„200 slov“

Pozor na slepé uličky. Jaké metafory skrývá naše triko? Poptávání končí 15. června

11. 06. 2020, Standa „Sany“ Mitáč

Na síti najdeš kdejaký obsah. My se ti v kamenném moři informací už pátý rok snažíme vybírat ten nejlepší. S trochou nadsázky – ve světě internetových médií to funguje stejně jako na horském bigwallu: tam se také snažíš dobře se zorientovat, prokličkovat s nejmenším odporem, neztrácet čas blbostmi, brát jenom ty nejlepší chyty. Nechce se ti odbočovat do zvětralé skály, která ani nedrží při sobě.

Takovou filosofii – provést tě tím nejlepším, abychom tě udrželi v linii – má i naše tričko, které jsme se rozhodli nadělit si k narozeninám. Grafické řešení pro nás vytvořil lezec Ondra Horáček, který odpovídá i na následující otázky:

Můžeš popsat, co tvoří grafiku na zádech trika?
Rozhodli jsme se pro schéma výstupu z knihy Základy horolezectví, které jsme po souhlasu jejího autora „Chrousta“ Procházky mladšího kreativně upravili pro potřeby trička eMontany. Význam grafiky je jasný: „Zůstaň on-line!“ Což znamená, že nemáš odbočovat z naplánované linie výstupu do žádné slepé uličky a prolézt se až na vrchol…

Ty ses někdy do slepé uličky během lezení dostal?
No, lezl jsem „Slepou uličku“ v Labáku. (směje se)

Ale tam se nedá zabloudit…
Tak potom mě napadá, že do pěkné slepé uličky jsme se dostali spolu, když jsme si spletli topa v úvodních dvou délkách cesty „Anouk“ na Petites Jorasses. Sice jsme nabrali asi tři hodiny zpoždění, což není optimální start do 23délkové cesty, nicméně jsme alespoň setřásli dvojku rusky mluvících lezců, kteří naší variantu raději rovnou zabalili…

Zpoždění dohnáno. Ondra v poslední délce cesty „Anouk“, Petites Jorasses (f: S. Mitáč)

Jaké značky v tom nákresu na zádech člověk může najít?
Je jich tam spousta, to je vlastně na tom tričku to zajímavé – je tam skoro všechno, co tě může v horách potkat. Můžeš tam najít například kyvadlový traverz, špatný bivak ve smyčkách, firn, skalní bloky… Legenda k tričku je tady.

Poslední otázka: Proč by sis to tričko koupil, kdybys ho náhodou nedostal?
Protože je pěkné a podporuje dobrou věc. (směje se)

__________________


Jsme tu pro tebe už/teprve pět let. Pokud si to finančně můžeš dovolit, budeme rádi, když podpoříš budoucnost naší nezávislé (na skalách závislé) redakce a poptáš se po našem tričku na [email protected]informace tady.

Navíc – trička jsme byli v týdnu vyzkoušet a budou se nosit příjemně – (stoprocentní bio / eko / super bavlna pod značkou „fair trade“, takže ani šičky v Bangladéši kvůli nám netrpěly.) Střih je poměrně dlouhý, triko tedy nebude vylézat ze sedáku.

PS. Jako dárek ho od nás dostane našich pět prvních přispěvatelů, co nás podpořili už v roce 2016 (Evča Jarolímová, Petr Šoufek, Jura Domanský, Martin Janda a Mišo Žilka).I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu