„200 slov“

Kdyby si vedl deníček, zapsal by Ondra Ďoubal „Šílený tanec“ XIa na OS

03. 06. 2021, Standa „Sany“ Mitáč

Jsou lezci, kteří o sobě moc nemluví a neradi se fotí… Místo toho se soustředí na lezení. Něco jako Šatavis nebo Petr Urbanovský, který minulý týden odškrtal v Labáku několik Xbéček druhými pokusy: „To nic není, to spíš Ondrovi Ďoubalovi se zadařilo – vylezl ‘Šílený tanec’ na onsajt,“ naprášil svého spolulezce Petr, když se s autorem článku potkali pod Monolitem.

A měl pravdu, v redakci o žádném onsajtu této cesty na Levém břehu Labáku nevíme a obecně – onsajtovat jedenáctku na písku, to je vizitka, kterou má málokdo – člověk musí trochu zapátrat. Jako prvnímu se to povedlo Ondrovi Benešovi, když na Panťáku v roce 2006 poslal na OS „Francouzský styl“ XIa. Druhý byl Adam Ondra: onsajtoval „Peklo na zemi“ XIa na Růžovou věž v Labáku (2009). Top výkon je pak také loňský FLASH Ondry Beneše, kterému se povedla „Nejistá sezóna“ XIa na Prachově.

Ondra Ďoubal pochází z Kutné Hory, devět let bydlel v Ostravě a před dvěma a půl roky se přestěhoval do Liberce. „Nejčastěji jezdím do Labských pískovců. Za tu dobu jsem přelezl spoustu krásných směrů a je těžké to počítat. Deníček si stále nevedu,“ říká Ondra.

Leze krásné směry a nepočítá je. Ondra Ďoubal
v „Nevermind“ Xa, Labák (foto: Zdeněk Lank)

Která cesta se ti letos na jaře líbila nejvíc?
Vždycky se mi nejvíc líbí ta poslední, co jsem lezl. Naposledy tedy „Amnestie“ na Kriminál (Xc od Ondry Tůmy a Džanglího, pozn. red.).

Co „Šílený tanec“ – s jakým rozpoložením jsi do toho nalézal?
Nevěděl jsem už, do čeho nalézt, a tak jsem to zkusil. Do každé cesty nastupuji naplno a snažím se ji vylézt z první. To je královský styl, který mě neskutečně baví.

Můžeš popsat přelez a chvíli, kdy sis řekl: „Teď už to nepustím“?
Do cvaknutí slaňáku jsem nevěděl. Čekal jsem nějaké podvrcholové peripetie, ale naštěstí nepřišly.

Jak bys cestu porovnal s jinými 8a+, co máš vylezené na tvrdém nebo i jinde v Labáku?
Těžko porovnávat s jinými cestami v Labáku. Je to profilem specifická cesta. Podobný charakter člověk leze nejčastěji na vápně, kde jsem lezl lehčí, ale i těžší 8a+. Já se v klase na písku moc neorientuji – třeba „Inferno“ IXb na Ďáblovu stěnu ani nezkroknu, a to už jsem v tom byl několikrát. (směje se)

Fotky z „Šíleného tance“ asi nemáš, co?
Nemám. Moc se nefotíme, vlastně vůbec. (směje se)

Je to tedy tvoje první jedenáctka na OS?
Ano, mám plno Xc, ale XIa jen „Tanec“.

Jak to děláš, že máš takovou fazónu, když stěny byly letos zavřené a na písku často pršelo?
Sílu beru z mládí, kdy jsem tréninku dával až příliš. Teď mně stačí už jen lišta nade dveřma. Jarní písková sezóna z mého pohledu nebyla úplně špatná. Mám výhodu, že mohu jet lézt kdykoliv a nejsem vázaný na víkendy.

A tvé letošní cíle: skály/hory?
Je toho plno. Rozvěšené pytle jsou. (směje se) Chce to jen nastavit hlavu na pokusování, což bude složité, a trošku se tomu pověnovat. V sobotu jedu do Alp kouknout se na zoubek jedné cestě. (směje se)

„Šílený tanec“ XIa, Monolit, Labák. Zkouší Tomáš Binter
(ilustrační foto: Standa Mitáč)

I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu