„200 slov“

Dalibor „Nedori“ Mlejnek a osobní výzva, co ho čeká v sobotu

02. 11. 2021, Standa „Sany“ Mitáč


Voní mu spáry a kromě těch pískovcových také rád cestuje do oblastí tradičního lezení všude po světě. Jedním z hlavních hostů letošního Sherpafestu bude Dalibor „Nedori“ Mlejnek z Čekého ráje. Mezi pískaři známé jméno, ale mediálně zase tolik ne – však v sobotu od 12 hodin v pražském kině Aero to bude jeho úplně první veřejné vystoupení…

Proč si myslíš, že si tě kluci ze Sherpafestu vybrali?
To já vůbec nevím. Připadá mi, že jim už docházej legendy a že všechny kvalitní zásoby jsou vystřílený. (směje se)

Jakou jsi měl letos vůbec sezónu na písku?
Ze začátku to byla hodně velká bída. Když nepršelo, tak bylo vedro nebo bylo mokro, nebo jsem musel jít do práce… To bylo zoufalý. Ale teď na podzim mi přijel na návštěvu kamarád z Austrálie Simon Blair a stihl jsem s ním během dvou týdnů projet skoro všechny pískovcové oblasti, které u nás máme. S ním jsem si zalezl do aleluja.

Co se mu líbilo nejvíc?
No, nejvíc se mu na rovinu líbilo v Labáku, protože mohl používat magnézium a ten styl mu nejvíc připomínal ten jeho, který zná z Blue Mountains.

Co jste tady lezli?
Simon si zkoušel nějaká Xbéčka typu „Nebezpečné stoupání“ nebo „Skurutí běh“. Já jsem s ním lezl jen nějaké ty jeho ohřejvačky kolem VIIIc.

Dalibor „Nedori“ Mlejnek (f: screen z filmu Střechy)

No, ale o tom asi přednáška nebude, nebo se pletu?
Přemýšlel jsem, že vyberu nějakou jednu věc, o který bych dokázal mluvit jednu hodinu. Možná by to šlo, ale nakonec jsem to zvolil tak, že to bude „můj příběh“ od úplných začátků až po současnost.

Nebude na to hodina málo?
Prohrabával jsem tisíce fotek a byl jsem v tom úplně ztracenej, ale naštěstí mi tu prezentaci připravila dcera, která je výrazně počítačově zdatnější… Takže jsme se tam snažili zařadit to nejvýznamnější, co si myslím, že jsem vylezl. Snažil jsem se tam dát třeba to, jak jsme začínali s Šoumenem v Americe nebo i nějaké přelezy v britském stylu, o kterém bude na Sherpafestu i film.

Jsi nervózní, nebo takhle přednášíš často?
Tohle bude poprvé. Vůbec nikdy jsem přednášku neměl. Teď na to nemyslím, ale myslím si, že až to nastane, tak to bude hustý. Ale beru to jako takovou svoji osobní výzvu, takže jsem na to kývnul. Těším se na to a doufám, že to nebude úplně hroznej průšvih. (směje se)

Začátky se Šoumenem (stojí dole)
(f: archiv Dalibora Mlejnka)

___________________________

eMontana je mediální partner Sherpafestu, který proběhne 6. 11. 2021.I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu