„200 slov“

Jaká je nová pecka „Bohemian Rhapsody“ 9a+ na Rovišti? Rozhovor s Adamem

04. 05. 2020, Standa „Sany“ Mitáč

Adam Ondra tvoří z toho, co se momentálně nabízí. Minulou středu přelezl kombinaci několika cest na Vltavské žule – vyzobal ty nejtěžší kroky sektoru Hafty a přelezl novinku „Bohemian Rhapsody“ (9a+, 11+ UIAA). Těžší sportovku v Čechách nenajdeš, to už musíš na Moravu do Krasu na desetimetrovou cestu „Vasil Vasil“ (9b+, 12 UIAA).

„Bohemian Rhapsody“ jsi udělal na Rovišti. Jak bys popsal proces vymýšlení cesty za 9a+ v 20metrové stěně, kterou všichni znají padesát let?
Ano, v téhle stěně se sice leze 50 let, ale veškeré obtíže nové cesty se koncentrují do části mezi „Kamasutrou“ (10- UIAA) a „Haftym“ (9 UIAA), kde se neleze moc dlouho. Tahle část zahrnuje klíčové místo „Peace of Mind“ (8c, které s dvěma nýty vymyslel Martin Spilka, pozn. aut.). Já jsem na tuhle cestu přijel tuším v roce 2014 a zkoušel jsem na ni napojit i vedlejší „Tritium“ (10+ UIAA) a skončit třeba variantou „Wave Direct“ (10-/10 UIAA). Tahle kombinace mě napadla už první den.

V roce 2015 jsem strávil další den na Rovišti a povedlo se mi vylézt „Peace of Mind“ do „Wave Direct“ – varianta za 8c+ nazvaná „Peaceful Mind“. (První přelez „Peace of Mind“ bez vrchní varianty měl loni Martin Jungling, pozn. aut.)

Od té doby jsem na Rovišti nebyl. Až do letoška. Takže ten projekt jsem měl v hlavě docela dost dlouho. Schovával jsem si ho jako takovou třešničku na dobu, až se budu cítit ve formě a bude podmínka – že tam přijedu a hned to vylezu. Nakonec se to ukázalo být trochu složitější.

Prvních dvacet kroků je absolutně bez odpočinku. Adam v „Bohemian Rhapsody“ 9a+ (f: Martin Pelikán)

Jak to probíhalo letos?
Letos jsem byl první den docela odpočinutý, ale bylo poměrně teplo. Cestu jsem si tedy znovu prolezl. První den jsem dal pět pokusů. Padal jsem buď v cruxu „Peace of Mind“ nebo o pár kroků dál. Jednou už jsem téměř držel první chyt z „Haftyho“, ale nějak jsem z něj vypadl. Poslední dva pokusy už jsem dával s čelovkou, kdy už byly daleko lepší podmínky. Potom jsem asi deset dní počkal a teď ve středu se mi to podařilo na třetí pokus vylézt. Počasí se střídalo jako na houpačce – v průběhu odpoledne asi pětkrát pršelo.

Jaké cesty tedy tahle novinka kombinuje?
Vyleze se všechno těžké z „Tritia“, což je 8b+, ale podle mě by tomu spíše slušela klasa 8A boulder. Přetraverzuje se přes jeden malý bouldříček navíc doprava do „Kamasutry“, udělá se nejtěžší místo z „Peace of Mind“. Výsledek je, že prvních 20 kroků je absolutně bez odpočinku – téměř bez možnosti namágovat (levou ruku dvakrát a pravou jednou). Charakterizoval bych to jako 8A boulder do 7C boulderu do 8A boulderu. Je to hodně intenzivní a hodně to šťaví. Tím pádem to ten morfo crux „Peace of Mind“ dělá úplně jinou cestou.

Dále pokračuješ doprava do „Haftyho“ (viz starší Příběh cesty, pozn. aut.), uděláš horizontální traverz „Odtučňovací kúrou“ (9 UIAA), tam se člověk trochu spraví a dorazí do jediného lepšího restu – šuplíčku (v místě, kde se „Nové koření“ spojuje s „Chilli“) a pokračuje se dál do dolezu „Kečupem“, což je desítka koncentrovaná jen a pouze na dvou krocích, což z toho všeho dělá velkou peprnost. V tomhle místě jsem v předposledním pokusu spadl.

Jsou tam nějaké povinné, resp. zakázané chyty?
Jediný zákaz, který tam je, platí i pro „Peace of Mind“ – když se opouští „Kamasutra“, tak se neberou dva poměrně dobré chyty vlevo. Když se pak leze traverz „Odtučňovací kúrou“, tak se pochopitelně nesmí stoupnout na velký balkón, který je pod tebou.

Hlavně si nešlápnout na balkón. Adam v „Bohemian Rhapsody“ 9a+ (f: Martin Pelikán)

Jak vidíš porovnání s „Predátorem“ v Srbsku? (O přelezu „Predátora“ jsme psali zde, pozn. aut.)
Je to o mega těžší než „Predátor“. „Predátor“ je 9a/a+, toto je 9a+ hard.

Můžeš popsat nejfikanější kroky? Nebo krokosled, který ti dělal největší problémy?
Cesta je poměrně technická a náročná na přesnost. Myslím, že samotný boulder z „Tritia“ už je poměrně vykutálený. Pak je problém vylézt samotné „Tritium“ tak, aby tě to co nejmíň unavilo. Musíš jít do velkého rizika, abys to rychle přefrčel. Nesmíš tam ve spoďácích spálit zbytečně moc síly. No, a crux „Peace of Mind“ je bohužel morfo jaksepatří – takže z jediného stupu a spoďáčku se musíš natáhnout hodně vysoko do velmi oblé lišty. Já jsem tam i se svojí výškou tak natažený, že lištu musím vzít na otevřený úchop. Pak je tam ještě takový „karate kick“ při přechodu do „Haftyho“ – jdeš téměř do rozštěpu, po kterém následuje brutální fix přes pravou kozu do dalšího chytu v „Haftym“ – krok, který jsem docela podcenil. I samotný „Kečup“ je dost morfo.

Často to vypadá, že tě zamrzí, když se projekt po tvém přelezení ukáže být za 9a+ namísto 9b…
No, já jsem vlastně od začátku počítal s tím, že tohle bude 9a+, ale nakonec se to ukázalo výrazně vytrvalostnější, než jsem si myslel. Uvažoval jsem, že by to mohlo být 9a+/9b. Rozhodně by to bylo 9b pro kratšího lezce. Kdo nemá aspoň 182 cm, tak je pro něj crux „Peace of Mind“ téměř nelezitelný.

Trochu s nadsázkou – nejsi v poslední době až moc silný, že jsi ztratil objektivitu ohledně klasy?
Vzhledem k tomu, že jsem poslední rok a půl strávil hlavně na překližce, tak jsem do určité míry mohl ztratit objektivitu. V poslední době jsem se cítil velmi dobře. Rád bych si zajel někam do zahraničí, abych si tu objektivitu spravil a znovu cítil v rukou, jak vypadá 9a+, 9b… Momentální situace to ale bohužel neumožňuje, tak uvidíme, kdy to bude dovoleno.

Video o zkoušení cesty „Bohemian Rhapsody“ 9a+


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu