„200 slov“

Přes zimu mění chyty za hůlky: Jirka Pliska

12. 01. 2017, Standa "Sany" Mitáč

Sníh leží i v Praze a hodně lezců se teď rozhoduje, co udělat s volným časem.
Je to dilema: mám jít trénovat na umělku nebo vyběhnout do kopců na běžky?

Alpinista Jirka Pliska z Jablonce nad Nisou, který má za sebou prvovýstupy v Pákistánu, tuhle otázku vyřešil. Během podzima a zimy se každoročně mění v čistokrevného běžkaře. A bere to poctivě. Zúčastnil se většiny nejznámnějších evropských závodů včetně švédského Vasova běhu – jeho trať měří 90 kilometrů, jede se klasicky (ve stopě) a světový rekord je 3 h 38 minut. Jirka ho zvládl za 3 h 55 minut (!).

Řekl bys o sobě, že jsi běžkující lezec nebo lezoucí běžkař?
(směje se) Asi ani jedno. Myslím, že je to padesát na padesát. Odvíjí se to podle sezóny – zimě jsem lezoucí běžkař a upřednostňuji trénink na lyže a závody. Na jaře a v létě jsem naopak běžkující lezec a vítězí skály a hory.

Co tě přivedlo k závodění na běžkách?
Jezdím na nich od mala, kdy mě na ně brali rodiče. Stejně tak jsem s našima začal jezdit i na hory – hlavně trekovat. Jako kluk jsem měl hodně soutěživou povahu, proto jsem začal závodit a už mi to zůstalo.

Jaké velké závody jsi už běžel?
Z těch dálkových závodů série „Ski Classics“ jsem jel v podstatě všechny – Marcialongu třikrát, Toblach-Cortinu, König Ludwig Lauf… Dvakrát jsem běžel taky Vasák, ten beru jako nejprestižnější závod. (V roce 2012 skončil Jirka na 72. místě z přibližně 16 000 účastníků, pozn.)

Vasův běh se jede čistě klasicky. Jsi spíš klasik nebo bruslař?
Ono se to hodně vyvíjí. Vzhledem k tomu, že teď jsou ty dlouhé závody hodně o soupaži, tak jsem spíš „soupažák“. (směje se) Přes zimu se na tyhle závody specializuji, takže jezdím klasiku. Bruslení mě baví, ale styl běžkování vždycky přizpůsobuji závodům, které si v sezóně vyberu. Někdy si zabruslím, ale teď to pro mě není to hlavní.

Jak trénuješ v Jizerkách klasiku, když je stopa často plná lidí?
V týdnu je to v pohodě, horší je to o víkendech – to radši jezdím v okolí Jablonce. Když chceš trénovat o víkendu, musíš si buď přivstat, nebo to vzít třeba ze Souše přes Smědavu na Paličník. Na Bedřichov už o víkendech nejezdím.

„Teď jsem spíš soupažák.“ Jirka na Biegu Piastow, 2016 (f: archiv J. Plisky)

.
Co v lezení – jsi klasik nebo sportovkář?

Spíš klasik. (směje se)

V čem ti sezóna na běžkách lezecky ublíží a v čem ti naopak pomůže?
Trénink na běžky pomůže hlavně obecné fyzičce a hlavní přínos běžek vidím spíš pro hory než pro sportovní lezení. Určitě lyžováním udržuješ celkovou sílu těla – nikdy jsem neměl problém třeba s děláním shybů. Horší je pak to, že na jaře neudržím menší chyty a necítím žádnou silovou převahu. (směje se) A pokud lezení hodně zanedbávám, potom taky utrpí technika a morál. Když to vemu obráceně, tak lezení a horolezectví ti přidá základní vytrvalost, sílu a morál do závodění na běžkách.

Jaký máš na letošek běžkařský a lezecký cíl?
Tak to nevím. (směje se) Z lyžařských závodů se určitě chystám na Marcialongu, Jizerskou 50 a Toblach-Cortinu. Všechny patří mezi závody série „Ski Classics“, kde je docela velká konkurence, takže na nich bych se chtěl umisťovat do 50. místa. To je jasný cíl. A letní lezecké cíle? Na ty je ještě čas. Možná „Big Wall“ na Prezidenta, (směje se). Jak jsem viděl to vaše video, tak jsem si na tu cestu po letech vzpomněl a řekl si: „Sakra, to by fakt chtělo si ji vylízt.“ Na větších cílech v horách jsme se zatím s parťákem nedohodli.

_______________________
.

Chceš potrápit fyzičku a vyzvat kamarády? Zkus si některý z domácích závodů!

Zlatý cepín
Závod horolezeckých štafet v Bedřichově na 3 x 10 km. Jeden z nejstarších a nejtradičnějších závodů v ČR.
www.holoko.cz/blog/page/Zlaty-cepin.aspx

Jizerská 50
Pro lezce možná trošku komerce, ale krásná trať, světová konkurence a hlavně závod na počest českých horolezců.
www.jiz.50.cz

Boboloppet
Nemáš rád tlačenici na startu, chceš si vybrat techniku a máš rád výzvu? Dej si 90 km po Jizerkách.
www.boboloppet.com

Krkonošská 70
Baví tě pořádné kopce a máš týmového ducha? Postav se na start ve Špindlu.
www.lokotrutnov.cz/nase-akce/krkonosska-70

Jesenická 70
Paráda v nejvyšších kopcích Moravy na kterou „soupaže“ nestačí. Závod pro srdcaře, kteří se nebojí kopců.
www.jesenicka70.cz/cz

Jirka na jizerském NightLight maratonu v roce 2015 (f: archiv ski-tour.cz)


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu