„200 slov“

Válí se ti doma nepotřebný matroš? Pošli ho během Fesťáku „Na druhýho“

01. 08. 2021, Standa Mitáč, Jakub Freiwald

Určitě to sám znáš. První goráčovka, která ti mnohokrát kryla záda. Nejlepší léta má za sebou, do koše ale zatím rozhodně nepatří. A s prodejem jsou jen samé starosti. Co tedy s ní?

Přesně takhle přemýšleli Markéta a Matěj Švecovi. Vznikl tak nápad na horolezecký bazar „Na druhýho“, který bude mít premiéru letos na Fesťáku v Teplicích nad Metují. S Markétou jsme udělali krátký rozhovor.

Markéta a Matěj Švecovi (f: Standa Mitáč)

Jak vůbec vznikl nápad na projekt „Na druhýho“?
Ten hlavní nápad přišel přímo na Fesťáku v Teplicích. Jezdíme tam pravidelně, hlavně kvůli lezení, filmům, lidem a celkové atmosféře. Máme to tam strašně rádi a samozřejmě chodíme i do víru stánků na náměstí. A právě při loňském nakupování nás to napadlo. Říkali jsme si, že tady chybí něco, co by vytvořilo nějaký balanc. Nějaký prvek udržitelnosti, ekologie.

Před pár lety jsme byli na Novém Zélandu, kde jsou různé bazary a swapy běžnou záležitostí a chodí tam spousty lidí z různých vrstev. U nás, když se řekne bazar, tak si člověk vybaví spíš zastavárnu. Doufáme, že my se budeme blížit spíš tomu novozélandskému pojetí. (směje se)

Kolik máš doma věcí, které už nepoužíváš?
Asi toho trochu bude. Nejsem ale úplně typ člověka se třemi skříněmi. V poslední době jsme se několikrát stěhovali a zároveň trávili dost času na cestách. Uvědomila jsem si, že toho vlastně tolik nepotřebuju. Věci, které budu posílat dál, pro mě mají určitou duchovní hodnotu a je těžké je vyhodit. Navíc jsou pořád v dobrém stavu a určitě by ještě dobře posloužily. Takhle jim můžu dát šanci na další život. 

Co konkrétně?
Asi primárně oblečení. Mám tam připravený třeba kalhoty, co se mnou projely kus světa. Máme i pár knížek s lezeckou tematikou, co se nám doma sešly dvakrát. Lezeckých cajků navíc zase tolik nemáme, protože nám toho spoustu ukradli, maximálně nějaké lezečky. (směje se)

Jak se můžou ostatní přidat?
Přidat se můžou dvěma způsoby. Jednak můžou věci darovat. A to buď do sběrných míst, které jsou v pobočkách Namche a Nalehko (přesné adresy najdeš na konci článku, pozn. red). Sběrná místa jsou pro darování ideální, abychom měli čas vše projít a vytřídit. Pokud to ale nejde, nevadí. Je tu i možnost nepotřebné věci přivést přímo na Fesťák a donést je k nám na stánek. Druhý způsob je se u nás zastavit a něco si vybrat.

„Na druhýho“ – Horolezecký bazar pro dobrou věc.


Na druhýho“ má podtitul „Horolezecký bazar pro dobrou věc“. Co je to ta dobrá věc?
To by měl být výsledek celého projektu. Hezké je, že těch „dobrých věcí“ je nakonec víc. Jednak bychom lidi rádi motivovali k protřídění šatníku a zároveň dali ostatním možnost pořídit si nějaké vybavení z druhé ruky. Řada lidí ani nechce nutně kupovat nové věci.

Předně bychom ale výtěžkem z celé akce rádi podpořili „dobrou věc“. Tou myslím konkrétně projekt Adapted, který se snaží vrátit hendikepované sportovce k outdoorovým aktivitám. (Za projektem stojí Míla Brzák, rozhovor s ním jsme publikovali v březnu a najdeš ho tady, pozn. red.) Shodou okolností letos začínají s paralezením a my je chceme do začátku trochu podpořit. Už od začátku jsme si taky říkali, že bychom část výdělku chtěli věnovat i na údržbu našich skal. Jde o úplně nový projekt, jsme proto zvědaví, jak bude vše fungovat. Kolik nevyužitého materiálu seženeme a jaký bude ohlas od lezecké komunity.

Plánuješ si letos na Fesťáku koupit něco nového? (směje se)
Určitě se do města půjdu podívat a pravděpodobně si něco pořídím. Rozhodně to ale nebude žádné zběsilé nakupování. Snad teda… (směje se).

Něco nového přibyde a něco půjde pryč z domova…
Určitě. A právě tenhle koloběh bychom s projektem „Na druhýho“ rádi podpořili. Už to mám doma vytříděné a hodně věcí půjde pryč. A doufám, že si toho koupím míň, než pošlu dál. (směje se)

Válí se ti doma nepotřebný matroš? Pošli ho dál. (f: Standa Mitáč)

Praktické informace:

Kdy: 26.–29. srpna 2021
Kde: V parku během Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují
Sběrná místa:Namche Praha Hloubětín, Namche Vrchlabí, Nalehko Brno (Seifertova 20), Liberec (Papírová 123/12) a Praha (Seifertova 20). Otvírací dobu jednotlivých poboček najdeš po na webu Namche/Nalehko.

Všechny další informace najdeš na webu Na druhýho.

__________________

eMontana je mediálním partnerem projektu.I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu