„200 slov“

Kmen Suri na Expediční kameře

14. 02. 2016, Standa "Sany" Mitáč

Slovenský filmař Pavol Barabáš opět podnikl dobrodružství “ve veřejném zájmu”. S kamarádem Ivanem Bulíkem riskovali svoji vlastní svobodu a vydali se na místa, za jejichž návštěvu hrozí cizincům vězení. Rozhodli se tak proto, aby poukázali na počínající vysídlování kmene Suri, který žije stovky let na jihu Etiopie – skrytě, skromně a bez materiálních nároků.

Pod územím afrických domorodců se našla ložiska ropy a etiopská vláda jejich zemi pronajala nadnárodním korporacím. Chystá se tu těžba a výsadba plantáží. Také pravěká řeka Omo má být přehrazena obřím vodním dílem.

UKÁZKA FILMU (celý ke stažení je ZDE)

Na příběh kmene Suri a na další silná dobrodružná témata se můžeš těšit během festivalu Expediční kamera, který bude probíhat od příštího týdne. Promítat se začíná 16. 2. v Peci pod Sněžkou a další projekce jsou například 18. 2. v Praze (kino Aero) nebo 22. 2. v Brně (Klub cestovatelů). Seznam dalších z celkem 221 míst v ČR a SR najdeš tady.

Lezci se asi nejvíc budou těšit na film “82 vrcholů” o prázdninovém výletě Ueli Stecka nebo na “I-view” – příběh italského výškového horolezce. Simone Moro si v něm plní svůj sen, učí se pilotovat helikoptéru a zakládá první záchrannou službu v Himálaji. I-view je ale jen doplňkový film a nebude se promítat na všech místech, takže pozor na program.

Žena z kmene Suri (f: Pavol Barabáš)

I malé články dají dohromady velkou práci. Podpoř nás samolepkou.