„200 slov“

Film „Call of the Karakoram“ a James Price. Sedmitisícovky se dají lézt i bez nosičů

06. 11. 2023, Sébastien Carniato (překlad: Standa Mitáč)

O mimořádném sólo-tažení britského alpinisty Jamese Price jsme psali velký článek v prosinci 2021 (získal tehdy titul „Sympaťáka roku“ podle Montany a eMontany). Loni jsme publikovali 200 slov o jeho dalším pokusu traverzovat masiv Batura v Pákistánu, během kterého alpským stylem bez podpory vylezl horu Pasu Sar (7470 m n. m.). Na obou akcích ho dokumentoval kamarád Sébastien, který o zmíněných výpravách nedávno dokončil film. Sébastiana jsme poprosili o krátký úvodní text, pozn. red.

_______________________


Jak jsme se s Jamesem seznámili? Vytáhl mě na Haute Route, zimní skialpový traverz mezi Chamonix a Zermattem. Byl to pro mě drsný zážitek jít s ním do hor, protože co se alpinismu týče, trochu jsem vyšel ze cviku. Vyrazil jsem na jeho domácí hřiště, kde se James přirozeně projevuje.

Z tohoto traverzu se zrodilo krásné přátelství a vůle podniknout toho společně víc. Když se mě James zeptal, jestli s ním chci jet do Pákistánu, řekl jsem: „Jasně!“

A svého rozhodnutí vůbec nelituji… Přivezl jsem si zážitky, které ovlivnily můj další život. Objevil jsem výjimečné krajiny, poznal skvělé přátele a prožil s nimi silné a nádherné chvíle v horách. A z toho… Jsme natočili film!

Myslím si, že s dnešními dovednostmi a technikou (kamery/drony) je opravdu snazší pořídit výjimečné záběry. Co je však stále těžší, je najít dobrý příběh. Něco, co tě zasáhne a co chceš vyprávět.

Ve filmu jsem chtěl hlavně sdílet Jamesův přístup a vizi alpinismu (bez podpory nosičů, pozn. red.), která je vlastně hluboce spojena s jeho způsobem života a jeho vizí života jako takového.

Jako filmař i jako člověk jsem tedy našel něco, co se mě dotklo a co mi dodalo energii pokračovat v natáčení přes náročné podmínky. Tahle energie mě také poháněla během střihu filmu – ve chvílích, kdy jsem bojoval s motivací.

Film je sice krátký, ale doufám, že se nám podařilo se o tento záblesk podělit.

Call of the Karakoram (video: Sébastien Carniato)


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu