DEVÍTKOVÝ PLAKÁT

K devíti letům eMontany jednu kultovní devítku. Rozhodli jsme se udělat si radost a nechat vytisknout plakát. Bude na něm fotka Martina Rývy, který zvěčnil Jirku „Prcase“ Slavíka v tehdy úplně čerstvé „První vrásce“ IXc na Tvář v Labáku. Pokud se ti líbí, napiš.

TEXT: STANDA „SANY“ MITÁČ FOTO: MARTIN RÝVA
| DUBEN 2024

BUDOUCÍ KING LAJNY

„Fotili jsme to hned, když ty cesty byly nový,“ vzpomíná Martin Rýva na dobu, kdy dokumentoval první RPéčka cest jako „Čistič Viktor“, „Body Building“, „Skurutí běh“ nebo „První vráska“ v Labském údolí.

Pro plakát k devátým narozeninám eMontany jsme vybrali jeho fotku Jirky „Prcase“ Slavíka z roku 1994. „To bude určitě jeden z prvních přelezů,“ popisuje Martin. Cestu udělali v srpnu 1994 Richard Litochleb a František „Fany“ Hochwalder.

Originální diák se bohužel nedochoval. „Předělával jsem celej archiv a nevím, kam jsem to uložil.“ Naštěstí se podařilo najít alespoň starší scan – kvalita tisku asi nebude úplně top, ale vzhledem k tomu, že devadesátky už se pomalu dostávají do kategorie „retro“, tak můžeme být trochu shovívavější. Na plakát se stejně člověk nejčastěji dívá trochu z dálky. Jsme sami zvědaví, jak to dopadne. (Foceno bylo na Nikon F90, film Fomapan 400, objektiv 28 mm, světelnost 2.8, pozn. red.)

V redakci nám šlo hlavně o obsah fotky. Líbí se nám, že se na ní podařilo zachytit životní přístup člověka, který si drží úsměv na tváři, i když během těžkých kroků už docela zatíná. To dokáže málokdo. A ve vrchním bouldru „První vrásky“ musíš mít velkou převahu, aby se ti tento krok povedlo ladně vykřížit jako Prcasovi… Tehdejší sedmatřicátník si držel ukrutnou fazónu.

– JIRKA „PRCAS“ SLAVÍK V „PRVNÍ VRÁSCE“, LABÁK 1994 (foto: Martin Rýva) –

INFO O PLAKÁTU

• Poptávání končí 31. května 2024. Začátkem června budeme tisknout a v první půlce června plakáty odešleme.

• Pro tuhle konkrétní fotku jsme se rozhodli také z důvodu, že se dá použít jak na šířku, tak na výšku. Tím pádem jsme tentokrát polkli ego a nedali tam ani logo.

• Plánujeme tisknout rozměr A2 až 70 x 50 cm

• Srulované plakáty budeme posílat Zásilkovnou v kartonových krabicích. Půjdou také vyzvednout osobně přímo pod stěnou v hospodě U Kosti.

• Cenu si můžeš vybrat: 250 Kč pouze plakát (na letošek už máš cvaknuto / bez příspěvku redakci) nebo 450 Kč (s přispěním na tvorbu eMontany v roce 2024).

• Děkujeme za čtenářskou přízeň a těšíme se na společný desátý rok.


  MOŽNOSTI, JAK HO ZÍSKAT

  PLAKÁT + DÁLNIČKA
  S příspěvkem na redakci v roce 2024.
  Cena: 450 Kč

  POUZE PLAKÁT
  Už mám cvaknuto/bez příspěvku redakci.
  Cena: 250 Kč

  PŘEDÁNÍ?

  Prosím o zabalení a zaslání:

  Vyzvednu osobně tady:

  KOMU TO BUDE?

  __________

  Standa Mitáč

  Hlavní editor

  „Lezení není o číslech a život není o penězích.“ Nejraději píše o lidech, kteří vědí, že štěstí si nikde nekoupíš. Je závislý na stavech, kdy neřeší čas a datum – v horách nebo doma uprostřed Labských pískovců. Neléčí se.

  Jakub Freiwald

  Editor

  Před mnoha lety propadl cestování a v Čechách ho od té doby potkáš jenom v létě. Zbytek roku rád kámoše udržuje v nejistotě, ve kterém časovém pásmu se zrovna nachází. I když miluje hory, poslední dobou dává přednost spíš tropickým oceánům a surfování.

  Terka Ševečková

  Autorka

  Nevydrží na místě a pořád má hlavu v oblacích. To jsou důvody, proč leze a proč ji baví psaní o lezení a cestování. Pokud zrovna nepíše, ani neleze nějakou skvělou cestu, tak si povídá s lidmi a brnká si na kytaru – s hudbou je na světě veselo. 

  DÍKY ZA PODPORU | Svým cvaknutím přispíváš eMontaně na další tvorbu