„200 slov“

Jimmy Chin

17. 12. 2015, Standa "Sany" Mitáč

Jimmy Chin je v současnosti asi nejlepší fotograf a kameraman vertikálního dobrodružství. Určitě znáš jeho fotku Alexe Honnolda, jak stojí na římse, zády se opírá o stěnu Half Domu a rozdýchává svoje sólo.

Krátký rozhovor s dobrodruhem z Minnesoty se objevil minulý týden na Planetmountain. Říká v něm, že sociální sítě v dnešní době přinutily profi fotografy, aby se více snažili. Hlavní klíč úspěchu v řemesle a v lezení je podle Jimmyho “věřit nemožnému“. To mu nejspíš pomohlo, když s parťáky Conradem Ankerem a Renanem Ozturkem vylezli po více než 20 dnech boje ostrý pilíř Mt. Meru v indickém Himáláji. Jako první lidi na světě. (2011)

O stejný pilíř se před nimi pokoušelo mnoho velkých alpinistů, například Valeri Babanov nebo Nick Bullock. Zkoušeli ho také Mára Holeček s Jirkou Kreisingrem. Ti nakonec uhnuli doprava na nebezpečné sněhové pole a vylezli na vrchol novou cestou „Filkův nebeský smích“, červená linka na obrázku. (2006, výstup roku ČHS)

Jimmy Chin o Mt Meru natočil mrazivý film, který dostal nominaci na Oscara v kategorii dokument. Trailer je tady a Jimmyho portfolio si můžeš prohlédnout na www.jimmychin.com.

Jimmy Chin (f: Evan Swinehart)

I malé články dají dohromady velkou práci. Podpoř nás samolepkou.