„200 slov“
Umrtvujeme svoje ego. Bez kyslíku – šedesát metrů pod hladinou
16. 12. 2016, Jakub Freiwald
Už se ti to možná stalo. Nechceš a ani nemůžeš myslet na to, co je pod tebou. Soustředíš se jenom na sebe, svoji hlavu a přítomný okamžik. Pak cvakneš první kruh. V osmnácti metrech, mizerné smyčky. Z dálky to vypadá brutálně, v reálu jsi ale úplně v pohodě. Podobný je i freediving.
„Včera jsem zadržel dech na pět minut.”
„Byl jsem ve dvaceti metrech kouknout na želvy.”
„Když jsem dole u vraku poklepal na rameno potápěči s přístroji, vypadal, jako kdyby měl dostat infarkt.”
Na první poslech to vždycky zní hodně neuvěřitelně, realita je ale trochu jiná.
K freedivingu jsem poprvé přičichl před rokem v Indonésii. Letos na stejném místě jsem mu věnoval dalších pár hodin. Výsledek? Minuta a půl pod vodou a „cvaknutý kruh” v osmnácti metrech u vraku americké válečné lodi USS Liberty.
Nejlepší na tom je, že nepotřebuješ skoro žádný trénink. Všechno si nosíš s sebou v hlavě. Stačí na chvíli vypnout, vygumovat nikdy nekončící proud myšlenek a vnímat své tělo a dech. Když pak zanoříš hlavu pod vodu a ukrajuješ první metry, už na nic nemyslíš. Jenom vnímáš tu krásu kolem sebe. Tady nejde o zářezy na pažbě. Někdy to cítíš a jedeš dál a dál, jindy radši hodíš zpátečku. Vítězem jsi vždycky, když se vynoříš s úsměvem na tváři.
Freediving ale zdaleka není jenom o potápění.
Wildor Di Novo > instruktor freedivingu, nejhlubší ponor 64 metrů!
„Freediving pro mě znamená klid, sebeuvědomění, pocit svobody a spojení s přírodou. Někdy taky zkoušení vlastních limitů, překonávání sebe sama při objevování větších a větších hloubek. Podle toho, jak k freedivingu přistupuješ, může být nástrojem k potlačení a umrtvení ega. Můžeš najít sebe sama, ale taky o sebe můžeš přijít. Když mám pocit, že se moc soustředím na čísla a méně na požitek a klid, snažím se neustále si připomínat, proč jsem s freedivingem začínal. Freediving je pro mě velké dobrodružství, hlavně ve chvílích, kdy se nepotápím s lanem, ale objevuji nová místa pouze s potápěčskou maskou a ploutvemi.
Co činí freediving hluboce psychologickou a možná dokonce spirutální záležitostí? Poznání sebe sama. To je to pravé dobrodružství. Vnitřní divokost našeho těla a mysli. Byli jsme zrozeni z oceánu a tímhle se vlastně vracíme zpátky ke zdroji. Když jsem ve vodě, nejde jenom o potápění. Potápím se vlastně v sám sobě. Může to být neuvěřitelně terapeutické a objevné.“
Jan Bareš (už jsme o něm psali) > instruktor freedivingu, nejhlubší ponor 44 metrů
„Freediving pro mě znamená vstupenku do ráje: Zdravý životní styl, prostředí tropických ostrovů i korálových útesů a práci, která mě baví a umožňuje mi dlouhodobě cestovat. Hluboko pod hladinou zažívám většinou klid. V podmořském světě bez mobilů a diářů se cítím hluboce ponořený v přítomnosti a v kontaktu sám se sebou i s oceánem.
Někdy mívám ale i strach. Tam dole na tebe čekají tvoji démoni. A jako malí rarášci-našeptávači se vynořují a posílají do myšlenek pochybnosti a nejistotu. Tam dole pod hladinou je aréna, ve které člověk může zvítězit a vrátit se zpátky do světa nad hladinou silnější, sebejistější, znovuzrozený. Cesta do hlubiny je ale zároveň cestou do vlastního nitra. A každá cesta do hlubiny vlastního nitra je dobrodružná.“