„200 slov“

Mám v krvi ARTrenalin. Okolí nechápe. Co ty?

12. 12. 2016, Lukáš Ondrášek

Už osm let se snažím spojit zdánlivě nespojitelné…
Na základní škole pokreslené sešity.
Neustálé napomínání učitelem: „Lukáši, nedívej se zase z okna!“

Tyto příznaky byly indikací čehosi, co jsem nazýval „potřeba venčení se“. Už tehdy jsem si o sobě myslel, že nejsem normální a ve třídním kolektivu jsem byl častokrát nepochopený. Někdo by řekl ADHD čili hyperkinetická porucha při neustálém houpání se na židli. Nedostatkem adrenalinu v krvi jsem trpěl hlavně při odpoledním vyučování. Tyto znaky na sobě pozoruji i nyní (ve větší míře) také na vysoké škole.
_

lukas-ondracek-5

Skialp Jeseníky

_

„A co vlastně studuješ?“

Hmmm, dobrá inspirativní otázka a právě tahle věta mne přiměla napsat tento příspěvek.
Nedávno jsem viděl článek o lezeckých umělcích. Pořád nic? Nebo mne také nadchla nová obálka tištěné Montany. Nevadí, nezoufej a mrkni na názornou ukázku modelového rozhovoru.

A:Co studuješ? Rekreologii?
B: NE! Výtvarku.
A: To je jako jednoobor?
B: Ano.
A: A k čemu je to dobrý?

Výtvarné umění, lezení, skialpy, kiting a další aktivity mne naplno pohltily. Rád bych tímto vhledem dal pár rad začínajícím ARTrenalinistům, které jsem nabyl po čas mé elaborace s těmito živly. Ve výtvarném umění se projevuje osobnost tvůrce díla více než u jakékoliv jiné profese a zaměření. Po návratu ze školních prázdnin se při zadání práce objevily na papíře horolezci, lezecký materiál a jiné zážitky posledních týdnů. „Stále kreslím vysmáté skialpinisty, ale v promyšlenější formě.“ Poznamenalo to i moji bakalářku.

lukas-ondracek-7

Lezecké ilustrace

Pár rad pro inspiraci

> Před rukodělným úkolem do typografie si běž zalézt: můj přístup před hodinou ručně psaného písma s názvem Česká bastarda byl profesionální. Během hodinové pauzy jsem byl boulderovat a písmo tím získalo žádaný švih.

> Opálenou tvář po skialpovém víkendu je nutné perfektně zamaskovat. Odpověď na otázku zkoušejícího: „A co jste dělal, když to neumíte?“ je těžko obhajitelná. „No, přece jsem poctivě memoroval v knihovně.“

> Odměňuj se. Zvláště během zkoušek nastává okamžik odměňování se krásným lezeckým vybavením.

> Pátky na vysoké škole jsou vyhrazeny prodlouženým víkendům.

> Nemačkej posilovací kroužek pod lavicí, protože to během nudné přednášky nepůsobí reprezentativně.

> Hledej pěkné okamžiky, které se dají využít k tvorbě.

> Odměnou za pěkně prožitý den v přírodě jsou krásné vzpomínky. Nejlépe chutnají při jednotvárném výkladu vyučujícího.
.

Rozuzlení
Jak to vlastně celé funguje? Mám občas nutkání vybít energii. Dobře, skoro pořád, ale často na jiné úrovni. Tento přístup mám společný se čmáraly jako jsem já. Malujeme obrazy jen tak. Je to další způsob, kromě sportu, jak otevřít ventil a relaxovat. Pro focení a grafiku jsou mi venkovní záliby nekonečným zdrojem inspirace.

Tak kresli, skákej z věže na věž a kombinuj.
_

Kiting Jeseníky


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu