„200 slov“

Odpadkový hrdina řádí na plážích JV Asie a místní začínají chápat

25. 11. 2015, Jakub Freiwald

S pytlem plným odpadků se tenhle kluk ve žlutém triku na idylickou pláž na severu Bali prostě nehodí. Nehodí se sem ale ani hory odpadků, které se válí všude okolo.

“Rok jsme si o tom povídali – co kdybychom prostě v pondělí jeli a vyčistili jednu z pláží. Tak jsme jeli a měli z toho radost. A příští pondělí jsme jeli znovu a nikdy jsme nepřestali. Už to trvá skoro dva roky,” líčí začátky projektu Trash Hero Indonesia jeho spoluzakladatel Honza Bareš.

S dalšími 38 dobrovolníky dnes vyčistili z pláže skoro 180 kilo odpadků. Schází se tu každé pondělí stejně jako na dalších místech v Indonésii, Thajsku a brzy i na Filipínách. “V Indonésii jsme nejvíc sesbírali na ostrově Flores, na pláži v hlavním městě Labuan Baju. Druhého listopadu jsme společně s dalšími 25 lidmi za dvě hodiny vysbírali 500 kilo odpadků. Smutný rekord drží Thajsko. Na pláži Loak Bay v národním parku jsme za čtyři měsíce posbírali 40 000 kilo odpadků – včetně 80 000 pet láhví, 60 000 pantoflí, hory polystyrenu, spousty skla nebo několika barelů zapalovačů,” vyjmenovává na krátko ostříhaný kluk těžko uvěřitelná čísla.

Dobrovolníci pochází ze všech koutů světa, z Austrálie, Německa, Španělska, České republiky a mnoha dalších zemí. Postupně a pomalu se začínají zapojovat i místní. “Dostat dospělé, obzvlášť ne moc vzdělané lidi, aby s námi čistili pláže, je strašně těžký. My jsme jim dali tu báječnou plastovou technologii, ale nepřipravili jsme je na to, že se to nebude rozkládat stejně jako banánový slupky,” říká Honza na pláži v Amedu a dodává: “Někdy jsem jim třeba říkal – možná není úplně dobrý nápad pálit ty plasty, protože je to toxický. Jenomže oni to nechápou. Když přijdou deště, tak se pak smetí dostane do řek a odtud na pláže a do moře.“

Honza a další dobrovolníci z Trash Hero mají za sebou po dvou letech několik pozitivních milníků. “Z rezervace v Kolipe se stal nejčistší národní park v jihovýchodní Asii. Už dvakrát jsme získali nejprestižnější thajskou ekologickou cenu. Dosáhli jsme i toho, že si o tom lidi začali víc povídat. A to mě osobně strašně těší,” uzavírá “odpadkový hrdina”.

O Trash Heru připravujeme obsáhlejší článek. Těšit se můžeš v roce 2016.

Trash Hero v akci (f: Honza Bareš)


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu