„200 slov“

Překreslovat a překreslovat. Věnovali stovky hodin práce pro ostatní

01. 12. 2015, Standa "Sany" Mitáč

Nový lezecký kalendář od Climber’s Fingers je od dnešního rána zdarma ke stažení.
Povídali jsme si s Radimem z Opavy, jedním ze dvou autorů.

Co vás pohání, když je kalendář zadarmo?
Je to náš koníček, který děláme jen tak při práci, po nocích, víkendech, prostě když je troška času. Zatím v tom máme jen hromadu času a už i peněz, ale prostě nás to oba strašně baví a baví to dneska už i lezce po celém světě, což nás žene pořád dále.

Kam chodíte na nápady?
Nápady se rodí různě, vše vymýšlíme sami. Některý fórek byl přímo ze života, co jsme zažili nebo viděli třeba ve skalách nebo na stěně. Typický příklad je jistič, který místo toho, aby tě jistil, kouká vedle na sexy lezkyni a lano je prověšené až na zem. Je to strašně těžké pořád vymýšlet nové a nové fórky. Zatím jsme se snažili o to, aby fórek nemusel obsahovat žádný text, abychom se vyhnuli překladům do jednotlivých jazyků, ale časem se asi bez bublin s textem neobejdeme.

Jak to funguje ve vašem týmu?
Jsme dva, takže se musíme domluvit, co z těch všech nápadů tam dáme, a může se začít tvořit. Veškerou naší grafiku dělá Ferro, já se starám spíše o marketing, programování, a tak dále.

Kreslíte na papír a pak scanujete?
Vše se kreslí přímo přes grafické programy, v poslední době jsme ale z důvodu úspory času přešli ještě na prvotní náčrtek fórku na papír, ať si to oba odsouhlasíme a nemusí se pak zbytečně tolik překreslovat. A pak už Ferro kreslí a kreslí, až je první verze fórku hotová, pak na to mrkneme spolu a většinou se překresluje a překresluje, dokud nejsme s výsledkem oba spokojeni. Často se pak překresluje ještě za čas znova, protože když se nakreslí další čtyři fórky, většinou už se nám ten první nelíbí a zase dotahujeme k dokonalosti ten poslední.

A kolik zabere jedna stránka v kalendáři?
To si vůbec netroufám říct, možná některý fórek vznikl i za den, když nebylo třeba nic upravovat, ale jindy to je několik dní, vždycky najdeš něco, co jde ještě zlepšit… Nebo tě napadne, že když ta situace bude trošku jinak, bude mnohem vtipnější, ale musíš to překreslit skoro celé.

Kalendář 2016 najdeš tady.

„Trénovat se dá všude“ by: Climbers Fingers


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu