„200 slov“

Problémy na Monte Rose a létající Ueli

29. 06. 2015, Standa Mitáč

Tady je pár slov jako reakce na diskutovaný článek ohledně problémů na nejvyšší hoře Švýcarska Monte Rose. Shodou okolností jsme byli minulý týden na vrcholu Dufourspitze (4634 m n. m.), tak se sluší podělit o aktuální podmínky.

Podle Jirky Chamráda je spaní nad chatou Monte Rosa úplně zakázáno. Možná to tak je, ale pokud stanuješ u kamenné ohrádky cca ve 3100 m n. m., Švýcaři to nadále tolerují. Přímo u chaty ne – pokud nemáš zrovna 5 000 euro v kapse.

Chatař na Monte Rosa Hutte je skutečně zvláštní člověk. Když byl kamarád na chatě pro razítko do deníku, dozvěděl se tohle: „Razítko je pouze pro hosty, kteří tu přespávají.“ Noc stojí 30 franků, když ukážeš kartičku Alpenverein.

Podmínky na kopci jsou v pohodě – typické pro začátek léta. Na hřebeni normálky od sedla Sattel je perfektní firn, nahoře na skalním hřebeni zpomalí jen krátký ledový traverz při oblézání jedné věžičky. Žádné velké převěje, nad 4000 m n. m. leželo 26. 6. odhadem 20 cm čerstvého sněhu.

Pokud budeš sestupovat ledovcovým kotlem mezi Dufourspitze a Nordendem, hodí se vzít šroub na abalakovy hodiny – v diskusi zmíněná komplikovaná pasáž mezi trhlinami se za ně dá slanit. Nahoru k fixním lanům (ty jsou na kopci od roku 2005) to ledovcovým kotlem letos skutečně průchozí není. Možná tak v obtížnosti WI 4 a víc.

Také jsme si přáli vidět Ueliho Stecka, který právě teď v Alpách sbírá jednu čtyřtisícovku za druhou. Byli jsme na Monte Rose týden, takže pravděpodobnost byla sakra veliká…
A pak najednou uprostřed jasného večera:
„Podívej! Támhle na Lyskammu, vidíš to? Na hřebeni se pohybuje světýlko.“
„Jo, vidím to! Fakt tam je! (…) Akorát teď už je to světýlko ve vzduchu.“
„Vždyť Ueli je přece hvězda a má s sebou padák!“

Traverz z Dufourspitze (skály nad horizontem) na Nordend (f: SM)


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu