„200 slov“

Adršpach se o víkendu zaskvěl v celé své kráse. Podobně jako před 100 lety

22. 05. 2023, Jan „Drobek" Krch, foto: Standa Mitáč

Podobně jako před 100 lety se ráno 20. května 2023 z lesa u Svatého Václava vynořila skupina bosých otrhaných človíčků s konopnými lany a ocelovými karáblemi a udělali: „Jéééééé!” Právě klesla mlha a Adršpach se zaskvěl v celé své kráse. Doprovodem bylo plno saských lezců v čele s legendami Wernerem Rumpem (který udělal prvovýstup na Krasavici, pozn. aut.) a hlavně Herbertem Richterem, jehož asi není třeba představovat.

Po několika hltech piva a kořaličky se celá alegorická parta ocitnula U Tošováka, kde na ně čekalo necelých pět set návštěvníků tohoto stoletého výročí. Ihned byli zajati reportéry České televize a po chvíli pod nástupem na Krále i odvážným členem CHKO, který se rozhodl kontrolovat občanské průkazy. Toto mu bylo bez použití násilí rozmluveno, a tak mohli herci v dobových kostýmech po sto letech zopakovat komínovou cestu na Krále. („Stará cesta“ za V se všeobecně bere jako nejstarší výstup na Broumovsku, pozn. red.)

Začátkem odpoledne se pak všichni ocitli na nádvoří zámku, kde nastalo oceňování adršpašských celebrit a také několik pokusů poznat po těch mnoha letech jeden druhého. Všichni se usmívali s tím, že si vzpomínají, jak se kdo jmenuje, což v mnoha případech byla lež. To ale nebránilo vzpomínkám, potlesku pro oceněné a družnému popíjení. Zájemci si pak prohlíželi výstavu Viléma Heckela na zámku a sbírku starých pohlednic na Krecbachově chaloupce.

Tošovák zavíral v noci na sobotu po třetí hodině ranní a v noci na neděli až za slunečního svitu. Z toho plyne, že akce se vydařila a budeme rádi vzpomínat. Akorát prohlašuji, že dalšího staletého výročí se nikdo z přítomných nezúčastní!

I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu