„200 slov“

Chceš přestat lízt? Pořiď si starou chalupu u skal

27. 12. 2016, Pavlína Palasová

(Tenhle článek volně navazuje na Pájin text „Chceš přestat lízt? Pořiď si štěně“, pozn.)

Prázdniny na krku – vypadalo to, že celý dva měsíce budeme muset (konečně!) strávit ve skalách. A navíc nám osud přihrál do cesty chatičku mezi Děčínem a Ústím, tedy v místě, kde má člověk moře skalních oblastí hned pod nosem (pod nosem rozuměj do 15 km). Kdo by takovou nabídku nebral?!

Pár dní před nastěhováním jsme si to všechno nádherně malovali – dopoledne nějaké ty úpravy na chatičce a odpoledne krásné lezení v Labáčku. Vybaveni průvodci do všech blízkých oblastí na skály i na bouldry jsme přistáli v hobitím údolí, kde je kromě dalších dvou domků už jenom les.

Brzo se ukázalo, že „nějaké ty úpravy“ znamená rekonstrukci pro stavební firmu tak na půl roku. My jsme opravu chtěli zvládnout sami, a tak místo toho, aby nám natejkalo v převisech a bolelo nás za krkem z dlouhého jištění, natejkalo nám z mlácení kladivem do majzlíku, tahání starého nábytku dolů a cementu nahoru a za krkem nás bolelo z malování, mytí oken a natírání.

Každé ráno jsme si říkali, že dneska už do těch skal vyjedeme, ale večer jsme byli jako po 14hodinové směně kopáče. „Máte parádní prázdniny, když si takhle skvěle žijete u Labáku – určitě tam jste pečený vařený a musíte už mít zmapovaný kdejaký sektor,“ domnívali se všichni okolo. Jo, zmapovaný jsme měli leda tak kontejnery po celém Ústí, když jsme se potřebovali zbavit tun odpadu z chaty.

Pája a Mrtin v akci: „Měli jsme zmapovaný kdejaký sektor.“

Pája a Mrtin v akci: „Měli jsme zmapovaný kdejaký sektor.“

.
Náš život se smrskl do tří činností: makat, jíst a spát. Vařili jsme na plynové bombě, nádobí myli v lavoru, vodu na koupání hřáli na uhlíkách a spali ve spacácích. Museli jsme překonat strach (že to nezvládnem a nestihnem zrekonstruovat před zimou), museli jsme být vytrvalí (nevzdat se, i když nás to dost štvalo) a v klíčových místech jsme museli dost zabrat, abychom se dostali o krok vpřed… Stejně jako ve skalách.

Akorát v tomhle případě, po celém dni stráveném mlácením kladiva do zdi v koupelně, jsme si NEříkali, jak krásný je ten svět. Ale zvládli jsme to, některé věci sice nevyšly na OS (třeba namontování záchodu), ale na RP už ano.

Tak na viděnou ve skalách – snad na jaře.

Vařili jsme na plynové bombě, nádobí myli v lavoru, sprchovali se zahradní sprchou, vodu na koupání hřáli na uhlíkách, spali ve spacácích… (f: Martin Kuffa)


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu

PF 2017

25. 12. 2016 | Standa "Sany" Mitáč, Jakub Freiwald