„200 slov“

V Adršpachu vyřešili problém s toaletami na okruhu. Od letošní sezóny pomůže moderní technologie

01. 04. 2023, Standa „Sany“ Mitáč

Často stačilo jen udělat pár kroků mimo hlavní turistický okruh… Hnízda toaletních papírů a vlhčených ubrousků působily jako pěst na oko v jinak čisté přírodě Adršpašských skal. Nejen, že tyto „divoké toalety“ hyzdily pohled, člověk je musel přeskakovat po cestě k věžím, ale také nepříjemně zapáchaly a vůbec znepříjemňovaly pohyb ve skalách. Prostě ostuda.

Co je tedy letos v Ádru nové? Správa CHKO Broumovsko se rozhodla situaci vyřešit a popasovala se s ní trochu jinak, než bývá ve světě zvykem. „Spočítali jsme, že umístění dvou mobilních WC na okruh, jako to mají třeba v národních parcích na Novém Zélandu, by vyšlo příliš draze. Navíc je to neefektivní – musely by se pravidelně vyvážet, na což v našem regionu chybí pracovní síla,“ říká mluvčí správy Jaroslav Brož.

Šli na to tedy rozumem a spojili své síly se studentským grantem pražského ČVUTu. Podobná technologie se dlouhodobě využívá na letištích, kde se celosvětově osvědčila. Tady ji pouze aplikovali s mírně odlišnou technologií IS, která zkoumá hustotu a obsah jednotlivých orgánů. O co jde?

Takto ještě donedávna vypadaly přístupové pěšiny k některým věžím… (foto: Standa Mitáč)


„Je to velmi jednoduché – největší riziko představují návštěvníci s plným tlustým střevem. A pomocí IS rámu je snadno identifikujeme. U každé nové brány při vstupu na okruh tak nově funguje speciálně školený pracovník, který vyhodnocuje individuální stav,“ vysvětluje student a lezec Petr Švejnoha, který se na výzkumu rámů pro Ádr podílel.

Jinými slovy, dokud se návštěvník nevyprázdní na toaletách u vstupu, nebude vpuštěn dovnitř. Během čekání si může krátit čas sledováním edukativního videa o historii Adršpašsko-Teplických skal, které v hodinové smyčce poběží v místním bufetu. Pokud ani jeho návštěva nepomůže a k defekaci nedojde během tří hodin od první kontroly, návštěvník si u obsluhy IS rámu vyžádá svůj unikátní kód a může se přeobjednat na jiné datum. „Službu přeobjednání nabízíme zdarma – dá se vyřídit buď přes formulář na našich webových stránkách nebo brzy pohodlně přes připravovanou aplikaci,“ ujišťuje Romana Jislová, hlavní koordinárorka projektu.

Systém běží zatím jen pár týdnů (ve zkušebním provozu od půlky března, pozn. red.), ale podle všeho zatím vše funguje hladce. „Je mnohem efektivnější řešit problém hned v zárodku – respektive takto ani žádný problém nevznikne. Spíš se sám podivuji nad tím, proč to někoho nenapadlo už dříve,“ zamýšlí se Petr Švejnoha, který o IS rámech píše i svoji diplomovou práci. Novou technologii vítají také oslovení turisté. „Rád nechám svoje střeva proscanovat – je to pro dobrou věc a ochranu zdejší unikátní přírody,“ říká Jacek Hrubesz, který na okruh každoročně jezdí i se svou rodinou. („Cieszę się, że mam skanowane wnętrzności — to w dobrym celu i dla ochrony wyjątkowej przyrody w tym miejscu,“ pozn. red.)

Někteří lezci jsou skeptičtější… „To zase těm nahoře hráblo. Podobná ptákovina nemůže fungovat, vždycky se dá proklouznout,“ myslí si místní lezec Standa Rom. A jak je jejich dobrým zvykem, pískaři už vymýšlejí různé výjimky a právní kličky. Tentokrát jim to ale bude k ničemu – kdyby někdo přeci jen proklouzl, správa CHKO momentálně staví několik kontrolních rámů i uvnitř samotné rezervace. Jeden umístili současně s Gotickou brankou a druhý při vstupu do Myší díry. „Těmito pozicemi využijeme přirozenou trychtýřovitou morfologii území,“ prozrazuje taktiku dodatečných kontrol mluvčí Brož… Delikventy s plnými střevy odsud odvede na nejbližší parkoviště některý z brigádníků.

Jak však stoprocentně zajistit, aby se obsah střev návštěvníků během pohybu po okruhu nezvětšoval? „Ano, potenciálně rizikové jsou velké tučné svačiny, které si s sebou lidé přinášejí v batohu. Toto chování zatím pokutovat nebudeme, ale na příští rok plánujeme zahájit kampaň ‚Malá svačina je sexy – malá svačina pomáhá tobě i přírodě’ a více se zaměříme právě na etiku vnášení dovnitř co nejmenšího množství jídla. Zatím spouštíme jen čtyři takzvané svačinové hlídky: půjde o dvojice zkušených ochranářů, kteří budou namátkově probírat obsah svačin. Lidé se nemusí bát – osvěta bude probíhat v kamarádském duchu. Pokud to bude nutné, muži z hlídek případně pomohou něco sníst,“ uzavírá Jislová.

Přesně za měsíc končí ptačí uzavírky a otevírá se část lezeckých objektů… Vypadá to, že bychom se po letech mohli konečně dočkat pohodové a čisté sezóny s klidnou atmosférou ve skalách. Za redakci držíme v tomto boji za čistší Ádr palce. Společně to zvládneme.

Kontrolní rám u Gotické branky. Návštěvníci budou naváděni ukazateli ve čtyřech jazycích: skenování střev / intestinal scan / skanowanie jelit / Darmspiegelung. (foto: Standa Mitáč)


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu