„200 slov“

„Holky s holkama, kluci s klukama.“ S kým se lépe leze? Malá anketa

19. 05. 2023, Terka Ševečková

Nedávné povídání s Ančou Šebestíkovou a Eliškou Adamovskou mě přivedlo k palčivé otázce, jaký má vliv pohlaví spolulezce na lezcovu spokojenost. Ten nápad vznikl zcela nevinnou částí rozhovoru:

(…)
Anča: Mimo lezecký svět mám málo holek, se kterýma si rozumím.
Ella: I v tom lezeckým světě je to někdy náročný. Když lezeš s holkama, tak je musíš neustále do něčeho tlačit. Při vymýšlení boulderů jsem na sobě často cítila zodpovědnost, že je na mě, abych něco vymyslela. S holkama je všechno pomalejší a často trochu nuda. Kdežto s klukama se prostě leze.
Anča: Já s holkama skoro vůbec nelezu.

Najednou jsem se přistihla, že nesouhlasím. Na své lezecké parťačky bych nedala dopustit. Slovo dalo slovo a začala jsem s drobným průzkumem veřejného mínění. Zcela nereprezentativnímu vzorku osmi osob ve věkovém průměru 34,8 let, z nichž pět byli muži a tři ženy, jsem předložila dotazník ušitý horkou jehlou. Rozkaz zněl jasně: Napište mi výhody a nevýhody spolulezců a spolulezkyň. Na výsledek krátkého zkoumání se můžeš podívat v následujícím textu.

GIRLS POWER: MOTIVACE A SVAČINA
Že se výhody ženských a mužských lezeckých protějšků diametrálně lišily, to je zřejmé už od začátku. Skupina osmi dotazovaných se shodla, že je s holkama ve skalách pohoda, netlačí se tolik na výkony, větší důraz je kladen na celkový dojem z lezeckého dne a spokojenost obou parťáků. Mezi hlavní devizy ženy/spolulezkyně patří trpělivost, schopnost motivovat spolulezce k většímu výkonu konejšivými slovy či uspokojivým zevnějškem a v neposlední řadě vždy přítomná taška se svačinou.

Jeden nejmenovaný, za to životními zkušenostmi ošlehaný lezec shrnul výhody ženského protějšku takto: „Můžu si připadat, že ji chráním. Mám pocit, že jsem dokonalý ve vyprávění a poezii. Myslím si, že v ní vzbuzuji pocit mé nevídané síly, obratnosti a odvahy. No, a dál je ženská výhodná v tom, že je skoro vždy šikovnější než chlap, a tím pádem začne dobře lézt. No… a lezení je i estetický sport a taková dobře lezoucí šťabajzna velice lahodí oku.“

Posilnění před ostrým pokusem. Někdo ho provádí svačinou, někdo raději zůstává dravý. (f: SM)

VÝHODY MUŽŮ: SÍLA A TAH NA BRÁNU
Tento odstavec bude prozaičtější. Mezi hlavní výhody muže/spolulezce jasně patří údernost, naladění na výkon a větší síla. Sílu oceňují jak muži, tak i ženy, kterým silný spolulezec vezme batoh, případně je lehce povytáhne v zásadním kroku cesty. Chlapská síla prý snižuje prvolezcův strach a zvyšuje důvěru, že bude potenciální pád chycen dobře. Muž/spolulezec na plné čáře vyhrává post vhodnějšího parťáka do hor. Pokud si jako svého spolulezce do skal vybereš chlapa, zřejmě toho vylezete víc, pustíte se do odvážnějších a morálovějších cest.

NEVÝHODY ŽENY – SPOLULEZKYNĚ
„Přeskoky, přepady, traverzy, pojistka na noži, benzínový vařič… To všechno lze oželet pro výhody, které přináší spolulezkyně,“ odpovídá sebejistě další z dotazovaných. Ne všechny odpovědi však byly stejně optimistické. Hledáš-li parťáka do hor nebo do náročného projektu v ženských řadách, pak se rádius tvých možností významně zúží. Spolulezkyně bývají křehčí, náchylnější na zimu a zhoršené povětrnostní podmínky. Pokud do skal vyrazí čistě holčičí dvojice, často zůstává u nižších čísel, a do těžších cest, které by na druhém protancovala, se raději nepouští.

CHLAPSKÉ MÍNUSY
Jestli byli dotazovaní lezci strozí při výčtu výhod mužských parťáků, pak tuto schopnost aplikovali ještě mnohem více u popisu jejich nevýhod. Pro lepší orientaci přikládám originální tabulku odpovědí. Bude to tak přehlednější.

Dotazovaný č. 1 Smrděj mu nohy.
Dotazovaný č. 2 Chlapi víc prudí, hrotí to.
Dotazovaný č. 3 V podstatě žádné.
Dotazovaný č. 4 Úplně stejné jak ženská, pakliže hledá především záminky, výmluvy apod.
Dotazovaný č. 5 Pravděpodobně toho za den vybuší víc.
Dotazovaný č. 6 Je častokrát netrpělivý a neempatický.
Dotazovaný č. 7 Méně času na svačinky, vypije víc piva.
Dotazovaný č. 8 Abcence výhody spolulezkyně.


SEČTENO, PODTRŽENO
Kdyby se hrálo na pouhé sečtení plusů a mínusů, asi by z toho muž/spolulezec vyšel lépe než žena/spolulezkyně. Při podrobnější analýze odpovědí dotazovaných se však nakonec ukázalo, že pohlaví spolulezce není stěžejním hybatelem lezcovy spokojenosti ve skalách. Jak to nakonec shrnul jmenovaný Asu: „Nejde o pohlaví, ale interakci. Vzájemné emoční působení a mentální nastavení značně přebíjí fyzickou připravenost. Make it go? – Let it flow…“



I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu