„200 slov“

Akrojóga: Vezmi svoji holku na vyhlídkový let

23. 05. 2016, Michal Mang

Cože? Akrojóga – jak to souvisí s lezením? Dalo by se říci, že je to jedna z mnoha „alternativních“ disciplín, kterou lze praktikovat ve dvou pod skálou a nejen pod ní. Akrojóga spojuje párovou akrobacii, jógu a jistou část terapie známou třeba z thajských masáží.

Mně na ní nejzáživnější připadá právě párová akrobacie, která dodává důvěru v sebe ale i v parťáka, což je docela fajn, ať už je člověk na zemi nebo na jakémkoliv konci lana.

Pravda, pro zvládnutí některých pozic je třeba troška toho morálu a pružnosti. Podobně jako na některé cesty. Tuhle stránku zase parádně doplňuje jógová část, kde lze natrénovat sílu ale i uvolněnost.

Když už je člověk unavený, nemá morál nebo se nudí, může zkusit některou z velkého množství protahovaček a uvolnění zahrnující např. terapeutické létání – jeden si visí hlavou dolů a druhý ho pěkně protáhne.

"Pro zvládnutí některých pozic je třeba troška toho morálu a pružnosti"

“Pro zvládnutí některých pozic je třeba troška morálu a pružnosti”

 

V akrojóze má každý svoji roli:
Báze (base) je dole. Rozhodně si do začátku ulehčíte práci, pokud to bude ten silnější.
Letec (flyer) je nahoře a létá. Ze začátku je snadnější, když bude nahoře ta (ten), co je lehčí, pružnější a míň se bojí být zrovna hlavou dolů.
Plus spotter, neboli záchrana (v ideálním případě). Taková šedá eminence, co se snaží při tréninku nových prvků zabránit pádu letce na ústa.

Na akrojógu budeš potřebovat
– Alespoň dva lezce/nelezce
– Podložku, bouldermatku, nebo karimatku pro větší pohodlí báze
– Špetku nadšení

Varování
Silně návykové.
Rychlé pokroky motivují k dalšímu cvičení.
Testováno na lidech.I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu