„200 slov“

Ondra Beneš vylezl „Černou perlu“ – projekt za XIIa v Labáku

26. 10. 2015, Standa "Sany" Mitáč

Ondra Beneš před pár dny dokončil jeden z nejkrásnějších směrů v Labáku. Neobyčejně převislá stěna Kormidelníka skoro přepadává do Labe. Uprostřed ní se Ondrovi od jara houpaly expresky. Svěsil je dolů za XIIa.

Kolik času a pokusů jsi projektu věnoval?
Cestu jsem navrtal na jaře. Už tehdy jsem tak trochu tušil, že to bude záludný oříšek. V září jsem začal s pokusama, no a vlastně až teď na konci října se zadařilo. Během dvou měsíců jsem cestu navštívil asi 15krát a pokaždé jsem dal 2–3 průlezy, takže na mě celkem dost pokusů.

Slyšel jsem, že má být za XIIa labských. Podle čeho tak usuzuješ?
Je dost obtížné oklasifikovat v podstatě jedno bouldrové místo, kde jsem stále padal. Viděl bych to asi tak, že desítkou dolezeš do boulderu cca za 8A a pak okolo Xb‑c vytrvalostní dolez s psycho krokem na závěr s minimálníma místama na odpočinek, celkem 40 m. Cesta mi dala zabrat mnohem víc než jiná XIc (8c), tak proto jsem se rozhodl pro toto magické číslo XIIa (8c+). Pokud se cesta poleze a klasa se upřesní, tak budu jenom rád. Každopádně se jedná o dokonalou linii, která prostě musela být vylezena, obtížnost u této Perly je podle mě druhořadá.

Jak dlouho jsi měl směr vyhlédnutý? Zespoda vypadá, že tamtudy nemůže nic vést.
Kdysi jsme na to koukali s Tomajdou a říkali si, že tam možná něco časem půjde. Do projektu jsem nakoukl poprvé až letos časně z jara. V podstatě se jednalo o velmi starý projekt od Červajze, takže šlo o to, dokončit jeho započatou práci.

Věděl jsi ten den, že to padne? Jak jsi pracoval s psychikou?
O tom, že to padne, jsem si myslel už několik dní předem, vždy to ale nějak nevyšlo. Den před přelezem jsem tam byl s Musadem za celkem slušný humidity a poprvé jsem se dostal přes boulder. Spadl jsem ale ve vytrvalostním dolezu, kde mi došlo a trochu to i jelo. Věděl jsem, že jsem konečně dostatečně silný, takže další den, za dobré podmínky, s Džanglím, opět pokus a kupodivu to za velkého boje vyšlo.

Asi nejdůležitější pro mě bylo dát si na deset dní od cesty pauzu a jít lézt něco jiného, jít bouldrovat, trénovat, pracovat. Bylo to pro mě dost obtížné padat v jednom místě a doufat, že když ho konečně udělám, tak dále už nesmím spadnout. Na druhou stranu to pro mě byla opět velká škola trpělivosti a důvěry v sebe sama. Ty myšlenky při přelezovém pokuse, když jsem byl za bouldrem, na to se nezapomíná. (směje se)

S kým jsi cestu dělal a jak se jmenuje?
Vrtal jsem sám s kamarády jističi. (směje se) Dal jsem ji jméno “Černá perla”.

Zkoušela to Edita a kdy přijede Adam?
Nezkoušela. Jo, tak to se budeš muset Adama zeptat sám. Od té doby, co byl v Labáku naposledy, mu pár cest na OS přibylo.

Ondra Beneš ve svém projektu na Kormidelníka. Klik pro zvětšení. (f: Zdeněk Suchý)


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu