BOULDERMATKA ZEVNITŘ

Jak si kdo ustele, tak si taky spadne. Mezi bouldermatkami jsou větší rozdíly, než si možná myslíš. Pohled dovnitř matrace s konstrukcí FTS od Ocúnu prozrazuje, že spolehlivá a lehká bouldermatka rozhodně není jen hezky zabalený kus molitanu.

TEXT: LUCIE TROJANOVÁ FOTO: OCÚN (PR ČLÁNEK)
| KVĚTEN 2022

ÚPLNĚ JINÉ BOULDERMATKY

U velkého šicího stroje vyrábí švadlena žlutočerné pytle z pevné, odolné tkaniny. Postupuje systematicky, každou úlohu zopakuje desetkrát, aby vytvořila základ sady pro deset matrací.

K obalům přišívá také ramenní a bederní popruhy, zipy a poutka. Zipy našívá ze dvou stran obdélníkového tvaru, což je praktická vychytávka, díky níž lze matraci rozložit klasicky anebo podélně. Podélné rozložení přijde vhod pod traverzovými bouldery anebo v noci, když se na bouldřici potřebuješ vyspat.

U vedlejšího stolu vkládá její kolegyně do molitanové šablony pěnové válečky. Shora vypadá její práce trochu jako plnění pláství ve včelím úlu. Jestliže sešívání obalů na matrace je běžným výjevem z jakékoli továrny na bouldermatky, tak o téhle práci se to říct rozhodně nedá.

POSTAVENÉ NA HLAVU

Bouldermatky podléhají módním trendům tak jako všechny lezecké cajky. Jsou fialové, růžové i pruhované. Ačkoliv se navenek tváří různě, tak uvnitř většina z nich vypadá stejně – několik různě tuhých vrstev molitanu na sobě. Jak už jsme ale naznačili, existuje jedna česká výjimka z tohoto pravidla: bouldermatky od Ocúnu s vnitřní konstrukcí pojmenovanou FTS (Foam Tube Suspension).

Při vymýšlení FTS popustili vývojáři uzdu svojí fantazii a postavili základní předpoklad o horizontálních vrstvách molitanu na hlavu. Jinými slovy – naskládali tlumicí pěny do bouldřice nastojato. Molitan v FTS matracích slouží jen jako šablona pro vertikálně umístěné válečky. A tyhle válečky jsou zásadní měrou zodpovědné za měkkost tvých odskoků.

Dominator – první bouldermatka s revoluční konstrukcí FTS


Jaké tohle vertikální řešení přináší výhody? Za prvé, tolik se s maticemi nenadřeš do kopce. Válečky jsou z lehké pěny a uvnitř jsou duté, takže oproti konkurenci jsou bouldermatky lehčí. Navíc díky této konstrukci nedochází k proskákání matrace uprostřed, v místě nejčastějšího dopadu. Bouldermatky s FTS fungují stejně dobře uprostřed i na okrajích. A hlavně v porovnání s jinými matracemi stejné tloušťky tyhle bouldřice skutečně nejefektivněji tlumí pády.

To se dá ověřit měřením. Existuje přesná metodika, která dokáže srovnat dopady na nejrůznější bouldermatky. Jejím použitím se dozvíme hodnotu HIC, což je zkratka pro anglické sousloví Head Injury Criterion… Do češtiny by se dalo přeložit jako „kritérium poranění hlavy“.

– TOMASO GREKSÁK LEZE „KING FISHER“ 7A+, OSTROV VESTVAGØY, LOFOTY (f: T. Greksák) –

PADAJÍCÍ KINDERKOPF

Hodnotu HIC získáváme praktickým testem – shozením kulatého objektu z výšky na matraci. Může to působit trochu brutálně, ale měří se výška odrazu kulatého tělesa, které se velikostně a tvarově podobá dětské hlavě, po dopadu na měkký povrch. Na základě výsledků se dají objektivně porovnat tlumicí schopnosti materiálů, kterými se obkládají dětská hřiště. Podobná metodika funguje velice dobře i pro bouldermatky, a proto jsme ji převzali.

Na výsledek mají vliv výška, gravitační zrychlení a samozřejmě také kvalita podložky. O tu nám jde především. Za bezpečnou hodnotu se považuje HIC = 400 (jednotka se neuvádí). Aby bylo srovnání výsledků jednotlivých matrací co nejpřehlednější, shazujeme postupně „hlavovité“ objekty z různých výšek a pro každou matraci zjišťujeme výšku, při níž dosáhne výsledku HIC = 400. Platí samozřejmě, že čím větší výška pro HIC = 400, tím lepší bouldřice. Tím měkčí pády a tím větší duševní pohoda, když máš pod nohama tři metry vzduchu a teprve pod ním dopadiště.

Kvalitní příprava je základ. Alban Levier čistí lišty v projektu, Fontainebleau (f: Jakub Frič)


GENEZE BOULDERMATKY

Testování hotových matrací ale předchází nejméně dva roky naplněné spoustou práce. Všechno začíná na poradě vývojového oddělení, kde se dává dohromady zadání – jaké parametry musí bouldermatka splňovat, jak má být velká, kolik smí vážit a jaké speciální vychytávky potřebujeme vymyslet.

Až po důkladném otestování prototypů může začít sériová výroba. A ta nesestává z málo kroků. Ve zkratce to jsou třeba tyto: Stříhání textilního materiálu, šití obalů, poutek, ramenních a bederních popruhů, přišívání zipů, vyřezávání molitanových šablon, jejich plnění tlumicími válečky, městnání výplní do obalů pěkně natěsno, začišťování, štítkování, balení a naskladňování.

Každý krok pochopitelně obsahuje řadu menších kroků. Jedna bouldřice vzniká v průměru tři až čtyři hodiny čistého času. Nejdéle nám trvá Incubator.

PRŮKOPNICKÝ DOMINATOR

První bouldermatkou s FTS technologií byl Dominator. Na trh jsme ho uvedli v roce 2011 a jeho originální konstrukci ocenili i porotci veletrhu outdoorového vybavení ISPO v Mnichově. Jeho typický žlutočerný design je už roky spojovaný s výjimečně dobrými technickými parametry, a proto si ho pořizují hrotiči a úderníci, kteří chtějí ve výlezech z highballů myslet vždycky jen na příští krok, a ne na zvrtnuté kotníky a podlomená kolena.

Od letoška lze FTS nalézt i v útrobách několika dalších bouldermatek od Ocúnu. Válečky nastojato teď tlumí dopady i do obřího Incubatoru, do Moonwalku a také do letošní novinky pojmenované Joker.

DOMINATOR
Ikonická žlutočerná bouldřice, která je 14,5 cm tlustá v rozloženém stavu, FTS má od svého vzniku v roce 2011, s možností podélného rozložení, pohodlnými vyztuženými ramenními popruhy, bederním popruhem, integrovaným koberečkem a tak dále.

Tomaso Greksák na Dominatoru, Lofoty
(f: T. Greksák)


INCUBATOR
V téhle matraci se snoubí veliká plocha dopadiště s výbornou skladností, proto ji taky označujeme jako nejkompaktnější obří crash pad na trhu, rozložená měří 218 x 100 cm, nová čtyřdílná konstrukce umožňuje i její přeložení na polovinu, čímž získáš dopadovou plochu o tloušťce 20 centimetrů. Složenou ji lze narvat do kufru průměrného osobáku. Nosný systém je navržený tak, aby se při rozložení neušpinil, takže si při přenášení Incuboše neušpiníš záda.

MOONWALK
Univerzální matice pro bouldristy, kteří chtějí zkusit od všeho trochu. Dva způsoby rozložení, polstrované ramenní popruhy, integrovaný kobereček.

JOKER
Novinka roku 2022, která je malá, ale efektivní. I Jokera můžeš rozložit podélně, také má polstrované ramenní popruhy a integrovaný kobereček. K mání ve dvou optimistických barvách.

„Dominator, Moonwalk a Joker vybavujeme systémem 1+1, který umožňuje snadné spojení dvou složených bouldermatek a jejich nošení jedním lezcem.“

A CO EKOLOGIE?

Ekologicky smýšlející lezce může potěšit fakt, že šablony na válečky, které jsou základem FTS, získáváme jako odpadní materiál z jiných výrobních odvětví. Místo toho, aby se tento odpad vyhodil, tak se mu vdechne druhý život, který je o dost zajímavější a taky delší, protože poctivě vyrobená bouldřice vydrží dlouhé roky.

Mimochodem, za rok se tu zpracuje cca 700 m3 tohoto zbytkového molitanu (PUR pěny), což při jeho objemové hmotnosti 28 kg/m3 dělá úsporu cca 20 tun.

Dále jsme v posledních letech přestali při výrobě bouldermatek používat materiály s obsahem PVC, které není vůči přírodě vzhledem ke svojí dlouhé době rozkladu dvakrát přátelské.

No a konečně – než se bouldermatky vydají na cestu do obchodů a k lezcům, balíme je do recyklovaných fólií. A to nejen ty s FTS, ale úplně všechny.

„Vnitřky našich bouldermatek plníme molitanem, který by jinak skončil v odpadu.“

12 KROKŮ K HOTOVÉ BOULDŘICI

1. myšlenka přetavená v přesné zadání
2. vytvoření konceptu – konstrukce, materiály, technologie výroby…
3. testování vlastností vybraných materiálů – např. odolnost proti oděru, stálobarevnost…
4. výroba prototypů v hlavním výrobním závodě Ocúnu ve východočeské Poličce
5. validace – ověřování funkčnosti jednotlivých konstrukčních prvků, zátěžové zkoušky, testovací lezení…
6. feedback od testovacích lezců, ambasadorů a ostatních vývojářů 
7. vyhodnocení feedbacku a zapracování změn
8. další výroba prototypů a následné validace, feedback (tyto kroky se mohou opakovat vícekrát)
9. ověření hodnoty HIC v akreditované zkušebně
10. výroba bouldermatek v jejich finální podobě probíhá opět v Poličce
11. distribuce do prodejen v Česku a v zahraničí
12. tisíce měkkých přistání a spoustu radosti ve skalách
.

VNITŘNÍ KRÁSA

Až budeš přemýšlet, s jakou maticí chceš příště stoupat do kopce na Sněžník, třeba si vzpomeneš na zkratky FTS a HIC. Na ušetřených pár kilogramů a příslib měkkých přistání.

Bouldermatky se zkrátka vyplatí vybírat nejen podle ceny a barevného provedení. Protože ta pravá krása se skrývá uvnitř, a to platí i pro matrace. Dobrá bouldřice se stane tvojí parťačkou na dlouhá léta – do nepohody, špíny a mezi ostré šutry. Je šetrná ke tvým kotníkům i k naší planetě. Tak ať ti dobře slouží.

Víc o „vnitřní kráse“ FTS bouldermatek a detailní technické parametry najdeš tady.

__________

DÍKY ZA PODPORU | Svým cvaknutím přispíváš eMontaně na další tvorbu