„200 slov“

Novinka „Falcon Steep“ – zkrokováno za XIa AF. Pravčická brána zažije od zítřka ostré pokusy

01. 04. 2022, Standa „Sany“ Mitáč

Podobně jako tomu bylo loni u „Betomu“, tak i letos přišly horké zprávy během chladného a nevlídného počasí. O co jde? Na úvod se sluší novou linii Labských pískovců trochu popsat: jedná se o 30metrovou vytrvalostní dardu, která ve své závěrečné třetině vede horizontálním stropem – po rozpadu ostrovské „Separate Reality“ na písek dost netypickým.

Místní lezci Tomáš Ajda a Heřman Enke využili krátkodobého ochlazení a na svých sociálních sítích informovali, že se jim včera podařilo zkrokovat jejich projekt „Falcon Steep“ – jasnou linii, která napadla už spoustu lezců před nimi… (První kruh osadil Thomas Wildenberg ze sousedního Saska v roce 2005, avšak jeho další působení ukončila Správa národního parku, pozn. red.)

České dvojici se však díky dobrým vztahům a neúnavné práci v našich skalách podařilo získat výjimku pro dodělání této cesty přímo od zahraničního majitele Pravčické brány a přilehlé restaurace Sokolí hnízdo pana Kristoffa Enkeho.

„Je to skvělé, drží se tam jako pavouci na konečcích prstů. Fantastické,“ říká dlouholetý soukromý vlastník místa a jmenovec druhého z lezců Kr. Enke. „Oběma hochům moc fandím. Pro podporu lezeckého sportu jsem se rozhodl zrušit o víkendech placení vstupného do svého areálu, aby lidé mohli přijít a zadarmo fandit.“ Je vidět, že lezci si majitele získali a ten po letech ukázal svoji velkorysost (na jediné zpoplatněné vyhlídce Českého i Saského Švýcarska, pozn. red.).

Jaká je cesta samotná? Borci bohužel zjistili, že brána je příliš široká, takže „na medvěda“ se lézt nedá. Jde tedy o klasickou labskou kombinaci – síla v lištách plus dlouhé tahy po dírkách, které zakončuje nepříjemný bazénový výlez. A jak u těchto autorů bývá zvykem, hodí se i trocha morálu. „Ve stropě bylo těžké zavrtat – čtvrtý kruh jsme dost vyhnali, a tak bude tohle cvakání poměrně delikátní… Asi by to nebylo na podlahu, ale je to hodně těsné. (smějí se) Každopádně, pokud spadneš při cvakání, hrozí nebezpečí, že dole trefíš nějakého turistu nebo v létě slunečník. Bude lepší, když ve čtvrtém zůstane viset expreska,“ shodují se H. Enke a Tom Ajda na tom, že cestu budou zkoušet stylem PP.

H. Enke v nepříjemném odlezu ke 4. K. „Falcon Steep“ XIa AF (do češtiny by se název dal přeložit jako „Sokolí strmákov“, pozn. red.)
(foto: Standa Mitáč)

Na soukromém pozemku neplatí žádná lezecká pravidla ani omezení ochrany přírody, a tak v cestě mohou zůstat viset všechny expresky, které jsou jinak ve zbytku Labských pískovců trnem v oku ochranářů. Tady však nacvakání cesty zajistí hlavně bezpečnost turistů, kteří chodí na plošině pod bránou.

Aby lezci tuhle exkluzivní výjimku dostali, museli však přistoupit na jeden netradiční kompromis a trochu se „upsali“ majiteli Kr. Enkemu. Jakým způsobem? Podle dohody budou turistům předvádět pokus o přelez každé víkendové odpoledne od 17 hodin – startuje se druhého dubna. O sobotách poleze Tomáš, o nedělích Heřman. Bez ohledu na počasí… Do cesty však stejně neprší (v dnešním případě nesněží, pozn. red.).

Co na tuhle „pravidelnou šichtu“ říkají sami lezci? „Nejdříve se nám to zdálo trochu padlé na hlavu a také to poměrně zasahuje do našeho časového plánu… Ale proč ne, je to neskutečný skvost a top futuristická linie – stejně jako Sharmova ‘Es Pontas’ 9a+, takže nám nebude vadit lézt to víckrát.“ souhlasí nakonec H. Enke.

Chris Sharma v „Es Pontas“ 9a+, slavné deep water solo na Mallorce (zdroj: Reel Rock)

Na dotaz redaktora eMontany, zda majitel bude chtít po lezcích pokusy, i když už cestu za odhadovaných XIb/c PP vylezou čistě, odpověděl: „Ano, pokusování bude samozřejmě pokračovat i po přelezu. Každý víkend. Prvovýstup leží na soukromém pozemku a hoši podepsali smlouvu na dobu neurčitou,“ říká bez náznaku pochybností padesátník Kr. Enke, který si od této dohody slibuje zvýšení turistické atraktivity vedlejší restaurace.

Pokud bydlíš mimo region, o tuhle sportovně-pískařskou parádu nepřijdeš. V redakci eMontany plánujeme nainstalovat 4K webkameru na protější vyhlídku. Online přenos bude zdarma pro všechny naše čtenáře každý všední den. O víkendech bude kamera, bohužel, dostupná (z technických důvodů) pouze pro naše přispívající čtenáře.

_________________________

O názor na novou českou „Es Pontas“ jsme požádali i Chrise Sharmu, ovšem dostalo se nám pouze odpovědi od jeho tiskové mluvčí: „Můj klient označil váš předchozí článek jako fake news a rozhodl se neposkytovat vám psanou podobou žádné další informace.“ Tak snad brzy osobně, pozn. red.
I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu