„200 slov“

Janča Švecová a „Terranova“ 8C+? Bude to chtít hodně úsilí na tréninku, což mi naštěstí vůbec nevadí

28. 06. 2023, Lukáš „Asu“ Abt

Adamův 12 let nezopakovaný boulder „Terranova“ (8C+) se poslední rok čím dál více dostává do hledáčků mladých bouldristů. Své dovednosti zde vyzkoušel silný Anglán Will Bosi a také už dříve Martin Stráník.

Od jara se pak snaží tuto mystickou výzvu zřetězit také Janča Švecová (donedávna Vincourková, pozn. red.), která si před pár dny odškrtla první metu. Povedlo se jí propojit crux boulderu „Sedni si na kost“ (8B+) a dolez „Terranovy“ (8B), což dalo vzniknout bouldru „Nova“ – je to těžší 8B+ dle Janči, respektive 8B+/C dle Adama. (Topo všech tří boulderů tady, pozn. red.) Co na to samotná aktérka?

V bouldru „Sedni si na kost“ běháš crux problému (8B) jak na běžícím pásu. V čem je pro tebe naopak limitní závěrečný 7B+ krok? 
Už jsem „Sedni si na kost“ kdysi zkoušela, ale zdaleka jsem na to tehdy silově neměla, takže jsem pozkoušela akorát konec boulderu, kde mám problém v délce posledního kroku, který je hodně daleko. Pro mě je to původní betou nelezitelné. Myslím, že by tam něco vymyslet šlo, ale za 7B+ to rozhodně nebude, možná spíš za 8A, ale to už je prostě úděl nás malých. Teď, když mám ten spodek nachozený, tak by to za pokus určitě stálo. Mám v plánu si vymyslet ten vršek během projektování „Terranovy“.

A máš v něčem výhodu v „Nově“?
Výhodu v „Nově“ vidím asi v tom, že na všechny chyty dosáhnu s mou délkou komfortně, což je luxus, kterého se mi ve většině boulderů nedostává. Lezu teď „Sviní mor“ (8B), kde první krok nikdo ani neřeší, kdežto pro mě je to vlastně rozpažka na limitu toho, co dosáhnu. „Nova“ je boulder za miniaturní lišty, což mi hodně sedí. Na druhou stranu už je to ale fakt těžký, a aby se člověk alespoň o trochu posunul, tak to chce hodně úsilí na tréninku, což mi naštěstí vůbec nevadí. Právě naopak. Strašně mě baví trénovat, sledovat progres (nejen na skále v boulderu, ale i na tréninku) a být v neustálém zápřahu.

Janča v boulderu „Nova“ 8B+, Lidomorna, Moravský kras (foto: Martin Švec)


Je radost z přelezu pomíjející, nebo spíše inspirativní pro další proces? 
To je moc dobrá otázka. Řekněme, že když jsme se spolu v zimě bavili o tom, že bych mohla „Terranovu“ zkusit, tak to byl spíše takový bláhový sen. Když jsem pak udělala na jaře všechny kroky, tak to bylo inspirující, ale teď když jsem vylezla „Novu“ (video), tak je to už zdroj extrémní motivace pro trénink. Chci pro přelez celé linie udělat vše, co mi práce a zdraví dovolí. (směje se)

Jak to máš vůbec s kombinací práce a lezení?
Určitě zvažuji poloviční úvazek v práci, abych se mohla lezení věnovat víc. Je to celkově dost náročné, držet se na TOP úrovni, takže jakákoliv podpora navíc by nebyla vůbec špatná. 

Co tě teď čeká v první půlce „Terranovy“ (samostatně 8C)? 
Teď bych chtěla na „Terranovu“ zajet spíše tak cvičně, abych si připomněla ten začátek a podívala se, kde tam třeba mám nějakou silovou slabinu. Přes léto bych pak chtěla hodně trénovat u nás na bouldrovce, abych se na podzim mohla s dobrou podmínkou vrátit a dávat ostré pokusy. 

Myslíš, že tvůj přelez inspiruje i další silné nadšence, aby se na tento traverz vydali? S čím myslíš, že se budou muset popasovat? Co bys jim doporučila?
Doufám, že inspiruje. Všem dalším bych doporučila potrénovat prsty a bicáky. Předtím, než jsem začala „Terranovu“ zkoušet, tak jsem si myslela, že mám silné prsty, ale rychle jsem změnila názor. Jinak ze světové špičky by se tu na podzim mohl ukázat Will Bosi a Lukas Mayerhofer, kteří by prý chtěli „Terranovu“ se mnou také zkusit. 

Na podzim se půjde do ostrých pokusů. Janča Švecová (foto: MŠ)

_______________________

Jančin přelez byl motivační i pro Martina Stráníka, který se na „Terranovu“ nebo „Novu“ brzy vydá. Vypadá to, že Lidomorna letos zažije rušnější podzim než obvykle. Příběh nejen Jančiny výzvy bude také součástí většího projektu – publikace o moravských lezeckých výzvách a místních lezcích všech generací. Pracuje na ní autor článku společně s Adamem a dalšími autory a fotografy. Chystanou knihu rádi mediálně podpoříme, pozn. red.I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu