„200 slov“

Ne ferratám v Jizerkách

29. 01. 2016, Ondra Šnopl

Nový email, píše mi Jirka Hušek: “Podívej se na tohle, oni si nedají pokoj.” Otevírám přílohu a tam nákresy, kudy by měla vést via ferrata na Kočičí kameny v Jizerkách. Zírám na to jako bacil do lékárny a nechápu. Vždyť tu vedou lezecké cesty (ne tak často lezené, jako třeba “Hřebenovka” na Kohouťák), ale jsou tu. Ke všemu – nahoru vedou pro turisty schody. (To se psal rok 2014)

Den se sešel se dnem a je tu slavnostní otevření ferraty. (13. 9. 2014) A tak se s partou lidí jdeme podívat, jak to vypadá a zároveň vyzkoušet pár cest, jestli drát nevadí při lezení. S lítostí zjišťujeme, že křižuje některé lezecké směry. Nedej bože uklouznout, zavadit o něj a máš rohlík od ucha k uchu, rozpáranou ruku nebo tě otočí hlavou dolů.

V průběhu zahájení mě nejvíc pobavila starší paní, která na vrchol vyšla po schodech, podívala se dolů, kudy že vedou ty dráty, a prohlásila: „Vždyť to jsme chodili s děckama. Oni tu natáhnou dráty a říkají tomu ferrata.” Hold, ne každý krok vpřed tě posune dál.

Tábory se postupem času rozdělily. Zastánci a odpůrci si nejen v internetových diskuzích vymění sem tam nějaký ten peprnější argument. To mě inspirovalo k vytvoření poklidné formy “protestu”, kterou symbolizuje zadrátovaný Zvon (symbol Jizerských lezců) s nápisem, NE ZADRÁTOVANÝM JIZERKÁM. Tímto symbolem jsme potiskli i trička, která se vyprodala během pár dní, a výtěžek z nich šel na útulek pro zvířata v nedalekém Krásném Lese.

Nejsme žádný spolek “antiferratistů”, uznáváme a respektujeme všechny ferraty, které mají své opodstatnění, nezasahují do lezeckých terénů a jsou chápány třeba jako cvičné (např. v Děčíně nebo v Liberci). Za takové palec nahoru. Doufáme, že na Frýdlantském cimbuří ferrata skutečně neprojde (včerejší zpráva libereckého Deníku).

Co plánujeme do budoucna? Máme rádi lezení tady u nás, na severu Čech. Jako “projekt” Baboon děláme nové oblasti, cesty, bouldry a chceme udržet zdejší přírodu krásnou i do dalších let. Bez zbytečných drátů, kramlí a žebříků tam, kde nemají co dělat.

“Ne každý krok vpřed tě posune dál.” foto: Ondra Neuman

I malé články dají dohromady velkou práci. Podpoř nás samolepkou.