„200 slov“
Je čas oprášit staré dobré kameny. Vyraž na Melloblocco 7.–10. května 2025
06. 03. 2025, Standa „Sany“ Mitáč
Lezecká akce před pár minutami odstartovala. Psal se rok 2008 a rozhodčí u boulderu Jesus Christ Superstar 7C+ si nechal zavolat Simone Pedeferriho, který bouldry pro zmíněný ročník připravoval. „Hele, Simone, tohle asi nebude 7Céčko. To ses musel seknout. Teď to tady přelezli nějací dva no-name kluci, jeden snad ještě dítě, a podle toho, jak se v tom hýbali, to vypadalo spíš na 7Áčko.“ Až později chudák rozhodčí zjistil, že ten rok se účastnili Adama Ondra a Tomáš Mrázek.
Od té doby se hodně změnilo, bouldrový festival Melloblocco se rozšiřoval na nová místa v rámci údolí a organizátoři pro návštěvníky vždy očistili a připravili nové kameny. V roce 2019–2022 akce vůbec neproběhla, pak se tradice obnovila a loni oslavilo alpské Melloblocco 20. narozeniny.
„Jasně, šlo by čistit stále nové kameny, ale řekli jsme si, že do nekonečna to takhle nejde,“ říká sympatický šedesátník Nicola Noè, který patří do organizačního týmu už od roku 2004. I tak pořád ve Val di Mello a Val Masino najdeš 3000 kamenů, ze kterých se dá vybírat. „Myslíme si, že je správné zbylou část nechat přírodě. Některé bouldry opět zarostou. V posledních letech se naopak vracíme do osvědčených sektorů z dřívější doby, kde lezli třeba Alex Megos, Barbara Zangerl, Dave Graham, Chris Sharma, Janja Garnbret a další…“
Aby byl jeden z největších lezeckých svátků Evropy nadále udržitelný, rozhodli se loni organizátoři pro netradiční krok: Melloblocco prodloužili o několik dnů. Dříve víkendová akce nyní trvá od středy do soboty. Letos proběhne 7.–10. května 2025. „V minulosti lezci přijeli v jedné vlně jen na víkend a v neděli večer se tvořily zácpy při cestě domů. Takhle se všechno odehraje ve větší pohodě a každý se může rozhodnout, kdy odjede domů. Jestli hned v sobotu po oficiálním zakončení, nebo až v neděli,“ říká Nicola.
„Od letošního ročníku si slibujeme více lidí ze zahraničí,“ říká další z organizátorů Nicholas Hobley s tím, že lezců mimo Itálii bývá v průměru jen 15 %. „A rádi bychom přivítali také více žen.“ Do společného povídání s autorem článku vstupuje také Nicoletta Costi, manželka Nicoly: „Já sice chodím o trekových holích, ale všímám si, že zejména Italky často u boulderů jen postávají a fandí nebo fotí své kluky. Jdu vždy okolo a zeptám se: ‚Zkoušely jste to taky?‘ Odhodím hole a jdu lézt. Většinou je to motivuje, překonají stud a jdou to také zkusit.“
Jak to u podobných festivalů bývá, nejde jen o bouldry. Na ty, co přijedou, tu čekají také natažené lajny, lekce jógy, nácvik lezení spár a tak dále. Melloblocco se stále drží myšlenky zakladatelů a horských vůdců Nicolò Berziho a Michele Comiho, kteří tuhle akci vymysleli jako platformu pro mladé lezce, aby je vtáhli do hor. Bouldry chápali jako rozlez a vstupenku do prostředí, kde najdeš tradiční spáry, odvážné plotny nebo vícedélky ve vyšších partiích… Během posledních ročníků pak lidé kolem Melloblocca kladou větší důraz na ekologicky udržitelný rozvoj této horské oblasti.

PRAKTICKÉ INFO
• Z Prahy to do Val di Mello trvá 9 hodin autem. Mapa tady.
• Registrace stojí 20 euro (akce se dá účastnit i bez jeho zaplacení, ale pořadatelé jsou rádi za podporu)
• Na základě přihlášení dostaneš na místě „mapu pokladů, které si musíš vylézt“, oficiální tričko ve tvé velikosti a další drobnosti. Registrovat se může maximálně 2500 lezců – jména přihlášených tady.
• Průměrná cena kempů v oblasti: 8–10 euro za člověka a 8–10 eur za auto/stan. (Funguje to obráceně než na teplickém Fesťáku. Během Melloblocca není spaní v dodávkách „na divoko“ u silnic příliš tolerované místními obyvateli. Pořadatelé proto prosí lezce, aby si zaplatili ubytování/kemp.)
• Kdo by chtěl vyrazit autem a hledá někoho na spolujízdu, ať dá klidně vědět na naší mailovou adresu [email protected].
__________________________
Pozn. red: Z Itálie se nám ozvali, zda bychom měli zájem o mediální partnerství dalšího ročníku. V rámci týmu eMontany jsme to probrali a rozhodli se, že do toho půjdeme. Ač je to poměrně masová akce, Melloblocco chápeme jako setkání širší lezecké rodiny, možnost získání nových kámošů a líbí se nám nesoutěžní duch, ve kterém vše probíhá.
Tímto partnerstvím zároveň navazujeme na vztah, který měla s Mellobloccem tištěná Montana za doby vydavatele Tomáše Roubala. Oba organizátoři Nicola Noè a Nicholas Hobley na čas strávený s Tomášem moc rádi vzpomínají.
Na letošní Melloblocco vysíláme redakční tým a budeme doufat v ulovení top lezců na rozhovory – rádi bychom třeba vyzpovídali Barbaru Zangerl nebo Jacopo Larchera.
eMontana je jediným českým mediálním partnerem závodu Melloblocco.
