„200 slov“

Závodní bouldering se vrací tam, kde v roce 2002 začínal. Do Prahy

13. 06. 2017, Matin Veselý, s přispěním S. Mitáče

Kdyby tam ještě stál Stalin, dost by se divil. Otevírat pusu budeš i ty. Do Prahy se opět vrací špičkový bouldering  – „Rock Point Mistrovství České republiky 2017“ se odehraje 23.-25. června u kyvadla na Letné. Na finále doraž s kamarády v sobotu od 18 h.

Pamatuješ na bouldrové závody na Václaváku? (Konaly se v letech 2003, 2004 a 2005, kdy autor článku ještě neuměl pořádně počítat, pozn. red.) Tehdy to byla mega akce s hektickým pozadím. Přípravy proběhly v jednom dni – ráno postavit střechu, v závěsu profily, nakonec navrtat cesty. A druhý den už se závodilo! To už dneska není myslitelné.

Mimochodem, vůbec první MČR v boulderingu se uskutečnilo ve starém Boulder Baru „V Jámě“ v roce 2002. Prvním mistrem a následně i reprezentantem navždy zůstane Tomáš „Krkavec“ Doubravský: „Představ si poměrně komorní prostor, něco jako brněnskou Kotelnu. Lidi byli namačkaní všude a kousek místa byl akorát u dopadu. První závody v Praze organizoval Jirka „Oliváč“ Oliva a první pohár proběhl v Třinci v roce 2001 – měl ho na svědomí Rosťa Tomanec. Tohle undergroundový období bylo hrozně radostný – na baru hrála živá kapela a lidi těšilo, že se závodům konečně dala nějaká forma…“

Čas letí a ze závodníků se postupně stali stavěči, tátové, maminky. A někdo svůj obličej ukazuje na závodech dodnes. Třeba Vilda Chejn začal sbírat zkušenosti jako závodník na MČR před 15 lety a letos v Praze prověří připravenost všech bouldristů společně s Honzou Zbrankem, který také jedno „václavácké“ MČR vyhrál.

Bouldrové mistrovství se tedy několikrát ukázalo v Praze, na fesťáku v Teplicích nad Metují nebo ve Slaném. Do budoucna organizátoři vzhlíží k letošnímu Mistrovství Evropy juniorů ve Slaném nebo až k dubnu 2018 – to bude Ostrava hostit svěťák!

Přítomností je ale blížící se Letná. Obří boulder stage a šest pětimetrových profilů. Opět nebude chybět česká lezecká špička. Koukni na program a doraž na bouldrovou událost roku.

eMontana je mediální partner závodů

Bude atmosféra jako na Fesťáku? Doraž do Prahy a uděláme kotel. (f: Standa Mitáč)

I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu