„200 slov“

Nejstarší desítka na písku „Alter Traum“ zažila další pytel a způsobila „nové trauma“

09. 08. 2022, Standa „Sany“ Mitáč


Zatím to neklaplo. Už nějakou dobu se snažíme natočit Příběh cesty „Alter Traum“ Xa, RP Xb na Oybině v Žitavských horách. Tahle zhruba 50metrová linka se totiž podle našeho zjišťování zdá být nejstarší desítkou na písku vůbec.

Werner Schönlebe, po kterém zahajujeme pátrání, ji udělal v listopadu 1981, a předběhl tak nevědomky Bernda Arnolda, který svoji první desítku prostoupil až následující duben v Rathenu („Schallmauer“ Xa na Amselspitze, pozn. aut.) a také Jindru „Hudyho“ Hudečka a jeho variantu Arnoldovy cesty „Superdirekte Wand der Abendröte“ Xa na věž Nonnengärtner – září 1982. Proč nevědomky? Werner dal „Alter Traumu“ původně klasu IXb, což se postupem let ukázalo být hodně mimo.

Pro srovnání s českou stranou, Roman Brt začal dělat desítky na Panťáku v roce 1983, slavná prachovská stěnovka „Petr a Pavel“ Xa od Petra „Bobuláče“ Čermáka je z roku 1986, v ten samý rok udělal první desítku Tisé Jirka „Prcas“ Slavík – „Škaldu“. Plodný rok 86 přinesl taky první desítku Labáku – „Světelný rok“ od „Hudyho“, která je dnes shozená na IXc, a tak se za první nakonec bere až „Hudyho“ cesta „Bílá oblaka“ na Růžovou věž z roku 1988. Petr „Špek“ Slanina má svoji první desítku zapsanou v roce 1991, a to „Kobru“ na Suškách.

Honza Kendík zkouší „Alter Traum“ Xa, Oybin (foto: Standa Mitáč)

Mírně převislý „Alter Traum“ tedy předběhl všechny zmíněné prvovýstupy. „A když první desítka, tak pěkně poctivá,“ hodnotí Honza Kendík, kterého jsme v ní točili letos v srpnu. (Na Krkavce má Honza vylezené 8b+, pozn. aut.) Klíčové místo nad třetím kruhem se mu však, i přes brzký ranní start, přelézt nepovedlo. Navázal tak na pytel Sama Maštálka, kterého jsme v cestě točili před třemi lety.

V plánu je vyrazit na Oybin natáčet ještě jednou na podzim – do třetice a na pořádné tření. Kdo bude cítit přebytek síly, ať se nám ozve a přidá se. Snad to společnými silami alespoň probojujeme v týmovém AFu. Dívali jsme se do knížky a cesta má jen sedm opakování – poslední v roce 2009. Pečlivě jsme vrcholovku neprocházeli, ale vypadá to, že „Alter Traum“ zatím nemá ani český přelez. Blízko byl před lety Ondra „Plagát“ Sojka, který se už dostal nad klíčové místo v plytké trhlince, ale dostihla ho vlezlá únorová zima, tak cestu zapytlil.

Honza Kendík si prohlíží své malé nové trauma.
Cesta vede středem fotky do trhlinky a spáry.
(foto: Standa Mitáč)

_____________________

Poprvé nám při natáčení pomáhal Pepa Horák, podruhé Thomas Pöschmann. Díky!I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu