„200 slov“

V Labáku vyjede nový přívoz. Svezeš se i za sucha

06. 12. 2016, Standa "Sany" Mitáč

Dopoledne zalézt ve stínu na Pravém břehu, odpoledne se schovat na Levý a večer zajít do hospody. Minulá dvě suchá léta to moc nešlo. V Labi bylo tak málo vody, že nemohl jezdit přívoz a obě oblasti zůstaly od sebe odříznuté.

Ale bude líp, už příští týden. Město Děčín investovalo do své správní části Dolní Žleb 3,5 milionu korun a pořídilo nové plavidlo, které uveze čtyři auta (dříve tři), má větší vztlak, tunáž a hlavně dokáže jezdit i za nízkého stavu vody. „Převozník bude mít k dispozici samostatný motorek, který překoná ten mrtvý úsek na kraji, kde voda stojí,“ říká lezec a Dolnožleban Zbyněk Homola.

Nový přívoz naváže na používání geniálního systému starého přívozu. Loď v podstatě „visí“ na laně, které je ukotvené zhruba 300 metrů proti proudu, a přívoz se tak pohybuje od kraje ke kraji díky síle proudu jako kyvadlo. „Bez tohohle nápadu by nový vyšel odhadem na 20 milionů,“ doplňuje Zbyněk, autor fotky dole.

„A co uděláme s tím starým přívozem?“ „Odřízneme lano a pošleme ho do Německa,“ zaznělo (v dobré náladě) nedávno v hospodě „U Kosti“.

_________

Převozníci dostali nový služební mobil. Pro info, kdy se jezdí, můžeš volat na: 775 866 527.

Převozník vyhlíží oběť na nové lodi. (f: Zbyněk Homola)


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu