„200 slov“

Seladon, dušín, koumes a další. Sedmero lezeckých typů – ve kterém se vidíš nejvíc?

26. 04. 2023, Nikola Adlerová

Sedm bylo trpaslíků, sedmero krkavců, sedmihlavý bejvávali prej i saně v pohádkách a sedm by mohlo bejt i lezeckejch oddílovejch typů! Ráda bych teď přiblížila ty, co se vyskytují u nás, v naší lezecký partě.

PÍSKAŘ PRALEZEC
Původní typ lezce, takovej ten opravdovej, co skály miluje tak, že leze kdykoli to jen jde, neřeší bobule, bílý prášky ani klasu. Ani co má na sobě, a jestli už to náhodou není cítit jako opravdovej chlap! Leze prostě pro radost. Pro radost si po lezení dá i pár piv a ubalí špeka. Na vrcholu motá ochotně cigára všem, kterým se opakovaně nedaří přestat kouřit, vajgly nosí ze skal v kapse! Umí hrát na kytaru a spí i v dešti pod širákem. Na překližku chodí jen, když fakt musí!

KOUMES
Má všechno! Všechny průvodce, všechny ufony, všechny rady a tipy, prostě všechno. V práci ve volných chvílích plánuje cesty ve všech oblastech, co kdyby jel zrovna třeba tam. Ladí počasí i formu. Je prostě připravenej na veškerý možný i nemožný situace. Opakovaně leze cesty, co ho zaujaly, a detailně si je popisuje do cancáku. Podle mě si tam i maluje! Prošel ofiko kurzem – od tý doby nosí helmu a slaňuje zásadně s prusíkem.

SELADON
Je to takovej ten nabušenej okouzlující týpek, co tahá krásný holky do skal, i když nelezou. Nikdy dřív nelezly a vlastně nad tím ani nikdy nezauvažovaly, ale tenhle seladon jim prostě jednou řekl, aby šly, tak s ním tady jsou. A lezou za ním děsný mordy. Pro ty jeho modrý voči… V létě ve skalách, v zimě na běžkách nebo na Kanárech. Ladí formu i odstín opálení!

S tímhle nabušeným týpkem půjde do skal každá… (foto: NA)


GURU
Starej harcovník. Má už toho tolik odškrtnutýho, že si, ani nikomu jinýmu, nemusí nic dokazovat. Lezl kdysi jiný cifry, ale umí si to užívat i na starší kolena v mnohem menších obtížnostech. Jezdí už jen na druhýho, ale není to mrtvá váha – vyradí spoustu lety odzkoušených fíglů. A hned k nim sází příběhy, jak se je naučil. Story, kdy povětšinou zubatá mávala kosou zatraceně blízko, lítali vrtulníci, utíkalo se z nemocnic v gypsu od hlavy až k patě a podobně. Až je s podivem, že se guru dožil svého guruovství. Sálá vyrovnanou osobností, rozhodí ho maximálně, pokud se kvůli nějakejm mladejm jantarům, co se šprcli v dolezový širočině, nedostane včas na pívo… Hned to ale přetaví do vzpomínky, jak někde uprostřed kilometrový stěny došla voda a měli to ještě tři dny na vrch. Desítku už ti nenatáhne, ale chceš ho mít s sebou na jakýmkoliv výletě.

BLÁZEN
Naburácí kamkoli, pak zjistí, že je v nějaký úplný vraždě, tak zas vycouvá, nebo hodí prdeláče do borůvek. Nasvačí se a jede dál. Večer párty, ale ráno už první v kempu vyřvává a nabízí kafe, kafe a kontinentální snídaně. Je s ním prdel, teda legrace! Energii si asi dobíjí mluvením. A lezením!

DUŠÍN
Metodicky naprosto správně! Kontrola bezpečnosti nás všech. Neustálý tichý monitoring jakýchkoli situací! Pomáhá všem kolem sebe. Motivuje k lepším výkonům, sám leze jako Bůh, ale nikdy se tím nechlubí, nelze to ale přehlédnout. Leze rád na umělce, na vápně, v Alpách i na písku… Je to prostě lezec tělem i dušín!

PACIENT
Je zaměřenej na výkon. Svůj i spolulezce. Všechno musí šlapat. Bouchat. Neztrácet čas. Leze na všem a všude, kdykoli to jde. Do skal vláčí těhotné ženy, novorozence a klidně i staré a nemocné! Doma visí na balkně nebo na Lezci či Pískařích. Kdykoli má minutu, mentálně leze – krokuje si cesty, plánuje, co příště dá! A těší se tím, co už dal! Nepadá, a když, tak ho to nebolí! Páč to prostě umí.


____________________________

Tento článek se umístil se na šestém místě v naší letní soutěži „Sedma“. Před publikováním prošel drobnějšími redakčními úpravami. Nejlepší vybrané texty shromažďujeme sem.I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu