„200 slov“

Bez zbytečného respektu. Tradiční cesta „Ave Caesar“ (7c, 200 m) zažila nadějný pokus

15. 07. 2021, Standa „Sany“ Mitáč

V Evropě není moc estetičtějších spár, co by předčily „Ave Caesar“ (7c, 200 m) na švýcarskou jehlu Petit Clocher du Portalet – obzvlášť dvě vrchní nejtěžší délky působí jako vymyšlené. Tvoří společně tenké umělecké dílo pro ty, kteří mají rádi ostré hrany prstovek a nebojí se nejistých odlezů nad malými frendy. Lehké to není – někde se u vrchní délky uvádí 7c+.

Minulý týden v „Caesarovi“ sbírala zkušenosti mladá alpinistická dvojice František Bulička a Ondra Hašek – tihle dva Sokolíci (členové výběrového družstva mladých alpinistů ČHS) nebyli daleko od pravděpodobně prvního českého přelezu. Z druhé klíčové délky (tu první vylezli stylem RP, pozn. red.) je však spláchla odpolední bouřka, kvůli které kluci ani nezvládli uklidit frendy a museli se do stěny vrátit další den. Projekt tedy zůstal viset do příště. (V roce 2019 cestu zkoušeli Honzál Novák, Bětka Vlčková a Šimon Janošec, viz Montana 5/2019, pozn. red.)

Z letošního snažení se povedl natočit materiál na Příběh cesty, který připravujeme včetně doprovodného rozhovoru s autorem cesty Didierem Berthodem – jedním z nejlepších spárařů Evropy/světa. Didier se po 13 letech v ústraní kláštera opět vrací k lezení a míří přímo do nejtěžších projektů v Alpách. Měli jsme to štěstí s ním strávit pár dní ve stěně a možná se nám ho příští rok podaří dostat také do Ádru.

Drž nám palce se zmíněnou návštěvou i videem (pár fotek jako ochutnávka níže).Pytel, na který se Franta vrátí. Jen co sežene parťáka s dostatečným množstvím malých frendů. „Ave Caesar“, klíčová délka za 7c/7c+. (foto: Standa Mitáč)


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu