„200 slov“

Tom Doubravský – „Krkavec“. Staví bouldry jako umělec

05. 05. 2016, Standa "Sany" Mitáč

Když člověk dělá, co ho baví, nápady přicházejí samy. Tom „Krkavec“ Doubravský ze Šumperka je jeden z našich nejzkušenějších stavěčů. Poprvé připravoval cesty na závodech v roce 1997 a do dneška stavěl asi 30 závodů Českého poháru.

Jaký je rozdíl mezi stavění cest na lano a boulderů?
Boulder je taková hravější forma… Cesta pro lano má nějakou svojí logiku pohybu, kterou se na bouldrech snažím nabourávat. Vložit do toho nějaký „tajemství“. Lezec na to musí několika pokusy přijít a každý to vymysli trochu jinak. Tohle mě na stavění boulderů přitahuje.

Kde bereš inspiraci?
Asi z prožitku přítomného okamžiku a radosti z pohybu. (směje se) Baví mě to hrozně moc a nápady přichází samy. Zabývám se výtvarnými věcmi, takže někdy dokonce stavím bouldery od prostředka. Dám zajímavý chyt na zajímavý místo a kolem něho rozmístím nějakou strukturu. Něco v tom vidím a pak začnu přihazovat chyty, zkoušet to, pootáčet si to… Spíš si tak hraju a zkouším různý postupy. Škála, jak to uchopit, je nekonečná a hlavně je pro mě důležitá ta komunita okolo.

Tomáš "Krkavec" Doubravský při práci na Fesťáku v Teplicích nad Metují

Tomáš “Krkavec” Doubravský připravuje venkovní boulder.

Teď připravuješ velký boulderový závody v Olomouci (21. 5.). Jaká je komunita tam?
Komunita tam je taková uzavřenější… Spíš to jsou takový skupinky jednotlivců. Tam vidím ještě prostor k tomu, aby se víc stmelila. Kolem roku 2010 tam na bouldrovce proběhl i Český pohár, ale skoro nikdo nepřišel podpořit. To mě tehdy celkem zklamalo. Všichni jeli do Krasu. Teď to vypadá líp, přicházejí noví mladí lidi a doufám, že je třeba květnové venkovní závody nalákají.

V čem budou tyhle závody jiné než ostatní?
Že si na nich zalezou všichni. Dohodli jsme se, že v kvalifikaci bude asi 20 boulderů od obtížnosti 5C/6A do 7C. Lidi budou mít i dost času je zkoušet. Obtížnosti budou jasně předem daný, takže každý bude moct odhadnout, jak rozložit svoje síly. Navíc si myslím, že lezce vždycky přitáhne kvalita cest a na ni budeme pracovat.

_____

Nejen Tomášovy cesty si můžeš vyzkoušet na závodech “Flash Open” v Olomouci.
Budou se konat 21. 5. na stěně Flash Wall. Více info najdeš tady.

eMontana je mediálním partnerem závodů.

Jakub Konečný leze na prvním zkušebním ročníku závodů Flash Open v roce 2015. (f: archiv FW)


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu