„200 slov“

Zemětřesení – jako když tě někdo čapne ve vlaku na záchodě

06. 05. 2015, Stanislav Mitáč

Postřehy z Nepálu očima Víťy Bradáčka, který se tenhle týden vrátil domů. Otřesy ho zastihly při sestupu z Mera Peaku v oblasti Everestu.

Jaký to je pocit, když se pod tebou najednou rozhýbe země?
Přišlo to ve chvíli, kdy jsem stál a zrovna jsem se šel vyčůrat. Rozepnul jsem poklopec, začal jsem čůrat a samozřejmě jsem se celej poch… Představ si to, jako když tě někdo ve vlaku na záchodě čapne a začne s tebou cloumat. Že to je zemětřesení jsem si hned neuvědomil. Ten den mi bylo blbě, tak jsem měl nejdřív pocit, že se mi zamotala hlava.

Druhej pocit byl, že padá lavina, ale tohle bylo daleko silnější. Pohyby ze strany na stranu. Sem a tam. Jsi rád, že stojíš na nohou. Vedle začínají padat šutry, tak běžíš do volnějšího prostoru. Myslíš si, že pravou nohou došlápneš na nějaký místo, ale dopadneš úplně jinam – mezitím se ti ta zem pohne… Nepříjemnej pocit.

Proč jste letěli dolů vrtulníkem a ne pěšky? (Skupinu zemětřesení zastihlo u vesnice cca 4 300 m n. m., pozn. red.)
Zaprvý proto, že jsem měl omrzliny a podle doktora se na to nemělo šlapat, aby nepraskly puchýře. Zadruhý kvůli tomu, že do Lukly to bylo ještě tři dny a přes poslední sedlo už kvůli zemětřesení nikdo nechodil. Místní gajdi (horští vůdci, pozn. red.) nám řekli, že cesta je zasypaná. Musím ale říct, že ten let vrtulníkem nad Himálajem byl skvělej zážitek. (Více fotek.)

Jak vám pomohl Alpenverein?
Alpenverein nás nemile překvapil. Nejprve se na něj vůbec nedalo dovolat. Když už se to povedlo přes zaměstnankyni ambasády, sdělili, že „nejsou pojišťovna, ale klub horolezců“. Nedostali jsme od nich příslib peněz na vrtulník. Doufám, že se to vyřeší zpětně, zatím jsme s nima osobně nejednali.

Jak fungovala pomoc na letišti v Káthmándú?
Nestihli jsme první český speciál a naše ambasáda od nás dala ruce pryč: „Obraťte se na ostatní stánky EU a sežeňte si let sami.“ Na letišti přitom měla skoro každá země stánek a vlastní zastoupení v počtu jednoho až tří členů. Cizí národy se nám snažily pomoct, dávaly kontakty. Česká zástupkyně prý odletěla hned prvním letem. Nakonec nám nejvíc pomohla společnost Jet Airways, se kterou jsme přiletěli. Bez příplatků nám umožnili vrátit se domů o dva dny dříve.

– CHCI POSLAT POMOC DO NEPÁLU –

foto: David Bartůněk


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu