„200 slov“

KVR – Krasové výstupy roku 2020. Mladá krev přebírá vládu nad Moravou

24. 02. 2021, Vojta Vlk

Ze zjevných důvodů nabízel minulý rok víc prostoru pro venkovní lezení než závodní roky předchozí. Navíc, až do června šlo lézt výhradně na českých skalách. Kdo vyhledával těžké sportovky na vápně, jednou z nemnoha možností pro něj bylo navštěvovat Moravský kras. Jak to tam minulý rok vypadalo s přelezy? Drtilo se na laně víc než obvykle?

Nejvíc se přelézalo tradičně na Lidomorně, kde je spousta těžkých cest a ještě víc kombinací. Atletický „Kašpárkův hrobeček“ za 10 si odškrtnulo hned šest mladých siláků – Adam Adamovský, Rishat Khaibullin, Kryštof Lebeda, Šimon Potůček, Ondra Slezák, Vojta Trojan. Takový nápor přelezů během tří měsíců možná tahle cesta nepamatuje. Šimon Potůček a Kryštof Lebeda mimo původní linku „Hrobečka“ přidali ještě variantu „Němaj boj“, také za 10.

Pro jeden ze dvou osm céčkových krasových přelezů minulého roku netřeba chodit daleko. Je jím „Kašpárkova technika“ za 11- v podání Štěpána Volfa. Povedl se mu v polovině listopadu, kdy už podmínky hrály do karet spíš bouldristům. Tahle kombinace vychází z boulderu v „Hrobečku“, uhýbá do „Němé barikády“ 9+/10- a následně ještě víc doleva do „Technics“ 10/10+. Obtížnost této varianty je podle Štěpána možná lehčí, ale to ukáží budoucí přelezy. Denis Pail „stihl“ vylézt v dubnu „Glutamana“ ještě jako 11‑, tedy před výlomem chytu, který cestu zase zlehčil. Navíc si do deníčku připsal silovou linku hned vedle – „Bruce Lee“ 10+. Poslední dvě jmenované cesty se podařily i Šimonu Potůčkovi s tím rozdílem, že „Glutaman“ už byl ve stavu 10+/11-. Na nové obtížnosti se shodl s Vojtou Vlkem, který ho také přelezl. Lištovací záležitost, cestu „Evoluce“ za 10, zřetězil Jirka „Django“ Jaroň – stalo se tak během jeho první sezóny v Krasu.

Denis Pail v cestě „Glutaman“, toho času 11-/8c (foto: Jakub Konečný)

A co ženy a jejich přelezy? Tady byl loňský rok také povedený. Co se Holštejnu týče, Markéta Janošová seslala „Softa“ 10‑, lehčí nástup „Kašpárkova hrobečku“. Ella Adamovská obligátně doplnila jednu ze známých kombinací, „Němý kašpárek“ 10-. U obou holek se zdaleka nejedná o výkonnostní maximum a dost možná od nich můžeme letos očekávat v Krase výrazně těžší kousky. Na Vaňousových dírách byla mezi holkami populární technicko-silová „Labutí píseň“ 9+/10- se čtyřmi přelezy – Monika Jakubcová, Markéta Janošová, Markéta Nováčková a Míša Smetanová.

Když už jsme u osm áček, boulderová lištovačka ve Sloupu „Náladová“ se povedla dokonce pěti přelezkyním – Ema Galeová, Markéta Janošová, Mariana Janošová (13 let, druhým pokusem, pozn. red.), Jana Ondřejová, Míša Smetanová a Terka Širůčková. „Runway“ ve Starých skalách za 9+/10 si zapsaly Markéta Janošová a Monika Jakubcová.

Markéta Janošová pokusuje cestu „Ippolito“ 10-/8a+, Sloup (foto: Petr Hlawiczka)

Krasojízdu z minulého roku uzavřeme v Rudici. Propojka tří cest, na Kras nezvykle vyrovnaná cesta a nejlezenější 9+/10-. Řeč je o „Wilibaldových bicepsech“, které se dočkaly třech ženských přelezů – Ema Galeová, Monika Jakubcová a Markéta Janošová.

O půl stupně výš dosáhla Monika Jakubcová přelezem bouldrové „Provokace“ 10-. Sečteno podtrženo, žádná z holek krasovou laťku minulý rok neposunula, ale rozrůstající se počet přelezů kolem 9+/10- vypadá velmi slibně.

Ella Adamovská leze „Evoluci“ 10/8b (foto: Jakub Konečný)

V Moravském krase se začíná naplno ukazovat určitá generační obměna, která se dala tušit už pár let zpátky. Minulý rok bez závodů tento trend ještě umocnil a předznamenává, že další sezóny se máme na co těšit. Boulderingová krasová elita naopak, až na pár výjimek, zůstala při starém.

Vypadá to, že možnosti pro realizaci venku budou letos minimálně z jara obdobné. Jak to tedy bude vypadat s přelezy v Krasu? Bude se zase tolik bouldrovat? Pokosí nějaká z holek po dlouhé době 10+? A dočká se opakování nějaká Adamova 11-? (Na rozklik: „Adamova motivační tabulka pro mladé siláky“, pozn. red.) Kolik vznikne kombinací a kolik je ještě prostoru pro nové těžké cesty? Nechme se překvapit.

Štěpán Volf leze cestu „Kašpárkova technika“ 11-/8c (foto: Jakub Konečný)

___________________________

Abychom Kras na eMontaně tolik nezanedbávali, zkoušíme teď každý měsíc něco málo z této světové oblasti přinést. První díl byl Štěpán Volf, druhý meteo-okénko, třetí varianty „Kašpárkova hrobečku“, čtvrtý příběh „prvního českého babského 8B“, pátý Sportovní milníky, které posouvaly klasifikaci., šestý „Brandlemoucha“ 10-, sedmý „Epita“ – nejlehčí devítka v Krase, osmý: video o názvech cest, devátý: Krasová zima.



I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu