„200 slov“

„Catching the Train“. V Řeži existuje cesta od yosemitského Johna Bachara. A nebo ne?

18. 01. 2021, Standa „Sany“ Mitáč

Tenhle příběh se k nám do redakce donesl od Lukáše Čermáka. Prý jestli víme o tom, že legendární yosemitský lezec John Bachar před lety navštívil oblast Řež, která se nachází kousek na sever od Prahy po proudu Vltavy, a udělal tu jednu cestu… O tom jsme ještě neslyšeli. Že by v našich skalách zanechal stopu člověk, který společně s Peterem Croftem poprvé vylezl cestu „the Nose“ pod 12 hodin?

Dále už vypráví Lukáš Čermák:

„Mám bratrance Michala Lešnera žijícího v Denveru. Také začínajícího lezce. Před cca 12 lety (já tehdy začínající lezec) v roce 2009 v červnu jsem jej byl tehdy navštívit. Půjčili jsme si auto a jeli jsme se podívat do kolébky skalního lezení do Yosemit. Campem IV se tehdy roznesla zpráva, že se zabil legenda John Bachar. Tehdy jsem toto jméno ještě příliš neznal. Michal měl ale v Hot Springs kamaráda, který patřil do Bacharovy rodiny, s kterým občas lezl.

John Bachar v Tuolumne nad yosemitským údolím,
kolem roku 1985 (foto: Wikipedie)

S Michalem jsem se od té doby neviděl až do loňského roku, kdy za mnou přijel na návštěvu a zalézt do Řeže. Během společné komunikace z něho vypadlo, že Bachar tu byl za totáče taky a že dokonce viděl nějaké fotky či co. Slíbil to prověřit. Trochu jsme popolezli a za měsíc mi od něj přišel email s tímto textem:

V létě roku 1981 byl John na skalním soustředění v německé Frankenjuře, kde krom jiných udělal svoji slavnou „Chasin´the Trane“ (9 UIAA, 7c, pozn. red.). V rámci návštěvy evropských skalních oblastí měl v plánu i lezení v Elbsandstein u Drážďan s Wolfgangem Güllichem u Bernda Arnolda. Lezením v Sasku byl zcela uchvácen a využil tedy proto svoji vstupenku do Východního bloku a popolezl prý i něco v Labáku (foto bohužel žádné není). Odtud byla ale nejrychlejší cesta do Vídně na letiště přímo přes Československou socialistickou republiku. Co čert nechtěl. Kousek před Prahou se klukům asi porouchalo auto a byli bohužel nuceni odvézt ho do servisu, což tenkrát nebylo vůbec jednoduché – sehnat opravu Güllichova BMW.

Nejbližší ubytování pro ně volné bylo v hotelu Vltava v Husinci. Ráno po rozednění byli asi plně očarováni skalní hradbou naproti přes řeku. Neváhali tedy vyrazit se trochu protáhnout do těchto skalních stěn. Po několika cestách ale přišli na to, že to jaksi není ono a ze skal proto radši odešli zpět do hotelu. Johnovi to ale nedalo a padl mu do oka nedaleký skalní hřib u nádraží, kde vysóloval cestu „Catching the Train“ – ta byla později dojištěna několika borháky.“

Další americký průkopník lezení (Jesse Guthrie)
v cestě „Catching the Train“ 4, Řež
(foto: Anička Guthrie)

Je tenhle příběh pravdivý? Nebo to je jen historka, kterou chlapi vymysleli před deseti lety v hospodě u Pepy Maňáka? A není to vlastně tak trochu jedno? Tentokrát necháváme konec otevřený. Aspoň máš motivaci vylézt si devítkový hon v Juře, nebo aspoň ten čtyřkový u Prahy. Třeba tam najdeš odpověď.I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu