„Čo si naložíš na chrbát, dones do cieľa.” Pavol Barabáš
„200 slov“
Kam jezdit pokusovat? 9b za 9 h jízdy autem: to se vyplatilo. Ohlédnutí za prvním „béčkem“ Pepy Šindela
17. 06. 2026, Standa „Sany“ Mitáč
Povedlo se na pět výjezdů a do cesty padlo přes 50 pokusů… Pepa Šindel se koncem května postaral o první české „neadamovské“ 9b. Takovou novinu ze sportovního světa jsme v redakci nemohli nechat bez povšimnutí a poslali jsme mu pár otázek.
Pepa vylezl dvacetimetrovou cestu Clash of the Titans v rakouské oblasti Nassereith. Navrtal ji Stefan Brunner a na kusovku jako první vylezl Alex Megos v roce 2017, který tehdy navrhl obtížnost 9a+. Od té doby ji v říjnu 2022 odškrtl jen Jacob Schubert, který ji zvedl na 9b. Pepa s vyšší klasou souhlasí a popisuje cestu jako 8b nebo 8b+, které končí ve špatném restu, ze kterého následuje mocné finále: 8B nebo 8B+ boulder. Pro smrtelníky těžko představitelná abstrakce.
Mimochodem, Pepa během tohoto posledního výjezdu na rakouské vápno poslal i 9áčko Jaturna a na FLASH se mu povedla cesta Zeris 8c.
Podle čeho jsi vybíral cestu, která by měla být tvé první 9b?
Obtížnosti 9b už nejsou v každé oblasti, a proto jsem přemýšlel nad tím, kde to bude dojezdově v pohodě a nebudu muset jezdit pokusovat do Francie nebo Španělska. Nassereith máme od nás 9 hodin jízdy, což byla asi nejbližší volba. Poprvé jsme se tam stavili loni na konci prázdnin, kdy už jsem měl cestu Clash of the Titans vyhlídnutou.
Můžeš ještě v krátkosti připomenout proces?
Minulý rok na podzim jsem do Rakouska vyjel třikrát po pěti dnech. Podmínky už nebyly ideální, protože bylo okolo tří stupňů a byla už fakt zima. Krom toho jsem poslední výjezd lezl s únavovými zlomeninami na prostředníčku. Takže po těchto výjezdech jsem byl nucen dát 2,5měsíční lezeckou pauzu. Letos v květnu jsem se do Nassereithu vrátil a druhý den výjezdu jsem cestu vylezl. Celkem to bylo přes 50 pokusů.
Proběhla v cestě i největší bitka, co za svoji kariéru pamatuješ?
Bitka to byla na podzim, kdy jsem padal v jednom kroku… Letošní výjezd jsem tak nějak tušil, že to padne. Jinak si za svou lezeckou kariéru pamatuji i větší bitky a cesty, které nemám vylezené doteď a dal jsem do nich více pokusů než do Clash of the Titans.
Co jsi vlastně dělal během té 2,5měsíční lezecké pauzy?
Cvičil jsem s FyziogymCooper.
Mimochodem, co znamená pokřik „Aba!“, který řveš u řetězu? Můžeš objasnit, jak to vzniklo?
Lezecký pokřik – nic víc, nic míň, lezci to znají.
Myslíš, že se v budoucnu dokážeš lezením uživit, nebo budeš muset „normálně pracovat“?
Mám 18 let a jsem student gymnázia… Co bude v budoucnosti, moc neřeším.
Jaké cesty máš na seznamu nejvíc dlouhodobých cílů?
Dlouhodobé cíle nemám nějak sestavené, jsem skalní lezec, proto se snažím cíle přizpůsobit podmínce, počasí, škole a postupně vylézt těžší a těžší cesty.
Co závodění na překližce – to tě nikdy nelákalo, že? Můžeš popsat hlavní důvody?
Závodní lezení mě nikdy nelákalo a ani neláká. Kdysi jsem to zkoušel, ale skály mě vždycky přitahovaly více. A teďka, když se závodní lezení čím dál tím více odděluje od toho skalního, tak bych musel začít úplně jinak specificky trénovat. Hlavní důvod je každopádně ten, že jsem rád na skalách, kde jsem nejšťastnější.
I tvůj brácha se dost rozlezl… Trénujete společně? Jak probíhá tahle rodinná spolupráce?
Jo, brácha Venca má 15 let a dal letos své první 8c+ C’est La Vie na slovenské Alternativce. A k tomu přidal Zeris 8c v Nassereithu. Má super formu a jde pořád nahoru. Trénujeme spolu, hecujeme se, lezeme spolu na skalách a vymýšlíme společně bety v jednotlivých cestách. Je to nejlepší parťák.
A kam se letos nejvíc těšíš za lezením?
Popravdě, úplně všude. (směje se)







