„200 slov“

„Poklad vedle pokladu.“ Dej svému matroši nový život. Horolezecký bazar „Na druhýho“ slaví třetí narozeniny

17. 08. 2023, Jakub Freiwald

Už potřetí na stejném místě. Béžový stan s použitým lezeckým a outdoorovým vybavením najdeš i letos u vstupu do parku na Fesťáku v Teplicích nad Metují. Nechceš utrácet za nové věci? Zastav se mrknout, co by se ti hodilo.

Jestli se ti doma válí nepotřebný matroš, goráčovka, kterou už nepoužíváš nebo jakékoli jiné vybavení, kterému bys rád dal druhý život – pošli ho dál. Jak totiž říká v krátkém rozhovoru spoluzakladatel projektu Matěj Švec: „Pro jednoho odpad, pro jiného poklad.“ (Víc o projektu si můžeš přečíst i v rozhovoru s Matějovou ženou Markétou, který jsme publikovali před dvěma lety, pozn. red.)

Všechny vybrané peníze navíc poslouží dobrému účelu. V minulosti pomohly třeba hendikepovaným lezcům nebo při zkrášlování našich skal.

Dej svému nepoužitému matroši další šanci. (f: Matěj Švec)

Na druhýho“ bude letos na Fesťáku slavit už třetí narozeniny. Co všechno se za ty tři roky událo?
Nejdůležitější mi přijde, že se nám to celé podařilo. To, co jsme si vymysleli a vytyčili, se naplňuje. Chtěli jsme vybudovat protipól proti klasickému nakupování a konzumu, jehož jsme samozřejmě také součástí. „Mám tu nějaký starý krámy, které chci poslat dál.“ A proti tomu druhý pohled: „Nepotřebuju nic novýho, tohle by mi mohlo stačit.“ Dali jsme lidem možnost volby a máme radost, že to funguje.

Máš představu, kolik věcí vám za ty roky prošlo rukama a které třeba byly nejzajímavější?
Rukama nám určitě prošly stovky věcí. Když vezmu ty nejzajímavější a pominu třeba koupací čepici, růžové mačky nebo různé retro kousky, tak mě nejvíc baví věci s příběhem. Když nám někdo něco přinese, tak se vyptáváme a líbí se nám, že každá věc má nějaký svůj příběh, se kterým ji potom i posíláme dál. Měli jsme třeba helmu od Honzy Smoleně, se kterou byl na Fitz Royi. (Článek o jeho výstupu najdeš tady, pozn. red.) Nebo různé vybavení od Radara, které s sebou měl na osmitisícovce. A i když třeba jiné věci nebyly tak vysoko a daleko, i tak mají často zajímavý příběh.

Objevují se v nabídce spíš drobnosti nebo i „hodnotnější“ věci?
Na začátku jsme si mysleli, že budeme na kvalitu přísnější. Ukazuje se ale klasické přísloví: „Pro jednoho odpad, pro jiného poklad.“ Objevují se u nás věci z celého spektra. Nečekali jsme, že nám budou lidi nosit nové oblečení s visačkou, i to se ale občas děje. Největší procento tvoří vybavení a oblečení v super stavu. Máme ale i věci, které už mají něco za sebou. Zároveň taky občas přijmeme něco, co má na první pohled už za sebou úplně všechno, ale ukazuje se, že i tyhle kousky mají své zájemce. Pro nás je hlavní cíl, dát věcem další využití, takže neděláme rozdíly.

„Rukama nám prošly stovky věcí. Nejradši máme ty s příběhem.“ (f: MŠ)

Fesťák začíná přesně za týden. Už máte všechno připravené nebo čekáte největší nápor až na místě v Teplicích?
Z předchozích ročníků ještě máme nějaké věci, které se už nestihly prodat. Hlavně proto, že je někdo donesl třeba až v neděli před odjezdem. Zároveň vždycky spoustu oblečení vytřídíme z našich šatníků, abychom si uvolnili místo, které paradoxně zabírají krabice z „Na druhýho.“ (směje se) Řekl bych, že už tak třetinu máme připravenou, druhá třetina přijde ze sběrných míst a zbytek čekáme od lidí přímo na místě. Zároveň to bude za posledních patnáct let teprve podruhé, kdy v Teplicích s Markét osobně nebudeme, protože jsme přes léto v Kanadě. Brácha Kuba s přítelkyní Simčou se ale nabídli, že to za nás vezmou. Chtěli jsme, abychom neporušili tradici, a to se povedlo.

„Na druhýho“ je od začátku neziskovým projektem, s mottem „Horolezecký bazar pro dobrou věc“. Kolik jste už celkem vybrali peněz a jaké projekty podpořili?
Celkem jsme za oba ročníky vybrali přes 60000 Kč. Vždycky si předem stanovíme jeden projekt, který chceme podpořit – v minulosti to byl spolek Adapted, který podporuje hendikepované sportovce. Operují v celém spektru outdoorových aktivit, my se ale primárně soustředili na jejich lezecký oddíl, v rámci kterého třeba proběhly kempy s Adamem. Druhou půlku peněz necháváme na projekty, které se vyvrbí v průběhu roku. Podpořili jsme i různé aktivity, týkající se údržby skal – v Labáku nebo i tady v Ádru. A přispěli také hasičům, kteří hasili požáry v Českosaském Švýcarsku.

Máš už nějaké nápady, koho podpoříte v tomhle roce?
Letos jsme se domluvili s horolezeckým oddílem Vrchovina z Nového Města nad Metují. Vytvořili nádhernou malou lezeckou oblast HIS s parádním zázemím, kde pořádají spoustu akcí. Mimo jiné například tradiční HIS maraton, jehož jsme také partnery. Příběh HISu je podle mě super příkladem pro další menší oblasti a přišlo by nám smysluplné tímto směrem naši podporu směřovat i v dalších letech. Část výtěžku si ale necháváme i na akce, které se objeví v průběhu roku.

Chtěl bys v budoucnu „Na druhýho“ posunout i někam dál, nebo je zatím cíl fungovat jenom jednou za rok na Fesťáku?
Momentálně větší ambice nemáme, nicméně uvidíme, kam nás to zavede. Určitě je tam potenciál celý projekt posunout někam dál, ale teď se chceme snažit vše stabilizovat a stát se stálicí Fesťáku. Až potom třeba zkusíme vymyslet i nějaké další aktivity v průběhu roku.

Horolezecký bazar „Na druhýho“ na Fesťáku letos oslaví třetí narozeniny. Béžový stan najdeš u vstupu do parku. (f: MŠ)

Praktické informace:

Kdy: 24.–27. srpna 2023
Kde: V parku během Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují
Sběrná místa: Namche Praha KarlínNamche VrchlabíNalehko Liberec (Papírová 123/12) a Praha (Seifertova 20). Sběrná místa v prodejnách Nalehko fungují do této neděle, v Namche potom až do příštího úterý.

Všechny další informace najdeš na webu Na druhýho.

__________________

eMontana je mediálním partnerem projektu.I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu