„200 slov“

Voie Petit – posekáno. Matěj Svojtka a Ondra Tůma vezou domů druhý český přelez

14. 07. 2020, Standa „Sany“ Mitáč

Chamonix včera večer ohlásilo dobré zprávy. Klukům z Prahy se povedlo na třetí výjezd volně přelézt váženou cestu „Voie Petit“ na Grand Capucina (8b, 450 m, od Arnauda Petita, první RP: Alex Huber, pozn. aut.). Kvůli krátkému oknu v předpovědi počasí šli rovnou do toho – žádná aklimatizace, zato kvalitní třeštění hlavy po oba dny. Žádné nacvičování, rovnou posílání.

Klíčovou délku v koutě, který je zakončený převisem, vylezl na druhý pokus Matěj. Bivak kluci strávili na pohodu zhruba v půlce stěny – jeden teplý spacák, karimatka, vaření. Prý se spalo lépe než na ledovci pod stěnou. Na Ondru pak vyšly všechny těžké délky nahoře (7c+, 8a). Druhý den dal dvojce zabrat ještě víc – nahoře tě totiž čeká potvrzovací délka/hrana za 8a. Když jdou frendy, tak je musíš zakládat i v těžkých místech. Když nejdou, tak v téhle cestě čekej podobné odlezy jako v Labáku. Vyhákovat to nejde. A v délkách za 6b si tam také moc neodpočineš.

Matěj Svojtka v klíčové délce za 8b, první pokus 2016 (f: Standa Mitáč)

První seznamovací pokus dávali kluci v roce 2016 během soustředění mladých alpinistů, kdy vznikl i Příběh cesty pro eMontanu. Tehdy je zastavil převis v klíčové délce. Před třemi lety zkoušeli „Petita“ sami znovu, ale tenkrát na to prý neměli fyzicky. Každý jednou zkusil nejtěžší délku a jeli dolů.

Video o prvním neúspěšném pokusu v roce 2016

Letos se konečně povedlo a po 34 hodinách ve stěně jsou kluci na cestě domů. „Měli jsme strašnou kliku na všechno. Hlavně délky, které nechceš lézt znovu, se nám podařily vylézt napoprvé,“ říká Ondra.

První český přelez (a tehdy druhý v historii) udělali v roce 2007 na střídačku Vašek „Šatavis“ Šatava a Dušan „Stoupa“ Janák a dostali za to ocenění Výstup roku ČHS.

Druhá česká dvojka, co posekala „Petita“. Vlevo Matěj Svojtka, vpravo Ondra Tůma. 2020


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu