„200 slov“

Martin Stráník poslal svoje druhé 8C – rozhovor

18. 11. 2015, Lucka Trojanová

Krutý boulder od Davida Grahama odolával pět dní. Nakonec se Martinovi Stráníkovi v Crescianu zadařilo a přelezl problém s názvem „The Story of Two Worlds“ za 8C. Takovýhle výkon je i v kontextu světového boulderingu slušná událost, stupnice obtížnosti končí na 8C+.

Zdá se, že 8Céčka přelézáš výhradně o státních svátcích („Practice of the Wild“ 28/10/2014, “The Story of Two Worlds” 17/11/2015). Máš pro to nějaké vysvětlení?
Tyjo, to sem si ani neuvědomil. Spíš je to náhoda, svátků vždy využíváme k výjezdům do skal a to že se to povedlo přesně v ten den je teda vtipný, kdy je další svátek? (směje se)

Jaké to bylo, věřil jsi, že to pošleš? Co přelezové pocity?
Se Story to byla celkem těžká dřina, dva dny mně trvalo, než jsem se probil kratší verzí „The Dagger“ 8B/B+ a další tři dny trvalo přidání “jen” třech kroků. Původně jsem si věřil, že boulder proběhnu rychleji, ale podmínka byla proti – celý výjezd jsme měli celkem teplo a ani ranní vstávání o půl šesté nepomohlo. Na poslední den odjezdu byla předpověď taková, že bude ráno podmínka, vsadil jsem na to a vyplatilo se.

Za chladna šly kroky najednou snadněji a řešil jsem to, že mně v boulderu došlo, a nebo jsem udělal chybu. V jednom z pokusů, kdy už jsem si říkal, že to zabalím, vše klaplo. Velká radost a úleva, vyplatilo se to nevzdat. Ony i ty pokusy ve dnech, kdy nebyla podmínka, k něčemu byly, aspoň se člověk kroky učil a přicházel na mikro zlepšováky.

Martin v “the Story of Two Worlds”, f: Lukáš Bíba


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu