"200 slov"

Vyšla 171. Montana. Když si ji předplatíš do pátku, získáš i tu historicky první

25.10.2017, Tomáš Roubal

Adamův norský úspěch zaznamenali mnozí. Že je za ním i strouhání kůže na kolenou, a jak se cítila Iva Vejmolová (Adamova přítelkyně) při přelezu svého prvního 8c, to už se dočtete jenom v tištěné Montaně. Rovněž otázky, se kterými jsme přišli za Márou Holečkem a Zdeňkem Hákem jste asi nikde jinde nečetli. (Proč neuvádíte jména prvovýstupců v abecedním pořadí? Kdy si myslíte, že bude vaše cesta zopakována? atd.) Fabián Buhl a vícedélková cesta „Ganéša“ 8c přelezená jištěným sólem. A Standa Mitáč na porážce u svérázného Honzy Červinky, viz malá ukázka:

(…)
První dcera se ti tedy narodila během první expedice Makalu?
Ano, to bylo v roce 1973 a dozvěděl jsem se to dopisem v druhém táboře. Proto jsme jí říkali „Miss Makalu“. Ovšem předcházela tomu taková nepříjemná záležitost – odjížděl jsem v lednu, když byla manželka těhotná. V Dalskabátech byl poprašek sněhu, Páleníček řídil tatru a trefil protijedoucí nákladní auto. Rozbitá tatra a několik zranění náš odjezd o týden zdrželo. Já jsem se ale domů nevrátil, protože už jsem se jednou dojemně rozloučil s těhotnou manželkou a nechtělo se mi to absolvovat znovu. V Bratislavě nám to opravili a dostali jsme dalšího šoféra.

Takže manželka si to asi doma vytrpěla nejvíc.
(„Ano, ano,“ ozývá se z kuchyně.)

Jak jste spolu dlouho?
Letos to bude myslím čtyři… Nebo ne, pět. Letos v říjnu spolu budeme 55 roků. Manželka, paní doktorka Pátková, ještě pracuje, jelikož ve Špindlu nejsou dětští doktoři, tak tam vede soukromou praxi. V prosinci bude mít 85 let. Tak jedeme dál, ať to nějak skončíme, ne?

Už se blížíme. (usmívá se)
Jó? (mračí se)
(…)

Příjemné čtení přeje redakce časopisu.

Post skriptum:
„Typický lezecký závodník má podle odborníků z Utahu 26 let, za sebou 9 roků lezení a váží 51 kg.“ A jak to vlastně bylo s Hudyho nedobrovolným osprchováním na lezeckých závodech ve Vídni?

To vše se můžete dočíst v první Montaně (č. 1/1990), která vyjde v reedici, a všichni, kdo si předplatí Montanu do 27. 10. 2017, ji dostanou zdarma.

Dvě krasavice – M1 a M 171
reklamní banner