„200 slov“

„Moře tě buď přijme, nebo ti dá za uši.“ Michal Krysta se připravuje na sólo přeplavbu Atlantiku

05. 08. 2021, Jakub Freiwald

S Michalem Krystou jsem se poprvé setkal před šesti lety. Neoficiální mistrovství světa v outdoorových sportech Outdoortrophy v Rakousku tehdy s přehledem vyhrál. V kombinaci běhu, paraglidu, kajaku a horském kole ostatním závodníkům nedal šanci. (Rozhovor s Michalem, který jsme na eMontaně publikovali v roce 2015, najdeš tady, pozn. red.)

Teď si vytyčil další cíl – přeplout sám Atlantik, navíc na vlastnoručně vyrobené lodi. „Moře se neptá, kdo jsi, čím jsi, kolik máš peněz. Moře je spravedlivé ke všem. Buď tě přijme, nebo ti dá za uši,“ říká v krátkém rozhovoru.

Když jsme spolu mluvili naposledy, létal jsi na padáku, běhal, jezdil na horském kole.… Jak ses dostal k plachtění?
Plachtit jsem začal jako malý kluk a byl to jeden z prvních sportů, které jsem vyzkoušel. V osmi letech jsem trávil víkendy plachtěním po rybníku a zažíval tak dobrodružství námořníka na širém oceánu. Mým velkým snem bylo tehdy plachtit na moři.

Michal Krysta (f: Jan Kasl)

Jak vznikl nápad sám přeplout Atlantik?
Asi z touhy za dobrodružstvím a poznáním. Moře má neskutečnou energii, která mi dobíjí baterky a hlavně je to jedno z posledních míst na zemi, kde vše funguje tak, jak má. Moře se neptá, kdo jsi, čím jsi, kolik máš peněz. Moře je spravedlivé ke všem. Buď tě přijme, nebo ti dá za uši. Záleží, s jak velikou pokorou k němu budeš přistupovat. Je to živý organismus, který mě nesmírně fascinuje, a proto ho vyhledávám a učím se od něj. Cesta přes Atlantik bude velikou školou.

Můžeš závod trochu představit?
Transat je sólový závod přes Atlantik, který se letos jede na nové lodní třídě Class Globe 5.80, kterou si závodník musí nechat postavit nebo si zvolí levnější variantu a postaví si ji sám. Na první etapu se startuje z portugalského Lagos s cílem na Lanzarote na Kanárských ostrovech. Odtud pak startuje nejdelší etapa a samotný závod přes Atlantik s cílem na Martiniku. První etapa z Portugalska je zároveň nominační. Závodníci musí dorazit v daném časovém limitu, aby se mohli nominovat na etapu do Karibiku. Celková délka trasy je přibližně 3600 námořních mil (6666 km) a bude trvat okolo 30 dní.

Dá se na něco takového vůbec natrénovat? Za tři týdny na otevřeném oceánu se toho může přihodit docela hodně…
Natrénovat se toho dá spoustu. Při dlouhých sólových plavbách musíš být nejenom jachtařem, ale i dobrým technikem, který si poradí s každým problémem. Musíš být sám sobě psychologem, lékařem, meteorologem a stratégem, prostě vším. Tohle vše trénuješ celý život a trénovat nepřestaneš.

„Zkušenosti jsem začal sbírat v průběhu.“ (f: Jan Kasl)

Svou loď si stavíš sám. Máš se stavbou lodí nějaké zkušenosti? Jak to zatím jde?
Zkušenosti jsem začal sbírat v průběhu. Jsem typ člověka, který se snaží nehledat problémy, ale řešení. Stavba Globe 5.80 mě hodně naučila, a i když jsem s některými postupy strávil zbytečně moc času, věřím, že se to vyplatilo. Loď je nesmírně pevná a bude velmi rychlá. Zrovna dokončuji finální tmelení a za pár dní půjde loď pod barvu. Pak mě čeká montáž elektroniky, luken, kování, atd.

V čem se tvoje loď liší od běžných plachetnic?
Je to typ šarpie, což znamená, že má hranatý tvar trupu. Díky rovným plochám se bude dostávat častěji do skluzu a tím pádem bude dosahovat větší rychlosti. I když je loď bytelné konstrukce, je velmi lehká a bude schopna unést relativně velkou plochu plachet. Komfort v lodi bude minimální. Nemám kuchyňku, záchod ani sprchu. Loď je přizpůsobena a odlehčna tak, aby poskytla co nejvíce prostoru a úložného místa. 

Stavba Globe 5.80 se blíží do finále. (f: Michal Krysta)

Řešíš i umístění, nebo o to při tomhle typu závodu tolik nejde a máš to spíš jako další životní výzvu?
Pro mě závod znamená boj o první místo. Jinak to být nemůže. Nejedu na dovolenou. Samozřejmě je to i obrovská životní výzva s cílem v Karibiku, a ať to dopadne jakkoliv, můj jediný cíl je se vrátit v pořádku za rodinou.

Když mluvíš o rodině, co na tenhle nápad říká tvoje žena a tříměsíční dcera Emma?
Klára je má největší opora. Nebýt jí, zdaleka nejsem tam, kde jsem. Emma začíná pomalu breptat, ale budeme se jí na význam muset zeptat později. (směje se)

Michalovu sólo cestu přes Atlantik můžeš podpořit v právě probíhající kampani na Startovači.

„Moře je spravedlivé ke všem. Buď tě přijme, nebo ti dá za uši.“ (f: Jan Kasl)


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu