„200 slov“

„Pro někoho odpad, pro druhého poklad.“ Věnuj nepotřebné vybavení na dobrou věc

29. 06. 2022, Standa Mitáč

To je škoda, to kdybych věděl, tak přinesu svůj starý expediční batoh.“ Když lidé loni chodili kolem stanu s použitými věcmi během teplického Fesťáku, často ještě projekt „Na druhýho“ neznali. Čemuž se nedá divit, jelikož minule proběhl teprve pilotní ročník.

O co jde? Nápad je jednoduchý a je win-win na obě strany. Ty se díky horobazaru „Na druhýho“ můžeš zbavit nepotřebného vybavení, které ti doma stejně jen zabírá místo. Buď ho přineseš až na Fesťák koncem srpna, nebo už teď do sběrných míst v Praze, Brně, Liberci a Vrchlabí (viz dole). Zároveň tím získáš dobrý pocit, protože výtěžek z prodeje se v dalším kroku použije na dobrou věc.

Na jakou? Třeba z loňské tržby se povedlo věnovat 15 000 Kč organizaci Adapted, která vrací do hry lidi s tělesným postižením. Peníze za staré pohorky, bundy a další matroš, na který by se stejně jen prášilo, se použily na podporu paralezeckého kempu. To je druhá strana, která může mít užitek.Celý nápad má ještě další rovinu – možná tu nejdůležitější. Věnováním věcí uděláš radost neznámému kupujícímu, kterému se podaří ulovit tvoji starou šusťákovku a který s ní bude radostně chodit v zimě na běžky. A nemusí se kvůli němu vyrábět nová. Každá věc si s sebou nese svůj příběh a v horobazaru budou rádi, když jim ho přibalíš k použitému vybavení, aby jím mohli nadchnout budoucího majitele. Ve větrovce, kterou jsi měl před deseti lety na Elbrusu, se jizerské stopy budou krájet ještě lépe.

„Nečekali jsme, že projekt bude mít mezi lidmi takový ohlas,“ říká jeden ze zakladatelů Matěj Švec, „pozitivně mě překvapilo, že lidi přinášeli spoustu věcí, i přesto, že to byl první ročník. Lidé přinesli opravdu široké spektrum vybavení. Popravdě jsem se divil, co všechno se k nám dostalo a co se prodalo. Třeba růžové mačky. Některé věci už jsme zprvu nechtěli brát, protože už nám přišly trochu moc ‘z módy’, ale většinou přišel někdo, kdo z nich byl úplně nadšený. (směje se) Potvrdilo se mi, že co pro někoho znamená odpad, pro druhého poklad. Zároveň jsem měl radost, že nám pod rukama prošla ohromná spousta parádních věcí. Od jednou použitých expedičních bot, přes různé bundy od Patagonie až po solidní lezecké batohy. Ceny se snažíme udávat takové, aby z toho měli kupující radost. Občas se nám na stánku objeví i úplně nové kousky, které se snažíme prodat trochu dráž, ale stále se jedná o zlomek původní ceny.“

Mezi věcmi se objevila třeba i helma z Fitz Roye od Jána „Smola“ Smoleně nebo výškové boty od Radara Groha. Na co se během Fesťáku můžeš těšit letos? Je to i na tobě – začni pomalu připravovat igelitku, kterou si lihovkou označ jako „horobazar“. A pak ji hlavně nezapomeň dovézt do Teplic nad Metují. Nebo do sběrných míst už během prázdnin.

Organizátoři horobazaru pak také uvítají tipy, kam příště s vybranými penězi. Máš nějaký nápad? Může jít třeba i o brigády ve skalách, čištění lezeckých parkovišť a tak dále.Kdy mám věci donést:
25.–28. srpna 2022

Kam:
Do parku během Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují

Sběrná místa jedou celoročně i mimo Fesťák:
Namche Vrchlabí (Krkonošská 15)
Nalehko Brno (Seifertova 20), Liberec (Papírová 123/12) a Praha (Seifertova 20). Otvírací dobu jednotlivých poboček najdeš na jejich webech.

A co do bazaru můžeš přinést?
„Cokoli, co považuješ za outdoorové vybavení. Od spacáku, přes oblečení do přírody, výbavu na treky do hor, až po lezecké vybavení. Tady ale pozor. Sice se nebráníme například ani prolezeným lanům, ale prodáváme je výslovně jen na houpačky na strom a pletení lanových rohožek. Obecně se snažíme věci, na kterých závisí lidský život přeprodávat jen s velkou obezřetností a spíš minimálně. Pár frendů se u nás sice loni objevilo, ale poslali jsme je dál spíš jako edukativní nástroj, než jisticí prostředek. Letos bychom rádi začali vracet život i mírně rozbitým a nefunkčním věcem, kterým bychom nejprve zprostředkovali opravu a až následně je pustili zpět mezi lidi,“ vysvětluje Matěj.

Další informace najdeš na facebooku a na webu Na druhýho.

__________________

eMontana je mediálním partnerem projektu.I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu