÍK
29. EDITA MOTYČÁKOVÁ
30. ZUZANA KRUŠINOVÁ

31. ALENA ČEPELKOVÁ
32. RADKA STŘÍŽKOVÁ
33. FILIP BAROŠ
34. ZUZANA ALIGEROVÁ
35. MARTIN ZEMAN

36. JOSEF KRESTA
37. ONDŘEJ NOVÁK
38. ELIŠKA ŠORMOVÁ
39. MÍRA KRÁL
40. LENKA ŠÍDOVÁ

41. HONZA STANĚK
42. MARTIN VYHLÍDAL
43. PETR KOLÁŘ
44. JIŘÍ VALENTA
45. JAKUB ILLNER

46. PETR KRŮTEK
47. VOJTĚCH KNOTEK
48. HONZA OČKO
49. MARTIN TOMÁŠEK
50. HONZA RUTAR

51. PAVEL VEVERKA
52. IVO WONDRÁČEK
53. VĚRA FORMANOVÁ
54. SAM MAŠTÁLKO
55. JAROSLAV TICHÝ

56. VLASTIMIL DANĚK
57. JAKUB NOVOTNÝ
58. MICHAELA JANKOVÁ
59. ALENA KADLÍČKOVÁ
60. TOMÁŠ TUREK

61. JIŘÍ TRÁVNÍČEK
62. VIOLA KOSÍKOVÁ
63. PAVEL ZBYTOVSKÝ
64. MICHAL BALÁŽ
65. ONDŘEJ KUBA

66. PAVLA STRÁNSKÁ
67. ELIŠKA DRBALOVÁ
68. BÁRA KVAČKOVÁ
69. ONDŘEJ FILIP
70. JIŘÍ ŠŤASTNÝ

71. ANETA DONÁTOVÁ
72. ŠTĚPÁN BUŠEK
73. ANEŽKA ŠVARCOVÁ
74. MARKÉTA DOSTÁLOVÁ
75. ADAM SWIERCZEK

76. MILÁNO ZEDNÍK
77. ZUZKA NEJEDLOVÁ
78. JIŘÍ MIKOLÁŠEK
79. JOSKA OSIF
80. LENKA PECHANOVÁ

81. MIREK MEDŘÍK
82. IVO JOSEFÍK
83. BLANKA SVOBODOVÁ
84. TOMÁŠ MARTIN
85. LINDA KRECBACHOVÁ

86. MARTIN OTTA
87. HONZA KOUŘIMSKÝ
88. JAN ŘEZNÍČEK
89. KAREL MAŠEK
90. JAN VALOUŠEK

91. NIKOLA ORTOVÁ
92. VÁCLAV HUSÁK
93. TAMARA BUGANSKÁ
94. MARTIN JANDA
95. EVA OBELCZOVÁ

96. IVČA KRAUSOVÁ
97. ZDENĚK JOSKA
98. KAROLÍNA KULOVÁ
99. JIŘÍ RYŠKA
100. LENKA PISKOVÁ

101. BOGDAN KALETA
102. ZUZANA VIDLÁKOVÁ
103. VLAĎKA HANUŠOVÁ
104. VLÁĎA LINKE
105. MAGDA MYNÁŘOVÁ

106. DAVID MULLER
107. JAKUB ANTOŠ
108. LUDVÍK VEJVODA
109. IVA RAJČÁNIOVÁ
110. MIROSLAV VOTOČEK

111. ALEŠ GAIDA
112. JÁRA KAREL
113. MICHAL ŽIGA
114. DUŠAN JANÁK
115. ONDRA PECKA

116. ONDRA SMÍŠEK
117. PETR JURAČKA
118. ANDREA TROJANOVÁ
119. IVO ŠIMURDA
120. ONDŘEJ KILIAN

121. MARTIN POLÁK
122. BÁRA KOVÁŘOVÁ
123. JAN VÝŠEK
124. ŠÁRKA BERÁNKOVÁ
125. MARTINA BLAŽKOVÁ

126. FANDA VINŠ
127. ONDRA SEDLÁČEK
128. PAVLÍNA KUFOVÁ
129. RADKA SKALKOVÁ
130. LENKA DOSTÁLOVÁ

131. ALENA FUČÍKOVÁ
132. JANA KONČÁKOVÁ
132. MÁŘÍ MANKOVÁ
133. MIRKA SOTÁKOVÁ
134. JAKUB VAVŘIČKA
135. PEPA ŠTEFELA

136. LINDA TRAN
137. KATARINA JASENČÁKOVÁ
138. JIRKA ŘEHOŘ
139. SABINA TROJKOVÁ
140. IVAN BUKVIC

141. TOMÁŠ SEDLÁČEK
142. ONDŘEJ KALISTA
143. PETR SMRŽ
144. PETR ŠOUFEK
145. JAKUB SKOČDOPOLE

146. JIŘÍ TAUCHMAN
147. LUCIE URSOVÁ
148. OLGA HATAŠOVÁ
149. KAROLÍNA VÁVROVÁ
150. MARTIN KOŠNER

151. JIRKA ŠVÁCHA
152. JARDA MARŠÍK
153. PAVEL BOHUNĚK
154. JAN GUERTLER
155. NIKOLA ČÍŽKOVÁ

156. HONZA KLEGA
157. MARKÉTA BARTOŠOVÁ
158. JIŘÍ MARŠÍČEK
159. RADEK VOKÁL
160. RADAN KEIL

161. JANA NOSKOVÁ
162. MILOŠ PAVLÍČEK
163. MARTIN JANDA
164. MICHAELA HEJSKOVÁ
165. MICHAL POHANKA

166. PETR JANATA
167. TOMÁŠ ALIGER
168. MARTIN JEHLIČKA
169. ŠIMON SCHIERREICH
170. KAREL VAŠEK

171. KRYŠTOF POKORNÝ
172. JOSEF VILIMOVSKÝ
173. PETER LOBODÁŠ
174. HONZA ŠLOCAR
175. ONDRA VOSECKÝ

176. ROSTISLAV PACLÍK
177. PAVEL MYNÁŘ
178. MAREK POLÁK
179. HANUŠ WAGNER
180. MARTIN KLONFAR

181. MILOŠ HATÁK
182. BARBORA SOJKOVÁ
183. JAKUB BALHAR
184. MILAN MAJDIČ
185. ROMANA STACHOVIČOVÁ

186. SVEN STÜMER
187. HONZA KRATOCHVÍL
188. VIKTOR POLÁŠEK
189. ALEŠ KUČERA
190. HONZA DVOŘÁK

191. PETR NOVOTNÝ
192. IVAN HÉDA
193. TOMÁŠ MLS
194. CHRISTOPH RAUCH
195. MICHAL KAISER

196. MATOUŠ ZAREMBA
197. MAREK RÝZNAR
198. ONDŘEJ MRKLOVSKÝ
199. ANNA MAŇOUROVÁ
200. TOMÁŠ KUČERA

201. HONZA ŠTILIP
202. JOSEF MAŠEK
203. MARTINA VENCOVÁ
204. ROMAN FINKOUS
205. DAN KROČEK

206. MARTIN HUMPÁL
207. DANIELA SEDLÁŘOVÁ
208. ROMAN FINKOUS
209. KATKA SLUNEČKOVÁ
210. SILAS FLÖTER

211. ROMAN GRÄTZ
212. PAVEL DOLEŽAL
213. ONDŘEJ THEINER
214. MÁRIA HORALÍKOVÁ
215. MIROSLAV DĚDEK

216. JOSEF LIBA
217. RADEK HESS
218. JINDŘICH CINCIBUCH
219. MILOŠ RADEMACHER
220.



NEZAPOMÍNÁME.
SEZNAMY ČTENÁŘŮ, KTEŘÍ NÁM PŘISPĚLI
V ROCE:
201620172018 a 2019.

  

Pozn. Jak už víš, jdeme po původním obsahu. Jeden z našich článků vznikal tři roky. Dáváme našim autorům dostatek prostoru a stojíme si za tím. Shánění fotek, natáčení videí, hledání jazykových chyb nebo závěrečná editace vyžadují hodně času a úsilí. Proč to tak dlouho trvá? „Jdeme do hloubky a zajímá nás originální čtení, které jinde nenajdeš.“

„Ostatní recyklují nebo sdílí. My tvoříme.“


Kdy máme otevřeno?

 • Naši autoři nejčastěji točí krátké příspěvky v rubrice „200 slov“
 • Každé obnovení home page přinese kus moudrosti – citát
 • Na hlavní straně také najdeš každý měsíc nový úvodník
 • Vlajkovou lodí je „Článek měsíce“, do kterého se ponoříme co nejvíc
 • V lichých měsících se těš na příběh z rubriky Horizont
 • V závěru měsíce zveřejňujeme nový díl seriálu „Papa lezec“
 • Několikrát do roka vydáváme původní video Příběh cesty
 • libovolnou chvíli můžeš naše snažení komentovat na FB


eMontana v 17 vteřinách

Standa Mitáč

Hlavní editor

„Lezení není jen o číslech a život není jen o penězích.“ Nejraději píše o lidech, kteří vědí, že štěstí si nikde nekoupíš. Je závislý na stavech, kdy neřeší datum – v horách nebo na labském písku. Neléčí se.

Jakub Freiwald

Editor

Absolvent mediálních studií, profesionální střihač, kameraman a příležitostný fotograf. Točil cestopisné reportáže třeba v Číně, Argentině, Indonésii nebo Indii. Motto: „Když se chce, všechno jde.“

Eva Janatová

Autorka

Učitelka. Grafička. Typ člověka, kterému se rozzáří oči, pokud může o horách a skalách alespoň mluvit a psát, když po nich zrovna nemůže lézt. Věří v jednoduchost, dobrý čaj a nerada řeší blbosti.

Alešák Procházka

Autor

Zbožňuje tep velkoměsta. Mlčky žasne nad technickým pokrokem, moderními trendy, hltá poslední výkřiky módy. Nenechá si ujít žádnou společenskou akci či kulturní událost. Denně čte noviny, sleduje burzu. (haha)

Simča Ulmonová

Autorka

Lezkyně a příležitostná redaktorka. Nálada se jí zlepší s nastoupanými metry, kdy zahodí stereotypy všedních dní a uteče od reality. Nutnost, závislost, životní potřeba. „Lezení je barevné, má mnoho pohledů a na to se ráda ptám.“

Tereza Ševečková

Autorka

Nevydrží na místě a pořád má hlavu v oblacích. To jsou důvody, proč leze a proč ji baví psaní o lezení a cestování. Pokud zrovna nepíše, ani neleze nějakou skvělou cestu, tak si povídá s lidmi a brnká si na kytaru – s hudbou je na světě veselo. 

Vojta Joska

Autor

Lezec, skialpinista a hlavě nadšený dobrodruh, kterému se písek dostal hluboko pod kůži. Rád přijímá nové výzvy a je pro každou špatnost. Jestli se něčeho opravdu bojí, tak je to jednotvárnost všedního dne a sportovní cesty.

Michal Katuščák

Webmaster

Webový mág. (Když jsme ho poprvé vzali do skal, hrábl si dost hluboko… Na druhou stranu – kdo může říct, že jeho první lezení skončilo zápisem do vrcholovky jedné z nejvyšších věží v Sasku? Michal se výzev nebojí. Pozn. SM)



Ceny inzerce pro rok 2021
_mediaplán ke stažení_

Máš nějaké připomínky, nebo tipy na témata, která bychom mohli hlouběji zpracovat?

S poděkováním přijmeme i konstruktivní kritiku.

[email protected]

732 644 536
(Standa)

774 244 263
(Jakub)



Tady je naše LOGO ke stažení. Varianta na bílé pozadí a na tmavé pozadí. Stáhne se po kliknutí.