„200 slov“

„Střecha Čech“ 7+, aneb klouby z těla ven

28. 12. 2015, Standa Mitáč (text), Matěj Svojtka (video)

Vypadá jako převislý tobogán. Když nevíš, co s posledními dny před koncem roku 2015, projeď si tuhle cestu na Stěně pod křížem v Českém krase. Udělal ji v roce 1988 místní matador Míla Pletánek společně s J. Huserkem. Oklasifikovali ji 7+ a pojmenovali “Střecha Čech” s přízviskem “Klouby z těla ven”. Když ji lezeš, musíš se tam kroutit čelem do údolí a vyplatí se umět rozštěp.

Na Stěně pod křížem se smí kvůli hnízdění lézt pouze do konce prosince, pak až zase od 1. července 2016. Zbývají ti poslední čtyři dny.

Matěj Svojtka lezl lámavou cestu už loni: “Orval jsem nahoře velkej kámen. Tentokrát kluci naštěstí nic neshodili,” popisuje lezení ve Svatém Jánu, kam vyráží každý rok v prosinci po maturitním plese svého gymplu: “Je to moc příjemná tradice, protože člověk nestráví den v zajetí kocoviny, ale pohodově si zaleze a provětrá se.”

Co se týče samotné cesty, nejlepší je asi ukončit lezení v borháku nad převisem, dál už má stěna formu sypaného čaje. Lezení převislého rozporového komína začíná na 2:27 s. Užij si to.

Ondra Tůma leze Střechu Čech (f: Matěj Svojtka)

Facebook eMontany | Potěš nás svým komentářem a odškrtávej nejnovější články a videa