„200 slov“

Celou noc jsme vybíhali kvůli otřesům ven. Situace v Nepálu očima lidí, kteří tam jsou

03. 05. 2015, Stanislav Mitáč

AKTUALIZOVÁNO

Odpovídá trekkingový průvodce Mim das Tamang z Káthmándú:

Jste v pořádku?
Ano, já a moje rodina jsme stále OK. Díky bohu.

Jaká je situace v Káthmándú?
Speciálně v Káthmándú je zničeno spustu památek UNECSO, ale situace se den ode dne zlepšuje. V celém Nepálu podle dnešních čísel zemřelo 7 200 lidí, ale bojím se, že počet mrtvých nakonec přesáhne 10 000.

Jak to vypadá s dopravou v zemi?
Mezi KTM a Chitwanem jezdí nějaké turistické autobusy, to je celkem bez problémů. Na většině míst jsou ale omezeny lokální autobusy pro místní lidi. V oblasti Langtangu stále pohřešujeme turisty. Spadlo tam nejvíce sesuvů půdy a lavin.

Doporučil bys návštěvu Nepálu teď v květnu?
Je to přírodní neštěstí, které se může stát kdykoliv, takže se kvůli tomu nemusíme zneklidňovat. Pokud máš už koupené letenky, není potřeba je rušit.

Máš nějakou osobní zkušenost se zemětřesením?
Ano, už jsem to zažil i předtím, ale vždycky šlo o malé záchvěvy. Tentokrát to bylo silné a šokující. Když zemětšesení přišlo, byl jsem ve své kanceláři. Měl jsem ale štěstí, a tak žiju, Díky bohu.

Víťa Bradáček – malá česká expedice na Mera Peak

Situace je horší, než to vypadá v médiích.

Čtyři dny jsme se nemohli dostat z vesnice Tangnan, kde jsme uvízli kvůli zemětřesení.
Vesnice byla srovnaná se zemi, spali jsme v posledním baráku, který zůstal stát. Celou noc jsme vybíhali kvůli menším otřesům ven. Hrozný zážitky.

Vrchol Mera Peak jsem dal ze skupiny jako jediný, bohužel s následky, mám omrzlý palec na pravé noze, zatím nebylo možné jakékoliv ošetření, dle španělského doktora bude zřejmě nutná částečná amputace. Před hodinou jsme přistáli záchranným vrtulníkem na letišti v Lukle, snažíme se dostat do Káthmándú. Letiště je ok, pokud se stihneme do KTM dostat dnes, ráno odlétá český letecký speciál.

Tek Magar – cestovní agentura v Káthmándú, lokální outdoorová továrna

Situace v Nepálu je skutečně špatná. Nikdy jsme si nemysleli, že budeme muset čelit tak strašnému dni.

Já a moje rodina jsme přežili, ale máme problém s naším domem, kterému hrozí spadnutí. Žijeme na ulici ve stanech a je to hodně složité. Neumím to ani popsat.

Moji kamarádi a zaměstnanci mají také velké problémy. Někteří kompletně ztratili domy a své příbuzné.

Je pro mě těžké se rozhodnout, jestli teď pomáhat své rodině nebo kamarádům, kteří jsou na tom ještě hůře. Nemají dostatek jídla, vody a nemají, kde spát. Pokud můžeš ty nebo tvoji kamarádi nějak pomoci, budu si to pamatovat do konce života.

– CHCI POSLAT POMOC DO NEPÁLU –

 

Tek Magar (f: SM)


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu