„200 slov“

Přibal s sebou mimino. Špína ve skalách neexistuje

06. 04. 2021, Pája Kufová

Každá velkolepě plánuje, dokud má mimino v břiše. To, co se děje potom, když už je mimino z břicha ven, mění veškeré plány. Jediné, co se nemění, je moje rozhodnutí nezůstat doma jako „matka na plný úvazek“ a čekat, až se tatínek vrátí ze skal vyklidněný a s úsměvem na tváři.

Hlídací babičky daleko, bezdětný kamarád půjde lízt se skupinou „dva + mimino“ jen v případě největší nouze, takže pro společné lezení byla vynalézavost nutností.

Tady je pár tipů, které se zatím osvědčily:

1. Pořiď si mimino na podzim a zároveň domácí bouldrovku. Než začne sezóna na skalách, dá se potrénovat (předstírat trénink) na překližce (tvoje ego pak tolik netrpí) v zásadě kdykoliv, kdy dítě neřve.

2. Pořiď si silný záda, ruce, nohy, vlastně celé tělo. Aerobní vytrvalost přijde časem.

3. Pamatuj, že kam kočár nedojede, tam se dá donést v rozloženém stavu (korbička a podvozek zvlášť).

4. Později si pořiď manduku na přepravu dítěte do skal, časem krosničku.

5. Pořiď si hojdavak – závěsné hnízdo na pružině na strom, z kterého mimino nemá šanci vypadnout.

6. Nauč dítě usínat samo. Nauč dítě usínat samo v hojdavaku. (Zásadně se tím prodlužuje čas na největší drcení.)

Tatínek a hojdavak v praxi (foto: S. Mitáč)

7. Nos do skal mlíko (v prsou / v láhvi dle tvého výběru). Později přidej suché rohlíky, piškoty nebo boloňské špagety ve skleničce z Lidlu, ty totiž frčí.

8. Dokud je největším sportovním výkonem dítěte leh na břiše, je to pohodinda. Nos do skal karimatku, oblož ji batohy a dítě umísti do „ohrádky“. (Později karimatku vypusť, neboť zjistíš, že karimatka je poslední místo, kde dítě chce být.)

9. Naprosto ignoruj, co si dítě strká do pusy, v čem se patlá, do čeho si lehá. Budeš mít daleko víc pozornosti pro spolulezce a dítě navíc získá větší imunitu.

10. Nenos do skal hračky. Je to zbytečnost.


11. Ve fázi „plazení“ zohledni terén, ale pořád je to ještě dobré, neboť plazení v terénu v lese není tak easy jako plazení po plovoucí podlaze v obýváku.

12. Ve fázi „kvadrupedální lokomoce“ hledej víc rovného placu bez možnosti pádu kamsi střemhlav, takže Tisá bude povětšinou lepší než Labák – za předpokladu, že jste jen 2+1. (V případě 3+1 je i Sasko dobré.)

Fáze „bipedální lokomoce“ nás zatím zasáhla koncem podzimu jen okrajově, navíc už ve sněhulích, což opět snížilo rychlost pohybu dítěte někam k tomu plazení (akorát s více pády), takže také pohoda.

Co se bude dít letos, ve fázi běhání, padání a nemotornosti, to se teprve uvidí.

PS. Pokud chce jít lízt jen tatínek, tak mu přibal mimino s sebou. Však on to taky zvládne!

_________________________

Text vznikl jako volné pokračování našeho březnového Článku měsíce: „Skvělý, usnul – teď to musím poslat!“ Maminky a jejich triky pod stěnou, pozn. red.)



I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu