CYKLICKÁ ŽENA

Když jsou spolu chlapi delší dobu na lezeckém výletě, sesynchronizují se v práci s lanem. Když jsou spolu delší dobu ženy, sesynchronizují se jim menstruační cykly. Ještě mi nikdo nedokázal vysvětlit, jakým mechanismem k tomuto tajuplnému jevu dochází…

TEXT: ALEŠ „ALEŠÁK“ PROCHÁZKA ILUSTRACE: ZUZKA ALIGEROVÁ
| ZÁŘÍ 2023

XX, JIN, FEMME – PROSTĚ ŽENA

Nelákalo by tě zjistit, podle jakého klíče se ženě mění nálady? Proč se s ní někdy bez problémů dohodneš a jindy postrádají jakékoli diskuze smysl i logiku a vše končí akorát hádkou? Proč tě tvá partnerka někdy ráda doprovodí až k branám pekla (IXc, Petr Slanina, lámavé, špatně jištěno) a jindy by jen tak polehávala pod peřinou a mrhala drahocenným časem hltáním nelezeckých seriálů?

Jak to, že tě tvoje drahá polovička tu ztrapní těžším přelezem, a jindy se sotva vejde do sedáku a doštrachá k nástupu? Rád bys věděl, kdy na tebe bude při návratu ze skal vedle připravené večeře a sklenky vína čekat i čerstvě vykoupaná a navoněná lascivní společnice svolná ke všemu, a kdy je naopak nejvyšší čas vyklidit pozice, protože chromozom XX potřebuje doma prostor a klid jenom pro sebe a v osmdesátimetrovém 3+KK by i bez návštěvy tchýně bylo beztak akorát těsno a dusno? Proč se vlastně některé věci dějí tak, jak se dějí? Himbajs, takových otázek a (zatím) žádná odpověď.

Nejprve bude potřeba proniknout trochu do hloubky ženského těla – teď nemám na mysli těch chlapských pyšných 30 centimetrů, ze kterých se při ověření kalibrovaným měřidlem stane patnáct. Myslím mnohem hlouběji, až k samé podstatě samotné ženskosti. Ačkoli bych tipnul, že dřív pochopíš, jak štěpit jádro, určitě by nebylo od věci získat základní přehled o fungování ženského hormonálního systému. Na rovinu říkám, že není mým cílem se žen nějak dotknout, natož je urazit. Mnohem raději bych otevřeně pohovořil o tomto zbytečně tabuizovaném tématu a vnesl sem trochu světla a vzájemného porozumění.

PŘIPRAVENÝ? JDEME NA TO
Nejprve si ujasněme pár základních pojmů. Neboj, nebudu tě zatěžovat středoškolskou biologií, takže jenom pěkně ve zkratce. Rozum si něco usmyslí a přenese rozkaz buďto hormonem nebo nervem. Hormony jsou tvořeny žlázami s vnitřní sekrecí, případně některými tkáněmi, a šíří se krví do úplně všech buněk lidského těla, přičemž rychlost jejich působení má k rychlosti světla poměrně daleko. Pokud bych přenos informace nervem přirovnal k e‑mailu, přenos hormonem bude směřovat někam k poštovnímu holubovi. Hormony udržují tělo při životě a jejich množství a poměry mají naprosto zásadní vliv na rovnováhu všech systémů. Když jich je málo, je to mizerný, když jich je moc – taky žádná hitparáda. Prostě by to mělo být pěkně v rovnováze, v těle totiž souvisí všechno se vším.

Nemusíš být kandidát věd, aby ti došlo, že ženské pohlavní hormony jsou mnohem více zastoupeny u žen, konkrétně tedy v produktivním věku – od puberty do menopauzy. Ovlivňují kdeco. Třeba že má Františka zpravidla jemnější kůži a pištivější hlas než František a většinou i méně výrazný knír. Že dokáže donosit a porodit dítě, že má mnohem nižší šanci dostat infarkt, že nemá tolik svalů a naopak je celá taková měkčí, že se to někde zaoblilo a příjemně se na to dívá, případně se to i dobře mačká, a tak podobně. Tyhle hormony zkrátka dělají ženu ženou, přičemž hlavními zástupci jsou (zjednodušeně řečeno) estrogen a progesteron.

PIVO
Ve slově „pivo“ čtyři písmena zaměň, jedno přidej a vznikne z toho „láska“.

Já vím, chutná lahodně. Říká se, že i v pivu jsou ženské pohlavní hormony – chlap jich pár vypije, začne plácat blbosti a nakonec ani nedokáže zaparkovat auto. Starý vtip, nicméně krátkou vsuvku si pro svou posedlost detailem nemohu odpustit. V některých rostlinách (sója, luštěniny, některá semínka, ale i chmel) jsou obsaženy takzvané fytoestrogeny – chemickou strukturou příbuzné analogy estrogenů, které se dokážou vázat na jejich receptory a při určitém nadlimitním množství buďto vyvolávat podobné účinky, či je naopak (obsazením receptorů) blokovat. Takže bacha, ať si nerozvážnou konzumací zrzavý vody nepřivodíš „tvrdý játra a měkký prsa“. Ale pojďme zpátky k tématu.

„Bacha, ať si nerozvážnou konzumací zrzavý vody nepřivodíš tvrdý játra a měkký prsa.“ (i: ZA)


CYKLICKÁ ŽENA

Jasně, v zajetí cyklů žijeme všichni. Den a noc. Lunární cyklus, cyklus čtyřech ročních období, cyklus životů. Možná na to nejsme citliví, možná jsme to ve městě zapomněli, ale přírodní zákony na nás působí. Z Přírody pocházíme a na konci si nás Příroda zase vezme zpátky.

Ani žena nefunguje lineárně, nýbrž cyklicky. Poprvé mě to trklo, když jsem psal diplomovou práci zabývající se mimo jiné biomechanickými vlastnostmi kolenního kloubu a některé vědecké studie poukazovaly na skutečnost, že koncentrace ženských pohlavních hormonů má skrze receptory ve vazivovém aparátu vliv na jeho pevnost, přičemž k přetržení předního zkříženého vazu dochází nejčastěji ve stejné fázi menstruačního cyklu. Zajímavé, že?

Tenhle (menstruační, či chceš-li ovariální) cyklus mívá v ideálním případě kolem 28 dní. Ačkoli se hladina jednotlivých hormonů mění neustále, s ohledem na přehlednost a cíl článku ho lze rozdělit do čtyřech fází – každá z nich je reprezentována odlišnými sportovně-výkonnostními, psychickými, emočními i společenskými aspekty.

Nezapomínejme přitom, že biologické systémy fungují odlišně a každý jedinečně. Zatímco jedna může intenzivně prožívat všechny fáze podle později popsaných vzorů, jiná nemusí být na výkyvy hladiny vlastních hormonů citlivá téměř vůbec. U každé je to jinak. Navíc je někdy ve hře hormonální antikoncepce a tahle mrška umí pěkně zamíchat kartami. Se všemi jejími případnými pozitivy a negativy by toto téma vydalo na samostatný článek, tak to nechme na někdy jindy…

Připraven na cyklický zážitek? (i: ZA)


I. FÁZE AKTIVITY A POHYBU

Den začíná ránem, rok jarem a ovariální cyklus „dynamickou fází“.

Biologicky se nazývá folikulární a odpovídá plus mínus 1.–7. dni po skončení menstruace. V ženském těle se zvyšuje hladina estrogenu, který podporuje funkci imunitního systému. Žena je méně náchylná na onemocnění.

Ve sportu je to jedna báseň. Žena cítí nástup energie, je akční, výkonná, rychlá, dobře se jí prokrvují svaly a buduje svalová hmota, fantasticky regeneruje. Tohle období je ideální pro intenzivní silové tréninky, výbušnost, těžké bouldry… Žena je betonová – především v liště, přichází nejlepší čas na její nejtěžší přelezy. Pokud nemáš problém se svým egem, dober svou drahou polovičku ke kruhu pod crux tvojí vysněné linky a vyšli jí vstříc dobrodružství. Určitě podrží klíčovou hnidu i čest mančaftu.

Žena v dynamické fázi umí být sebevědomá, někdy to může hraničit se sobeckostí. Raději působí sama, ochotně rozjíždí nové projekty, pouští se do toho, co předtím odkládala, vše ji baví a multitasking jí jde jako na drátku. Je aktivní a efektivní, do toho uvažuje racionálně a logicky, prostě fantazie.

Tohle je obecně krásné období – se ženou se dá mluvit věcně, bez emocí a na rovinu, skoro jako s chlapem, což (jak se dočteš dále a jak potvrzuje život) umí být krásně pomíjivé. Domluvenou víkendovou Juru flexibilně vymění za Ádr, protože hlásí sucho a „vápno půjde i jindy, až bude popochcávat“. Přijdeš ze skal domů, kde je navařeno, uklizeno, složenky jsou zaplacené, kytky zalité, z trouby voní koláč, dítě je vykoupané a prý když mu přečteš Kuřátko a obilí nebo Františka z kompostu a vyčistíš zuby, ona se půjde ještě narychlo vybouřit do garáže na kampus, případně si dá s čelovkou žabáky kolem baráku.

Mezitím, co si čteš před spaním, shybuje a skáče žabáky… (i: ZA)


II. OVULAČNÍ FÁZE

Tahle fáze kolem 7.–14. dne cyklu odpovídá (od)poledni a létu.

Z vaječníku se uvolní zralé vajíčko a hormony sdělí, že by se s tím mělo něco udělat. Estrogenu je stále na rozdávání, nicméně štafetu přebírá progesteron, který naopak potlačuje reakce imunitního systému a snižuje zánětlivé reakce. Tělo tím chce zabránit tomu, aby při případném otěhotnění došlo k ničivé obranné reakce proti čerstvě oplodněnému a vyvíjejícímu se vajíčku. Na základě oslabení imunity jsou ženy více náchylné k onemocnění.

Tuto fázi zbožňují ženy i muži. Žena je nejvíce ženou – je krásná, svůdná, přitažlivá, sexy, voní neřestí. Zpravidla bývá i milá, chápavá, pohodová, empatická a nad věcí. Sama sobě se víc líbí, hezky se obléká a zdobí, pečuje o sebe, o druhé i o domácnost. V tomto období se často objevuje známá triáda „kadeřnice, kosmetika, pedikúra“. Žena vyhledává společnost, ráda se nechá vzít třeba na horolezecký bál či do lezecké hospody. Pokud je však bez partnera, může se cítit osamělejší, než kdy jindy.

Při sportu je to pořád výborné. Sice se mírně snižuje výbušnost i schopnost budovat svalovou hmotu, na druhou stranu se ale lépe spalují tuky a rozvíjí se vytrvalost, což se nabízí jako ideální období pro provozování delších aktivit střední intenzity, ať už to jsou delší cesty s lanem, lezení v horách či aerobní běhy.

Bez ohledu na to, zda žena děcko chce, či nikoli, má zvýšenou chuť na druhou nejoblíbenější zálibu každého lezce na tři písmena, která se rýmuje se slovem „flex“ – tohle funguje na podvědomé úrovni. Může na to myslet klidně každou hodinu, takže asi čtyřikrát méně než průměrný chlap. Tady si rád vzpomenu na jednoho ze svých kamarádů, který se vždy v předvečer našeho společného lezení zuby nehty bránil necudným návrhům své partnerky na druhou nejoblíbenější aktivitu, jsa si vědom faktu, že happy end ubere sílu a druhý den bude chybět ždim. Pokud si ale dáš říct, ohlídej si, aby se z pěti minut radosti nestalo 20 let starostí.

Lepit nebo do olova?“
Tak zní moje oblíbená odpověď, jsem-li zasažen dotazem, které střevíce se budou lépe hodit k plesovým šatům. Chápu, chce se líbit, přitom jí musí být jasné, že módě rozumím asi jako ona osazování fixního jištění.

Žena v ovulační fázi není tak efektivní a výkonná jako ve fázi dynamické, zato má ale výbornou schopnost komunikace a empatie. Pokud máte ve vztahu nějaký škraloup, nastává nejlepší čas si o tom promluvit. Dost možná najdete řešení, které nebude bolet žádnou stranu.

„Které se budou lépe hodit na ples?“ (i: ZA)

III. FÁZE KREATIVITY A INTUICE

Nebo také premenstruační, či pozdní luteální fáze. Pohybujeme se kolem 14.–21. dne, jinými slovy v posledním týdnu, než to žena takříkajíc „dostane“. Tato fáze se dá přirovnat k večeru a podzimu.

Nerovnováha hormonálního systému – prudký sešup obou hlavních hráčů a relativní nadbytek estrogenu v posledních dnech – vede často k bolestem, křečím, zadržování tekutin, výkyvům nálad a podrážděnosti. Ženám se může zhoršit pokožka, nezřídka se jim zvýší chuť k jídlu… Jako na potvoru především na sladké. Běžně se to nazývá PMS – premenstruační syndrom. Tady, brácho, končí sranda.

Ve sportu jí ubývá energie, bývá unavenější. Když ji přelezeš, tak to moc nerozmazávej, už bez toho má sama se sebou co dělat. Její tělo je nastavené na klidnější pohyb a dlouhé mírné aktivity. Ideální je trénink pohyblivosti a regenerace. Žena je opět betonová. Teď se ale nebavím o fixu v liště, nýbrž o nepřístupnosti. Do toho uklízí a uklízí a uklízí. Zdrbe tě, že se ti z ádrovskýho baťohu vysypal kyblík jehličí a půl Vstupního obvodu. Když ji honí mlsná na sladké, často se nechá chytit, aby pak měla další důvod ke splínu.

Vyraž do skal nejradši s kámošema, klidně na víc dní, tam ti bude určitě lépe. V opačném případě se připrav na výkyvy nálad, negativní myšlenky, bouře emocí, (sebe)kritičnost a hádavost. Všechno bude špatně, žena se bude cítit ošklivá, tlustá, vše si bude brát osobně, bude nesnášet sebe a okolí vlastně taky.

Pokud nedbáš mého varování a přeci jen doma zůstaneš, je nejvyšší čas sáhnout po kvalitní knize, volil bych něco ve smyslu Komplexní kniha o meditaci (Osho), případně Zen – umění prostého života (Shunmyo Masuno). Kdybys chtěl nasbírat plusové body do zásoby (až to na písku uschne), čaruj v kuchyni. Od PMS můžeš totiž své kreativní lásce ulevit i vhodnou stravou. Nadbytek živočišných bílkovin, nepoměr hořčíku vůči vápníku, přebytek jednoduchých cukrů a nevýhodný profil tuků podporují vznik křečí, bolesti a prozánětlivého prostředí. Rozumnou volbou pak bude vyvážená strava s dostatkem celozrnných (preudo)obilovin (jako jsou pohanka, jáhly, quinoa) a luštěnin, zeleniny (mangold, kapusta, brokolice), dostatku omega‑3 mastných kyselin (kus lososa, mandle, lněná, konopná a chia semínka, resp. oleje z nich). Banánem, avokádem a kouskem hořké čokolády taky nic nepokazíš.

Do vyšší dívčí pak patří brutnákový a pupalkový olej, případně čajíčky z třezalky, anděliky, meduňky, kozlíku, či řebříčku.

Aby vše nebylo jen černé, je nutno zmínit, že ženě se v tomto období zesiluje intuice, umí být systematická, má spoustu nových nápadů a může být neuvěřitelně intelektuálně i manuálně kreativní. Což může v praxi znamenat, že ti bude kupříkladu oznámeno, že se doma musí vymalovat, protože to chce změnu a vůbec, „prostě se tu necítí šťastná“. Anebo místo do skal na pár cest po práci pojedete do vydýchané IKEI pro nějakou pitomou designovou skříňku. Když ale vydržíš pár dní, ono to přejde samo. A pokud je to s tím malováním myšlené vážně, v dynamické fázi příštího cyklu si to udělá sama.

III. fáze? „Uklízí, uklízí a uklízí. Zdrbe tě, že se ti z ádrovskýho baťohu vysypal kyblík jehličí a půl Vstupního obvodu.“ (i: ZA)


IV. MENSTRUAČNÍ FÁZE

Poslední fáze, připomínající noc a zimu. 21.–28. den.

Snižuje se hladina progesteronu a v děložní výstelce se tvoří prostaglandiny – látky podobné hormonům. Na jejich tvorbu mají vliv i některé potraviny, přičemž právě nadbytek prostaglandinů může způsobovat křeče, bolesti, migrény, případně nevolnost. Ženské tělo v menstruační fázi rádo zadrží i několik litrů vody.

Žena často nemá chuť nic dělat, věci jí jdou pomalu, potřebuje odpočinek, více spánku, vyhledává samotu. Na pár dní se z ní stává čarodějka se silnou intuicí, moudrostí a nadhledem a zároveň vášnivá uživatelka Netflixu.

Ve sportu to může být hodně rozdílné – zatímco jedna může cítit příval energie a ke konci této fáze podávat svoje maximální výkony, jiná se bude cítit pod psa. Každopádně v prvních dnech menstruace je žena ve zcela nejhorší kondici z celého měsíce a více než kdy jindy se jí vyplatí, aby poslouchala vlastní tělo, netlačila na pilu a odpočívala, jinak se jí to vrátí i s úroky. Příroda v noci a v zimě též odpočívá. Naopak ke konci menstruace už může docházet k nárůstu výkonnosti a někdy i k největší formě. Běž do skal s kámošema, ale vrať se večer domů, ať jí stihneš navařit polévku, lehce jí pomačkat záda a dát děcko spát.

„Zatímco jedna může cítit příval energie a ke konci této fáze podávat svoje maximální výkony, jiná se bude cítit pod psa.“ (i: ZA)
TIP DO KUCHYNĚ

Chceš zůstat v obraze? Pak si vedle seznamu lezeckých cílů pro tuto sezónu píchni vedle ledničky i tenhle magnet (autorkou je Dana-Sofie Šlancarová).
„Lepit nebo do olova?“
To je fuk, hlavně aby se s tím dalo otáčet.




MALÉ KOPNUTÍ DO VOSÍHO HNÍZDA
Přizpůsobí-li žena tréninky a sportovní režim své vlastní cykličnosti a dokáže-li chytře pracovat se svými silnými stránkami v jednotlivých fázích, může mnoho získat. Pokud naopak měnící se fyziologické zákonitosti nerespektuje a intenzitu tréninku neupraví, operuje v kalorickém deficitu a sníží množství tělesného tuku pod určitou hranici, může dojít (a ono často dochází) k vymizení menstruačního cyklu a vzniku osteoporózy – mezi výkonnostně a vrcholově trénujícími sportovkyněmi poměrně známému jevu, nazývanému též „Triáda sportovkyň“, který ovšem může mít neblahý vliv na zdraví i plodnost ženy. Zajímavé – všichni o tom ví a (skoro) nikdo si s tím nedělá hlavu.

KAŽDÁ ŽENA MÁ PRÁVO BÝT ŠŤASTNÁ

„Co bychom to byli za muže,
kdybychom nedokázali učinit
alespoň jednu ženu na světě šťastnou.“

Kamarád, co jsem s ním měl domluvené lezení, mohl až od deseti. To je skoro poledne. Ale hledej v Adršpachu skřivana, když všechny sovy posedávají téměř do rozednění U Tošováka a riskují vznik cirhózy a gynekomastie. Nakonec jsem ulovil Seppa, kamaráda ze Saska, který mohl pro změnu „jen do devíti ráno“. A tak jsem si přivstal, pověnoval se ranní józe, uvařil si kávu a v klidu se nasnídal, probral kovárnu, připravil svačinu a v půl sedmé jsme se sešli u Ozvěny. Volný směr na věžku Piskoř jsem objevil při pochůzce před pár dny. Baťoh tížil až běda, tak jsem uvítal, že se pod vršek, přímo pod klíčovou rajbákovou finesu, bouchnul jeden kroužek. „Velký úlovek“ (VIIb, pozn. red.). Krátká, ale celkem pěkná.

Popovídali jsme si o „Bohu a o životě“ a poté už došlo ke střídání parťáků. Na Páva jsem měl rozdělaný prvotřídní systém trhlinek a spárek, dohromady asi 30 metrů fantastického a zábavného lezení připomínajícího Indian Creek. Až na to, že tam tě jistí frendy a tady kámoši. „Každá žena má právo být šťastná“ (VIIIc, pozn. red.) – řadím ji mezi hodně povedené dary přírody.

Aby se zachovala vzestupná tendence, utíkali jsme ještě ke Starostové, kde bylo potřeba se ohleduplně a bezchybně provlnit krajkami napravo od „Iljova odkazu“, pevností tak napůl mezi skorobetonem a papírem, a napojit se do dříve udělané „Arnoldovy“, aby vznikla „Křehká krása“ (IXb, pozn. red.).

Pokud bys rád ještě jedno doporučení na excelentní adršpašské trhlinky a spárky, kde jsem cestou k vrcholu nesl v hlavě tu svoji femme fatale, pak utíkej do Jezerky. „Srdcová dáma“ (VIIIc/IXa, pozn. red.) tě určitě nezklame. Klasu ber informativně, jde především o směr, krásu a zážitky.

ZÁVĚR
Ačkoli stále nerozumím tomu, jak a proč se to děje s tou synchronizací vzájemných cyklů, karty byly vyloženy na stůl. A my, muži, se můžeme dobrovolně rozhodnout, zda budeme cyklickou ženu akceptovat. Anebo ji pro její různorodé podoby ženské krásy rovnou milovat.

– 4x ONA: AKCEPTOVAT, NEBO ROVNOU MILOVAT? (ilustrace: Zuzka Aligerová) –

__________

Alešák Procházka

Autor

Zbožňuje tep velkoměsta. Mlčky žasne nad technickým pokrokem, moderními trendy, hltá poslední výkřiky módy. Nenechá si ujít žádnou společenskou akci či kulturní událost. Denně čte noviny, sleduje burzu. (haha)

Zuzka Aligerová

Ilustrátorka

Nejlíp je jí tam, kde na skály svítí Slunce a na zemi čekají kamarádi. Ráda se podívá do galerie, na koncert, do sklenice piva či dobré knížky. Milovnice analogu, trpící třídenní neposedností, nejraději hledá inspiraci na cestách, v lese a na pískovcových věžích.

Standa Mitáč

Hlavní editor

„Lezení není o číslech a život není o penězích.“ Nejraději píše o lidech, kteří vědí, že štěstí si nikde nekoupíš. Je závislý na stavech, kdy neřeší čas a datum – v horách nebo doma uprostřed Labských pískovců. Neléčí se.

DÍKY ZA PODPORU | Svým cvaknutím přispíváš eMontaně na další tvorbu