„200 slov“

Pískařský film „Kamarád ze skal“ se povedlo zachránit. Promítání bude 6. dubna v Turnově

20. 03. 2024, Standa „Sany“ Mitáč

Aktualizace 6. 4. 2024:
Film je dostupný online na této stránce.


_______________________

Už jsme o tom psali v prosincovém úvodníku jakožto o „opožděném vánočním dárku“. A vypadá to nadějně. Dokumentární film Mojmíra Hošta z roku 1974, který vypráví o protektorátním Skaláku a době legendárního Josky Smítky, se povedlo pracovníkům archivu České televize zdigitalizovat.

S kolegy z redakce sportu jsme poté domluvili zařazení do vysílání 6. dubna. V ten samý den proběhne také slavností opětovná premiéra v Muzeu Českého ráje v Turnově (mapa), konkrétně večer ve 20 hodin. Před nebo po promítání (to se ještě uvidí) si budeš moct poslechnout vyprávění Vladimíra „Chrousta“ Procházky, který byl před 50 lety osobně u natáčení. Samotný film má stopáž 21 minut a jeho úsek jsme použili i do Příběhu Kouřovky.

Z aktérů filmu jsme pozvali také Zdeňka Hluštíka (to je ten lezec, který padá obličejem dolů z Kouřovky na slavné Chroustově fotce, pozn. aut.) a Petra Prachtela, který ve filmu leze se svojí životní skalní partnerkou Zorkou. Pokud tito hosté dorazí a budou mít chuť, třeba se v plánované besedě také podělí o vzpomínky na natáčení filmu.

Tak první dubnový víkend se uvidíme v Ráji.I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu