„200 slov“

PF 2024

02. 01. 2024, redakce eMontany

Tentokrát jsme vybrali fotku Franty Jaroše z novoročního výstupu na adršpašské Milence. Frantův přístup k lezení totiž hodně souznil s tím, jak to cítíme v naší redakci. Vždy jsme na něm obdivovali jeho neutuchající zápal pro věc, kamarádskost a absenci ega.

Franta Jaroš by právě dnes (2. ledna) oslavil 84 let. Říkal o sobě, že nikdy nic těžkého nevylezl. Na druhou stranu, mezi svými výstupy má třeba „Údolku“ VIIIb na teplickou Hlásku, což je cesta, která by sundala spoustu dnešních desítkových lezců. Na písku prostě vše funguje trochu jinak a buďme za to rádi. Hlavně za tu pestrost, kterou pískovcové lezení nabízí.

Krásně ji vystihuje citát (kdo je jeho autorem, ať se nám ozve, pozn. red.), který zní takto: „Ne všechny cesty na písku jsou pro každého, ale každý si najde tu svou.“

A tak je to i v horách, potažmo v lidském životě – přejeme mnoho svobody, zdraví a šťastné nalezení té vlastní jedinečné cesty. Té, která ti bude vyhovovat a posouvat tě dál. Kdo na té cestě náhodou ještě není, ať se nebojí udělat krok do neznáma. S důvěrou a skvělými lidmi kolem se to určitě podaří.

Moc si vážíme čtenářské přízně v roce 2023 a těšíme na nové společné chvíle v začínajícím roce 2024.

Za redakci eMontany
StandaI malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu