„200 slov“

Rytíř Toproper

06. 07. 2015, Mikuláš Heger

„Jsem ten nejdůležitější,“ zní z úst druholezce. Každej blbec umí lézt na prvním laně a vytáhnout nějakou „vraždu“, ale vždycky potřebuje jističe – mě!

Prvolezec se chce vytáhnout před zbytkem skupiny, hlavně před tou dámskou částí. Má to tak jednoduchý, prostě dá na chvíli svůj život do božích rukou, pořádně se dole nadechne a vydechne až na vrcholu.

„Toproper“ je naproti tomu skromný, nemá zapotřebí machrovat nad ostatními, je jako rytíř, který přijde, rád odjistí a nikdy „není“ tak „blbej“, aby riskoval kvůli holce. To ji radši pozve na „pívo“, až bude prvolezec spát, jelikož ten je po celodenní „lezbě“ velmi „unavený“ po fyzické i morální stránce. Prostě nastoupí, když už je to na prvolezce moc, a stará se mu večer o jeho společnice. Ještě navíc je takový charakter, že se „tahačovi“ ráno ani nechlubí svým skalpem ze stanu, aby měl dotyčný čistou hlavu a mohl vyvádět nové extrémně náročné „morálovky“ na hranici svých možností.

Ten chudák ani netuší, že zatímco spal, jeho vysněná láska začala patřit jinému, který ji teď balí svými vtipy, zatímco on tráví hodiny ve stěně, kde se potí na hranici pádu. V práscích, kde kruhy jsou v nedohlednu a smyčku nezaložíš.

Takže kámo, příště až přijdeš pod věž, neváhej a zaujmi své místo hrdě u „grigriny“, ostatní už půjde samo!

Rytíř toproper v tureckém Olymposu (f: SM)

Problémy Monte Rosa

29. 06. 2015, Standa Mitáč

Tady je pár slov jako reakce na diskutovaný článek ohledně problémů na nejvyšší hoře Švýcarska Monte Rose. Shodou okolností jsme byli minulý týden na vrcholu Dufourspitze (4634 m n. m.), tak se sluší podělit o aktuální podmínky.

Podle Jirky Chamráda je spaní nad chatou Monte Rosa úplně zakázáno. Možná to tak je, ale pokud stanuješ u kamenné ohrádky cca ve 3100 m n. m., Švýcaři to nadále tolerují. Přímo u chaty ne – pokud nemáš zrovna 5 000 euro v kapse.

Chatař na Monte Rosa Hutte je skutečně zvláštní člověk. Když byl kamarád na chatě pro razítko do deníku, dozvěděl se tohle: „Razítko je pouze pro hosty, kteří tu přespávají.“ Noc stojí 30 franků, když ukážeš kartičku Alpenverein.

Podmínky na kopci jsou v pohodě – typické pro začátek léta. Na hřebeni normálky od sedla Sattel je perfektní firn, nahoře na skalním hřebeni zpomalí jen krátký ledový traverz při oblézání jedné věžičky. Žádné velké převěje, nad 4000 m n. m. leželo 26. 6. odhadem 20 cm čerstvého sněhu.

Pokud budeš sestupovat ledovcovým kotlem mezi Dufourspitze a Nordendem, hodí se vzít šroub na abalakovy hodiny – v diskusi zmíněná komplikovaná pasáž mezi trhlinami se za ně dá slanit. Nahoru k fixním lanům (ty jsou na kopci od roku 2005) to ledovcovým kotlem letos skutečně průchozí není. Možná tak v obtížnosti WI 4 a víc.

Také jsme si přáli vidět Ueliho Stecka, který právě teď v Alpách sbírá jednu čtyřtisícovku za druhou. Byli jsme na Monte Rose týden, takže pravděpodobnost byla sakra veliká…
A pak najednou uprostřed jasného večera:
„Podívej! Támhle na Lyskammu, vidíš to? Na hřebeni se pohybuje světýlko.“
„Jo, vidím to! Fakt tam je! (…) Akorát teď už je to světýlko ve vzduchu.“
„Vždyť Ueli je přece hvězda a má s sebou padák!“

Traverz z Dufourspitze (skály nad horizontem) na Nordend (f: SM)

Mézlova spára, Skalák

19. 06. 2015, Standa Mitáč

Ještě před pár lety to bylo s umělkami v Olomouci docela bídné. Zatrénovat sis mohl na školní stěně základky Heyrovského nebo na boulderu U Pajka, kde se lezci s lanem museli vtěsnat do 60 m2. Po otevření stěny Flash Wall (1 200 m2) se lezecká nabídka rozšířila a zvětšuje se dál.
V Olomouci budou příští víkend, v rámci závodu Flash Wall Open, otevírat novou boulderovku. (odpovídá Alena Zelená z Flash Wallu)

Jak velká bude?
Bouldrová stěna, kterou jsme vybudovali, je mobilní a variabilní. V současné chvíli ji máme pod širým nebem v areálu Flash Wallu, ale chceme ji vozit na různé akce. Momentálně nabízí lezeckou plochu necelých 100 m2 a počítáme s postupným rozšířením až na 200 m2. Pod všemi profily máme samozřejmě žíněnku.

Kolik vůbec bouldrovek v Olomouci teď je?
Momentálně se jedná o jedinou venkovní bouldrovou stěnu v Olomouci.

Bude mít otevřeno i na podzim nebo v zimě?
Stěna je určena pro celoroční provoz. Na zimu ji pouze přemístíme do vnitřních prostor Flash Wallu.

Kdo u vás bude stavět bouldery?
Bouldery by měly být velmi různorodé, proto i stavěčů bude velká řada. V současné době dobře vypadají bouldry od Krkavce (Tomáš Doubravský) a Korby (Richard Budínský). Každopádně do budoucna si zalezete na problémech od stavěčů z celé republiky.

Jaké bude vstupné jen na bouldrovku?
Vstup na bouldrovku bude zdarma ke vstupence na stěnu s lanem. V případě vstupu pouze na boulder bude základní vstupné 80 korun s dalšími slevami pro studenty, držitele permanentek, atd.

eMontana je mediálním partnerem závodů Flash Wall Open, které se budou konat ve dnech 27.-28. června 2015.

Další prostor pro kroucení těla se otevře v Olomouci (f: Standa MItáč)

Mézlova spára, Skalák

17. 06. 2015, redakce

Mézlova spára, Skalák

15. 06. 2015, Stefan Kürzi

Silbergeier znají skoro všichni lezci. Tuhle cestu (240metrová 8b+ od Beata Kammerlandera, součást tzv. Alpské trilogie, pozn. red.) dokumentovalo za poslední roky mnoho různých fotografů. Proto to pro mě byla výzva. Snažil jsem se najít nové ohromující perspektivy, které ještě v časopisech nikdo neotiskl. Navíc jsem ve švýcarském Rätikonu několik let nelezl, takže jsem se na to moc těšil.

Nefotili jsme klasicky odspodu, ale rozhodli jsme se začít nahoře. To znamená, že jsme se nejdříve museli dostat na vrchol Vierte Kirchlispitze. Dobrodružsví v Rätikonu pro nás začalo už na zemi – vyjet autem nahoru v téhle oblasti není úplně jednoduché. Cesta je ve špatném stavu, hodně ji poničily silné deště v minulém létě. Krajnicím v zatáčkách jsme moc nevěřili. Často byl v autě jenom řidič a ostatní, zčásti ze strachu, šli vedle pěšky. Džíp by se nám hodil…

Aby ses dostal k výlezu Silbergeieru, čeká tě alespoň dvouhodinový pochod. Nám to zabralo víc jak tři hodiny, protože nikdo neznal cestu na vrchol. Zní to hloupě, ale nikdo z nás jsme na “nelezecké straně” Rätikonu nikdy nebyli. Neměli jsme ani mapu a signál, takže se všechno docela vleklo. Také jsme museli táhnout spoustu fotovybavení a lan. Výhled z vrcholu byl úplně čistý – na každou stranu jenom hory.

Celkem dlouho nám trvalo focení poslední délky, 7c+ se závratnými pohledy do hloubky. Lezení se mi zdálo velmi technické. Vyžaduje velké sebevědomí a precizní techniku nohou. Vzdálenosti mezi jištěním dráždí mysl a to bylo přesně místo, kde jsem chtěl fotit. Fabian má neuvěřitelný morál, a tak jsme tyhle sekvence mohli fotit několikrát a čekat na nejlepší světlo. Později jsme také fotili 8b+ délku. Používal jsem 100metrové statické lano, abych mohl vyzkoušet spoustu nových úhlů pohledu.

Vzpomínám si na šťastnou chvíli, kdy jsme odpočívali na malém kousku zelené trávy vedle štandu nad pátou délkou. Jak útulné místo uprostřed masivní skalní stěny. Má i šťastné umístnění – v jednu chvíli padající kameny jen o kousek naši zahrádku minuly.

Po přestávce jsme slaňovali dolů, než přišla noc. Z poslední délky už jsme jeli za světla čelovek. Do auta jsme se vrátili pozdě, ale všichni jsme měli úsměv na tváři. Takovýhle úsměv máš vždycky, když naplníš svůj den. Náš měl dvacet hodin.

Stefanovy fotky ze Silbergeieru najdeš v tištěné Montaně č. 3. Jak ji seženu?

Na cestě pod Silbergeier (f: Stefan Kuerzi)

Mézlova spára, Skalák

11. 06. 2015, Mikuláš Heger

Nedalo se prostě odolat předpovědi, a tak jsme v pátek na noc vyrazili směr Turnov. V sobotu ráno jsme na rozlez vybrali napřímení „údolky“ na majestátní Blatník. Nejhezčí a zároveň i nejtěžší mi přišlo právě ono „napřímení“ v horní partii, kde se pokračuje koutovou dvouspárou. Ta je z tvrdšího materiálu a díky železitým příměsím tudíž není vyšlapaná. Celá cesta se dá dobře zajistit a je oklasována za VII.

Jako další cestu lezeme sportovně zajištěnou VIII, Pivrncovy děti, vedoucí na nedalekou Poslední věž. Cesta vede po hraně, celkem přes dva kruhy, co kruh, to boulder, v závěru okořeněná pekelným rajbasem.

Vyrážíme k Majáku, kde zkoušíme Gotickou hranu (VIIc). Cesta začíná k mému překvapení nepříjemným sokolíkem, kde po druhé „podlaze“ zanechávám pytel a stěhujeme se k Podmokelské a její nepříliš známé Mézlově spáře. Klasifikována je za VI, ale vypadá moc pěkně, zvláště v úvodu, kde tě čeká na první pohled hladký, desetimetrový koutek završený převískem.

Když jsem cestu s úctou obdivoval při své první návštěvě před rokem, zjistil jsem ve vrcholovce, že si na ni troufly nějaké dvě dívčiny. „Když holky, tak já taky,“ řekl jsem si tehdy. Cesta je poměrně solivá a trápení nekončí přelezením zmíněného převísku, ale pokračuje až na úplný vrchol, ke kterému je to zatraceně daleko. Kruhy navíc působí dost omšelým dojmem. Vylézt Mézlovku je pěkný zážitek, a pokud si chceš vysloužit obdiv, vřele cestu doporučuju!

Když si pak dáš na zlepšení morálu a uklidnění rozklepaných rukou takovou Egyptskou hranu na monumentální Sfingu, budeš si připadat jako na procházce, ačkoliv jde o VIIbejdo…
To by pro dnešek stačilo, musíme se ještě posilnit v putyce U závory jedním pětipivem ze Svijan.

Skalák na jaře 2015 (f: Mikuláš Heger)

Když je ti dobrodružství na obtíž

04. 06. 2015, Lukáš "Asu" Abt

Když jsem začínal někdy počátkem milénia lézti, většina oblastí v blízkosti mého bydliště byla na starých skobách. Chtěl-li jsem cos vylézt, musel jsem respektovat fakt, že se nepadá (dost často ani nesedá), protože to stav jištění nedovoloval. Tak jsem se naučil nepadat.

Trochu jsem nabral odvahy a začaly mne lákat nesnadné linie stropů. Nebyl jsem silný, pročež sem propad hákování. Zdokonalil jsem se v umění zatlouct skobu, či věřit háčku. Zjistil jsem, že né každá stará skoba je špatná, ale naopak, že každá má své (netušené) možnosti. Sžil jsem se trochu nejen se skálou, ale i materiálem. Pochopil jsem principy.

Lezení jsem si nikdy nedokázal představit bez parťáka a vzájemného hecu při přelézání cest. Na chatách mne pak bavilo potkávat se s novými lidmi a poslouchat jejich příběhy. Interakce se zkušenějšími mne vnitřně posouvala dál. Otevíraly se mi obzory.

. . .

Na vysoké jsem ale musel propadnout sportovnímu lezení. Zjistil jsem, že bez kvalitních oček to při posouvání limitů nepůjde, protože pády se staly denodenní rutinou. Dříve pro lezení nedosažitelné línie se mi tak stávaly dostupnými a do hákuvek nebylo potřeba hromady skob, ale naopak expresek. Už jsem se s kamarády nebavil o zážitcích ze zimních hor, ale u pivka řešil jednotlivé cruxy a správnou betu.

Byl jsem silnější, však ne vždy naplněný. Trénink na bouldrovce bez lidí mne nejen izoloval, ale bez atmosféry jiných nadšenců ani nenaplňoval. Cesty hluboko pod mým maximem se při jištění lesklými a certifikovanými oky stávaly rutinou a dobrodružství bylo ta tam.

U každé druhé jsem čím dál častěji slýchával: “Tam je to špinavé, zarostlé, rozbité!” Věci, které jsem dříve respektoval, jakoby byly ostatním na obtíž.

Začal jsem sólovat, nejdřív pro radost, později z nutnosti. V určitém směru jsem se izoloval, ale to naplnění po přelezu odvážné linie v horším materiálu mne určitým způsobem konejšilo. Přeci jen překonání strachu způsobí v těle jakousi uspokojující odezvu.

Ostatně nebylo to dobrodružství, kvůli kterému náš sport vznikl?

Možná jsem jen ustrnul a nová doba stejně jako móda káže jiné směry.

Certifikovaný borhák v Krase (f: Standa Mitáč)

Pomoc v Nepálu se pomalu dostává mezi lidi

26. 05. 2015, Tek Magar

Včera jsme rozdávali jídlo lidem, kterých se zemětřesení dotklo nejvíce. Přivezli jsme rýži, olej na vaření, sůl, sušenky a další základní potraviny. Moje rodina byla sice zemětřesením také zasažena, ale rozhodli jsme se, že budeme pomáhat. Tihle lidé pomoc potřebují více než my, žijí v daleko horších podmínkách a myslím si, že je to slušné a lidské.

Když od nás přijímali jídlo, byl to obrovsky silný pocit. Cítili jsme se velmi dobře, zasáhlo to naše srdce – ti lidé byli tak šťastní a dávali nám spoustu požehnání. Viděl jsem v jejich očích i trochu radosti. Pořád tam strádá spousta starých mužů, žen a malých dětí, o které se někdo musí postarat. Teď sháním nějakou nevládní organizaci a sponzory, abych jim byl schopen zajistit dostatečný přístřešek. Monzunová sezóna se silnými dešti začne velmi brzy.

Asi nejhůře, co jsem zatím viděl, dopadla škola ve vesnici Jantarkhani. Je úplně zničená a žáci nemají, kde se učit. Celá vesnice je velmi odlehlá, leží na jižní hranici regionu Solo Khumbu. Rád bych nějak pomohl i škole. Začali jsme s příbuznými a sousedy dávat dohromady sbírku.

(Autor žije v Káthmándú a pochází z regionu Solo Khumbu.)
(eMontana oslovila organizaci Člověk v tísni s žádostí, aby nasměrovala část vybraných peněz na přímou pomoc škole v Jantarkhani.)

Holčička z vesnice Boghara v regionu Dhaulagiri. Jak je na tom asi teď? (f: Standa Mitáč)

Za hranou vlastních možností?

24. 05. 2015, Vojta Bořil

Je sobota dopoledne a spolu s Chadem, couchsurferem z amerického Colorada, kterého jsem na tři dny ubytoval u sebe doma, stojíme na startu bikového maratonu na 55 kilometrů. Kdyby nebylo něj, nejspíš tu ani nejsem a radši se šetřím na běžecké závody. V první lajně společně s dalšími 700 závodníky netrpělivě čekáme na startovní výstřel a naplno si vychutnáváme závodní atmosféru. Zatímco můj parťák je vzhledem ke své bikové kariéře jedním z adeptů na přední umístění, já vůbec netuším, co od sebe čekat.

Od prvních metrů cítím, že mě moje běžecké nohy nezklamou. Jde to i na kole. V terénních pasážích jedu opatrně, na kořenech a kamenech bych se nerad zranil. Na 16. kilometru už mě závod úplně pohlcuje a já propadám euforii. Na obyčejné lesní cestě se řítím dolů strmým sjezdem. Tachometr v tu chvíli ukazuje rychlost něco přes 60 km/h.

Nechávám se unést stoupajícím závodním odhodláním a ztrácím koncentraci. Přichází chyba. Ta vteřina, kdy tělo v rychlosti neovladatelně letí vzduchem a dopad už nemůžete ovlivnit, je bleskurychlá a zároveň nekonečně dlouhá. Hned po tvrdém pádu se poháněn adrenalinem snažím zprovoznit kolo a pokračovat v závodě. Až po několika metrech mi dochází, že jsem pro dnešek skončil.

Vím, že zranění a pády jsou nedílnou součástí hry. Tak to prostě je. Nutí mě to ale zamyslet se nad tím, jestli je skutečně potřeba jít až za hranu svých rychlostních možností. Vždyť pro velkou část závodníků je výzvou už jen samotný start a dokončení závodu ve zdraví. Není potřeba hrotit každou vteřinu.

I přes to, že si kvůli zranění chvíli nezazávodím, uvědomuju si, že jsem měl velké štěstí. Koleno mám hluboko rozseknuté a nějaký čas ho nebudu moct pořádně ohnout. Poranil jsem si i rameno, což kvůli vyplavenému adrenalinu v krvi zjistil až doktor při následné prohlídce.

Řídím se mottem: “Život je od toho, abych něco zažil, a ne svůj čas jen nějak opatrně promarnil.” Každý ale máme hranice – v outdoorových sportech i v “normálním” životě. Občas je důležité si tyhle hranice uvědomovat a nepohybovat se až zbytečně příliš blízko…

Kámoš Chad na trase světového poháru. (f: Vojta Bořil)

Dva roky na cestě kolem světa - minirozhovor

21. 05. 2015, Jakub Freiwald

Renáta Géciová je nenápadná holka z Prahy, která převážně stopem objela velkou část světa. Původně chtěla vyjet na půl roku. Teď už jsou to ale roky dva a jí se vůbec nechce domů. Jaký je život na cestě? A co to s člověkem udělá?

Kde všude jsi byla?
Za dva roky jsem stihla navštívit Ukrajinu, Rumunsko, Moldávii, Turecko, Gruzii, Arménii, Náhorní Karabach, Irán, Nový Zéland, Austrálii, Vanuatu, Šalamounovy Ostrovy, Indonésii, Brunej, Nepál, Malajsii, Singapur, Barmu, Laos, Thajsko, Argentinu, Chile a Bolívii. Zbývá Peru a Ekvádor. Jestli se tam dostanu, netuším. Už v Bolívii jsem musela uplatit úředníky na hranici, aby mě tam s provizorním pasem vůbec pustili.

Kde se zrodila myšlenka na tak dlouho odjet?
Chtěla jsem si prostě dát oddych. 15 let práce, konec desetiletého vztahu. Přemýšlela jsem, co mi v životě chybí, co bych chtěla, a proč nechci být tlačená společností někam, kam nechci jen proto, že to všichni očekávají a že je to normální. Pořád mi něco chybělo, a protože ráda cestuji, tak jsem si chtěla prostě odpočinout. Že budu na cestě tak dlouho, jsem sama netušila, ale je hrozně těžké přestat. Jednou jsem měla sen, že jsem se týden před odletem z Thajska do Argentiny vzbudila doma, a to byl fakt horor.

Jakým stylem cestuješ?
Začala jsem stopem a stanováním, děsně mě to baví. Člověk není vázaný na autobusy nebo hotely. Dělá si prostě co chce. V zemích jako Gruzie, Arménie nebo Írán jsou lidé tak pohostinní, že jsem většinu času strávila s jejich rodinami u nich doma. Jedli jsme tradiční jídla dobře se bavili. Zřídka využívám vlaky nebo autobusy. V Bolívii, Peru a Ekvádoru mi asi kvůli bezpečnosti nic jiného nezbyde.

Jaký byl tvůj nejlepší a nejhorší zážitek?
Zážitků mám hrozně moc, je těžké říct, který byl nejlepší a který nejhorší. Spousta jich byla úsměvných. Nejhorší zkušenost byla určitě, když mě okradli. V tu chvíli jsem se o sebe poprvé začala bát. Naštěstí jen tak na dva týdny a pak zase převážila krása krajiny, hory, lidé, jídlo… Ukradli mi i pas a to celé cestování dost zkomplikovalo. V Gruzii jsem se zase i s celou krosnou vykoupala při brodění ledovcové řeky, na turecké dálnici jsem 150 kilometrů řídila kamion, protože řidič byl moc unavený, taky jsem třeba dojila krávu… Hodně zajímavé byly i rozhovory s lidmi v Náhorním Karabachu, kteří zažili válku. Nebo když jsem pomáhala v Chile lidem postiženým povodněmi.

Změní taková cesta člověka?
Záleží asi v jakém věku se člověk na cestu vydá, co od ní očekává, jaké má životní zkušenosti… Po osobní stránce mě asi moc nezměnila. Samozřejmě mi hodně otevřela obzory. Co se mi dřív zdálo jako sen, je realita. Člověk začne vnímat spoustu věcí jinak, je víc otevřený a nápomocný…

V srpnu se Renáta plánuje nedobrovolně vrátit zpátky do Čech. Až se tu trochu aklimatizuje, můžeš se těšit na hlubší rozhovor z celé cesty.

V Argentině (f: Maria Eugenia de la Vega)

Seznámení: Hledám holku magor

13. 05. 2015, Alena Čepelková

“Ahoj hledám slečnu která je trošku magor a lehce závislá na lezení (lano) a nedělá ji problém chodit 4x týdně na umělku a o víkendu ještě vyrazit třeba do Jury.” (Inzerát z Lezce, 10. 5. 2015)

Nejsou to přesně takové slečny, co ten kluk hledá, ale…

Znám holku, co se vrhla na lezení, když jí bylo tolik, jako je číslo vyskytující se v názvu jedné cesty na Panťáku – a ještě o dvě víc. Přišla o manžela intelektuála, nemohla se pořád vyhrabat ze smutku, a do toho jí umřel táta, horolezec století. A tak se obrátila ke genům, co od něj dostala. Od intelektuálky k lezkyni přešla plynule. Na umělce je třikrát čtyřikrát týdně a o víkendu vyrazí kam chcete, hlavně když se bude lézt. Všechno je tak krásně nové! Spáry mrská po tatínkovi a snad se naučí zakládat i ty uzly.

Znám holku, kterou při lezení přimáčkl obrovský kus šutru tak, že jí na několikrát zlomil nohu v kotníku a pak jí taky tu nohu několikrát operovali a reoperovali a moc se jim to nepovedlo, takže má chodidlo pořád nakřivo a nemůže bez boty pořádně došlápnout. Zorganizovala holčičí expedici do Číny, na kterou se daly snáz sehnat peníze, když na šestitisícovku lezou invalidi. Vylezla na ni.

Znám holku, co když jí bylo osmdesát, při pietním shromáždění na Symbolickém cintoríně pod Ostrvou bravurně šplhala s kytkou na velký balvan položit ji u tabulky s jedním jí drahým jménem, což neunesl předseda Jamesu a v obavách, že na mokré skále uklouzne, mumlal cosi o „těžké pubertě“. Aktuálně (o tři roky starší) řeší, zda nebude moc trapné, když vyrazí na umělou stěnu. Její vnuk po ní chce, aby ho tam vzala.

A když se tak zamyslím… Před dost lety si jedna sedmnáctiletá holka magor usmyslela, že na Štít (Lomnický) přece nepojede jako turistka lanovkou a donutila kamarádku, aby si na něj s ní vyšlápla pěšky. Kámoška už takový zážitek nechtěla nikdy opakovat, ale ona se o pár let později přihlásila mezi horolezce s cílem nikoli se za některého z nich vdát, ale lézt jako oni. I děti mít chtěla, a tak pak parkovala kočárky u zdí a traverzovala je do zblbnutí tam a zpátky, aby si vytrénovala prsty. Hlavně v zimě, což se pak v sezóně hodilo. Někdy si myslela, že je skoro jediná takový magor.

Ale nebyla a není. Je nás mnoho, holky magoři byly, jsou a budou! A je to pak asi na doživotí.

Holky magoři byly a budou (f: Karel Vlček)

Zemětřesení v Nepálu očima Víťy Bradáčka

06. 05. 2015, Stanislav Mitáč

Postřehy z Nepálu očima Víťy Bradáčka, který se tenhle týden vrátil domů. Otřesy ho zastihly při sestupu z Mera Peaku v oblasti Everestu.

Jaký to je pocit, když se pod tebou najednou rozhýbe země?
Přišlo to ve chvíli, kdy jsem stál a zrovna jsem se šel vyčůrat. Rozepnul jsem poklopec, začal jsem čůrat a samozřejmě jsem se celej poch… Představ si to, jako když tě někdo ve vlaku na záchodě čapne a začne s tebou cloumat. Že to je zemětřesení jsem si hned neuvědomil. Ten den mi bylo blbě, tak jsem měl nejdřív pocit, že se mi zamotala hlava.

Druhej pocit byl, že padá lavina, ale tohle bylo daleko silnější. Pohyby ze strany na stranu. Sem a tam. Jsi rád, že stojíš na nohou. Vedle začínají padat šutry, tak běžíš do volnějšího prostoru. Myslíš si, že pravou nohou došlápneš na nějaký místo, ale dopadneš úplně jinam – mezitím se ti ta zem pohne… Nepříjemnej pocit.

Proč jste letěli dolů vrtulníkem a ne pěšky? (Skupinu zemětřesení zastihlo u vesnice cca 4 300 m n. m., pozn. red.)
Zaprvý proto, že jsem měl omrzliny a podle doktora se na to nemělo šlapat, aby nepraskly puchýře. Zadruhý kvůli tomu, že do Lukly to bylo ještě tři dny a přes poslední sedlo už kvůli zemětřesení nikdo nechodil. Místní gajdi (horští vůdci, pozn. red.) nám řekli, že cesta je zasypaná. Musím ale říct, že ten let vrtulníkem nad Himálajem byl skvělej zážitek. (Více fotek.)

Jak vám pomohl Alpenverein?
Alpenverein nás nemile překvapil. Nejprve se na něj vůbec nedalo dovolat. Když už se to povedlo přes zaměstnankyni ambasády, sdělili, že „nejsou pojišťovna, ale klub horolezců“. Nedostali jsme od nich příslib peněz na vrtulník. Doufám, že se to vyřeší zpětně, zatím jsme s nima osobně nejednali.

Jak fungovala pomoc na letišti v Káthmándú?
Nestihli jsme první český speciál a naše ambasáda od nás dala ruce pryč: „Obraťte se na ostatní stánky EU a sežeňte si let sami.“ Na letišti přitom měla skoro každá země stánek a vlastní zastoupení v počtu jednoho až tří členů. Cizí národy se nám snažily pomoct, dávaly kontakty. Česká zástupkyně prý odletěla hned prvním letem. Nakonec nám nejvíc pomohla společnost Jet Airways, se kterou jsme přiletěli. Bez příplatků nám umožnili vrátit se domů o dva dny dříve.

– CHCI POSLAT POMOC DO NEPÁLU –

foto: David Bartůněk

Situace v Nepálu očima místního

03. 05. 2015, Stanislav Mitáč

AKTUALIZOVÁNO

Odpovídá trekkingový průvodce Mim das Tamang z Káthmándú:

Jste v pořádku?
Ano, já a moje rodina jsme stále OK. Díky bohu.

Jaká je situace v Káthmándú?
Speciálně v Káthmándú je zničeno spustu památek UNECSO, ale situace se den ode dne zlepšuje. V celém Nepálu podle dnešních čísel zemřelo 7 200 lidí, ale bojím se, že počet mrtvých nakonec přesáhne 10 000.

Jak to vypadá s dopravou v zemi?
Mezi KTM a Chitwanem jezdí nějaké turistické autobusy, to je celkem bez problémů. Na většině míst jsou ale omezeny lokální autobusy pro místní lidi. V oblasti Langtangu stále pohřešujeme turisty. Spadlo tam nejvíce sesuvů půdy a lavin.

Doporučil bys návštěvu Nepálu teď v květnu?
Je to přírodní neštěstí, které se může stát kdykoliv, takže se kvůli tomu nemusíme zneklidňovat. Pokud máš už koupené letenky, není potřeba je rušit.

Máš nějakou osobní zkušenost se zemětřesením?
Ano, už jsem to zažil i předtím, ale vždycky šlo o malé záchvěvy. Tentokrát to bylo silné a šokující. Když zemětšesení přišlo, byl jsem ve své kanceláři. Měl jsem ale štěstí, a tak žiju, Díky bohu.

Víťa Bradáček – malá česká expedice na Mera Peak

Situace je horší, než to vypadá v médiích.

Čtyři dny jsme se nemohli dostat z vesnice Tangnan, kde jsme uvízli kvůli zemětřesení.
Vesnice byla srovnaná se zemi, spali jsme v posledním baráku, který zůstal stát. Celou noc jsme vybíhali kvůli menším otřesům ven. Hrozný zážitky.

Vrchol Mera Peak jsem dal ze skupiny jako jediný, bohužel s následky, mám omrzlý palec na pravé noze, zatím nebylo možné jakékoliv ošetření, dle španělského doktora bude zřejmě nutná částečná amputace. Před hodinou jsme přistáli záchranným vrtulníkem na letišti v Lukle, snažíme se dostat do Káthmándú. Letiště je ok, pokud se stihneme do KTM dostat dnes, ráno odlétá český letecký speciál.

Tek Magar – cestovní agentura v Káthmándú, lokální outdoorová továrna

Situace v Nepálu je skutečně špatná. Nikdy jsme si nemysleli, že budeme muset čelit tak strašnému dni.

Já a moje rodina jsme přežili, ale máme problém s naším domem, kterému hrozí spadnutí. Žijeme na ulici ve stanech a je to hodně složité. Neumím to ani popsat.

Moji kamarádi a zaměstnanci mají také velké problémy. Někteří kompletně ztratili domy a své příbuzné.

Je pro mě těžké se rozhodnout, jestli teď pomáhat své rodině nebo kamarádům, kteří jsou na tom ještě hůře. Nemají dostatek jídla, vody a nemají, kde spát. Pokud můžeš ty nebo tvoji kamarádi nějak pomoci, budu si to pamatovat do konce života.

– CHCI POSLAT POMOC DO NEPÁLU –

 

Tek Magar (f: SM)

Těšila jsem se na spánek v posteli a rozedřená bříška – Padání 2015 -

27. 04. 2015, Lucie Trojanová

Letos se na Padání (největší boulderový závod v Čechách, pozn. red.) těším jinak než loni. Myslím na krystaly hrubé žuly, dlouho neviděné kamarády a na postel! Už měsíc jsem nespala v posteli. (Na vině je kombinace naplňování výletnických tužeb a smůly při hledání bytu.) Pohostinnost hotelu Sklárna je pro mě lákadlem skoro na úrovni bolesti a utrpení, pro něž jsou žihelské lesy boulderisty vyhledávané.

Páteční noc patří lezení na osvětlených kamenech – specialitě, která je s Padáním spojená od loňska. Vjemy umocněné zbystřením všech smyslů kromě zraku. Oblaky mága v prostivětle reflektorů. Je to jiný pocit než ve dne.

V sobotu dopoledne si prohlédneme, co jsme v noci jenom tušili. Žula je tu opravdu ostrá. Vypadá to, že najít boulder, který končí parádním výplazem nebo překulením přes hranu, nebude problém.

Pustím se do prvního, který se mi líbí, a totálně se na něm zničím. Pocit, že chybí tak málo! Zaseknu se. Ve velmi pozdním odpoledni se horečně snažím vylézt ještě aspoň něco. Do krve rozedřeným bříškům prstů navzdory. Les se vylidňuje. Na poslední chvíli vyrážíme vstříc afterparty i my.

Na Sklárně je oheň, hudba a naprosto nevegetariánský catering. Vyhlašuje se tombola a vítězové závodu (Rosťa Štefánek a Eva Uvízlová, pozn. red.). O tom, jak dlouho do noci se žihelskými lesy nesl zpěv účastníků Padání 2015, nedokážu podat ověřenou informaci. Usnula jsem únavou.

Noční lezení na nasvětlených kamenech (f: Standa Mitáč)

ANZAC day

25. 04. 2015, Martina Jiříčková

Ve čtyři ráno odjíždím ze studeného domu do ještě chladnějšího rána. Všude panuje tma, ale rozhodně ne klid. Je totiž 25. dubna. Před sto lety tekla u Evropy australská a novozélandská krev.

Provoz je neuvěřitelně hustý. Ulicemi se blíží slavnostní průvod veteránů, dobově oděných bojovníků, na pláži jsou připravena děla k mohutné salvě. Všude postávají tisíce lidí. Australanů, Novozélanďanů i zvědavých cizinců. Pomalu se blíží východ slunce. Na vrcholku skály, kam vede stezka plná červených vlčích máků, symbolu válečných veteránů, se střídají hráči na dudy, trumpety i digeridoo.

Proč to všechno? Nově vzniklý australský stát se po boku Britského společenství národů zapojil do první světové války. Stovky dobrovolníků z Autrálie a Nového Zélandu vytvořily jednotky “Australian and New Zealand Army Corps” (ANZAC). Spolu se spojeneckými jednotkami se ANZAC zapojily do bitvy u Gallipolského poloostrova. Z původně plánované bleskové operace se stal masakr. 25. dubna 1915 (osmý den bojů) na bojišti padlo 751 australských vojáků. Boje u Gallipoli trvaly osm měsíců a vyžádaly si na 40 000 lidských životů. „Anzac day” dnes symbolizuje vzpomínku na všechny australské a novozélandské oběti válek.

Nad Currumbinskou pláží vychází slunce. Končí vzpomínání. Zpívá dětský sbor a tisíce hlasů se přidávají k australské hymně. Ve vzduchu se objevují vlajky. Ztracených životů je škoda. Neoslavujeme vítězství, oslavujeme ochotu těch, kteří bojovali. Ne z radosti z války, ale kvůli svobodě. Kvůli vidině světa, kde bude svoboda pro všechny. Kde si lidé nebudou ubližovat a budou se respektovat,” hlásá s magickou silou poslední mluvčí.

Co si z toho odnáším já? Kvůli poselství, které stojí za tímto významným australským svátkem, se vyplatí jednou v roce oželet spánek. Zablokovat dopravu v ulicích a tísnit se před východem slunce v dlouhých zástupech na pláži. „Anzac day” totiž není jenom o truchlení. Oslavuje taky krásu země, o kterou se Australané dělí se všemi příchozími. Happy Anzac day!

Anzac day, Currimbinská pláž (f: Martina Jiříčková)

Pozvánka na Petrohradské Padání

23. 04. 2015, Standa Mitáč

V pátek večer začíná Petrohradské padání, největší boulderingový závod v Čechách. Na jaké linky se můžeš těšit? Zeptal jsem se Petra Resche, který celou akci připravuje.

Poslal krátký seznam, ze kterého jsme vybrali čtyři TOP směry.

„Marvin“ 3
Tohle je krásný čtyřmetrový sokolík. Co dopad? Pokud lezec spadne, je pod ním úplná rovina, takže se to dá lézt i bez bouldermatky. Ideální cesta pro děti (pro ně radši s bouldermatkou).

Boulderistovo srdce“ 6B
Moc pěkná hladká hladká stěna, uprostřed které je díra. Na první pohled se nám zdálo, že to vůbec nepůjde lézt. Nakonec nás stěnka pustila poměrně jednoduše, tak jsme tomu dali 6B.

„Srdce ze zlata“ 7A
Shybařina v převisu. To na Petrohradě taky máte? Jo, jsou tam dobrý chyty a taky nějaký stupy. (směje se) Kupodivu tam letos podobných převislých cest, které vyžadují sílu, máme víc.

Fangorn“ 8B
Jednoznačně jedna z nějtěžších věcí. Kdo už to přelezl? Hele, Padání dělám prakticky sám s dětma, takže zatím nic moc. Video z přelezu je tady.

Také krásné, ale skončily pod čarou:
„Alza“ 5A, oblá technická hrana
„Miss bouldering“ 6C+, oblá technická hrana
„Tvaroh“ 7A, velký převis, velké chyty
„Zafod“ 7A+, lištovačka v převisu

Petrohradské padání (f: Standa Mitáč)

Na velšských kopcích je pohoda

22. 04. 2015, Adéla Matejová

Pokud se někdy budeš chystat do Walesu, určitě navštiv vršek Cadair Idris v oblasti Gwynedd ve Snowdonii. S tímhle místem, pojmenovaným po obrovi, se pojí několik legend. Obr měl prý horu používat jako křeslo při pozorování hvězd a tohle místo má prostě jedinečnou atmosféru. Zejména za soumraku (foto).

Tady je pár postřehů pro lidi, co by chtěli vyrazit na pěší výlety po Walesu:

1. Wales je ale v dubnu vybarvený do krásných odstínů hnědé, žluté a zelené. Vyšlo nám počasí, takže výstup na Snowdon nás stál dva spálené obličeje a po celou tu dobu jsme si užívali takřka letních teplot a slunce, byť k večeru a přes noc bylo chladněji. Ani jednou nám nezapršelo.

2. Bez map se ve Walesu naviguje po těch méně prošláplých trasách obtížně kvůli zjednodušenému značení. Pro naše oblasti jsme si tak dopředu objednali dvě parádní mapky přímo z Velké Británie.

3. Při vyslovování velšských názvů si často zamotáte jazyk. S moderní angličtinou to nemá nic společného, ale tou se zde dorozumíte samozřejmě taky.

4. Stanování není ve velšských národních parcích dovoleno, ale zároveň není zakázáno. Jak nám řekli v jednom informačním centru: „Oficiálně ne, ale neoficiálně je to v pohodě.“ Hlavně po sobě nechat pořádek v lese – to je ve Velké Británii mimořádně chráněné místo.

5. Velšani i Angličani jsou moc sympatičtí a ochotní lidé, bez problémů poradí a leckde si s vámi rádi popovídají. Nekoukají při tom na hodinky.

Adéla Matejová na vršku Cadair Idris (f: Vlastimil Matej)

U kluků z pouště

17. 04. 2015, Jakub Freiwald

(zápisník z cesty severní Indií)

Děravá asfaltka, na kterou se stěží vejde jedno auto, se pomalu mění v prašnou pouštní cestu. Rozvrzaným jeepem zdoláváme přívaly písku a vjíždíme mezi první stavení vesnice Tej Malta na severu Indie.

Stařenka v červených šatech důsledně uplácává hroudy kravího trusu do jednolité plochy. Zatím to tak nevypadá, ale během pár dní na ostrém pouštním slunci se hmota změní v pevnou podlahu. K tomu obvodové zdi a střecha ze suchých větví a je hotovo. Takhle se tu staví domy. Vydrží to? Ptám se našeho kamaráda Hamwatha. “Neboj, tohle nás všechny přežije,” odpovídá s úsměvem.

Kontakt s místními je obtížný. Bělocha většina z nich nikdy neviděla. Hamwathova rozvětvená rodina tvoří asi třetinu populace celé vesnice. “Tady je to v pohodě. U ostatních ale moc vřelé přijetí nečekejte,” udílí nám pokyny Honey, náš couchsurfingový hostitel.

Jeho děda měl mezi zdejšími Indy velké jméno. Nebyl ani doktor, ani obchodník nebo učitel. V celém kraji platil za obávaného zloděje. Jeho opuštěný dům dnes stojí v centru vesnice a ani roky po jeho smrti na jeho konto nikdo neřekne nic špatného.

Všichni obyvatelé se celý den připravují na velkou událost. Zítra se koná svatba. Z celého kraje se proto sjeli ti nejlepší hudebníci. “To jsem ani já ještě neviděl. A to jsem kluk z pouště. Važ si toho a všechno natoč. Ať o nás všichni ví,” hlásí Honey. Byl bych radši, kdyby o vás nikdo nevěděl. Ignoruju jeho pokyn a po druhé písničce schovávám foťák.

Ve vesnici Tej Malta (f: Jakub Freiwald)

Horolezci opravili schody u Myší díry ve Skaláku

16. 04. 2015, Jiřina Dienstbierová

Několik let byly mezi Hrubou Skálou a Sedmihorkami na začátku Myší díry vyvrácené a rozlámané schody. Orgány státní správy (kraj, obce, Lesy a další majitelé…) se nemohly rozhodnout, kdo je vlastně opraví. Do čí kompetence to spadá? – Hádali se mezi sebou.

Nakonec se horolezci rozhodli tento odstrašující příklad správy naší krajiny vyřešit sami. Sehnali sponzora a schody opravili. Dnes se po nich dá chodit bez rizika podvrtnutí kotníku.

Díky tomu se trochu můžeme přihlásit k průvodci Hrubá skála a okolí, který vydal nakladatel Pavel Körber v roce 1906. V něm píše:

„Nejen v naší, Tvůrcem tak bohatě obmyšlené vlasti, ale i v cizích zemích sotva bychom nalezli kraje, v němž by bylo na poměrně malém prostoru nakupeno tolik krásy, lahody a něhy, jako na Turnovsku, jež nazváno bylo „českým rájem“. Rozhlížíme-li se s některé výšiny, na něž je zdejší zákoutí tak bohato, po tom Bohem tak požehnaném kraji, pociťujeme, jak jsme tu nebi blíže, mysl se povznáší a zapomíná ne všecky starosti a útrapy, oko noří se v krásy před ním tu rozprostřené a vše to připadá nám, ak krásný, luzný sen, z něhož se bojíme se býti probuzeni. Připadá nám vše jako v pohádce a ani nám nenapadne pomýšleti na to, že z těch hor, jež obzor daleko ohraničují, přivalilo se do tohoto ráje a do té naší drahé země tolik běd a pohrom. (…)

Kéž bychom byli toho stále pomětlivi a zařídili veškeré své počínání tak, abychom dědictví svých otců mohli řádně odevzdati nezkrácené potomkům!“

Otevírání Skaláku proběhlo 11. dubna a dorazilo přes 160 lidí. Brigádníci sbírali odpadky po celém Skalním městě, zametali schody, čistili lázeňské prameny, uklízeli po polomech kolem Kapelníka, opravovali zábradlí a zpevňovali cesty, které trpí obrovskou erozí.

Schody do Myší díry před a po opravě (f: nahoře Miroslav Homolka, dole Jana F. Rosslová)

Vybírat jeden výstup je nesmysl

13. 04. 2015, Stanislav Mitáč

Zlatý cepín Piolet d´Or získali o víkendu dva Američané – Alex Honnold a Tommy Caldwell za traverz masivu Fitz Roy. Oba dva jsou spíše bigwalloví specialisté než tradiční alpinisté (Alex měl na noze mačky párkrát a s cepínem se učil loni.) Ukazuje to nějakou změnu trendu? Zeptal jsem se zkušeného českého alpinisty Dušana „Stoupy“ Janáka.

Pro koho z nominovaných bys hlasoval ty?
Hmm, tos mě trochu zaskočil. Možná tě to překvapí, ale kromě toho, že v širší nominaci byl jeden český výstup (Bača + Stračena), nevím o letošních soutěžních výstupech vůbec nic. Mám na tu soutěž svůj kritický názor, i když to neznamená, že bych se bránil oceněním nebo je zavrhoval. Své hlasování bych mohl říct ve chvíli, až bych měl před sebou informace o všech nominacích, což nemám. Neznám větší nesmysl v oceňování horolezeckých výkonů, než urputnou snahu vybrat jeden výstup, o kterém prohlásíme, že je nejlepší. To lze říci pouze výjimečně. Většinou jsme schopni vybrat skupinu top výstupů, ale mezi nimi už srovnáváme nesrovnatelné.

Co se ti na výstupu Alexe a Tommyho líbí nejvíc?
Perfektní žula.

Lákala by tě podobná věc v Patagonii nebo Alpách?
Ano, třeba ta Patagonie. V Alpách vlastně nevím o podobném hřebenu, který by byl skutečně lezecký a ne z větší části chodecký. Jednou jako veterán bych rád zkusil přechod Tater.

Myslíš si, že je to náznak směru, jak se bude alpinismus v budoucnu hodnotit? Místo jedné extrémní cesty raději rychlé pospojování několika klasik?
Je to do určité míry módní vlna a teprve uvidíme, jestli z ní zůstane něco trvalejšího než několik vyhlášených závodních tratí, na kterých si budou alpinisté testovat svoji momentální kondici. Nepochybně se zde hlásí o slovo jedna disciplína – rychlostní lezení. Nepůjde v ní ale o to pospojovat klasiky, nýbrž pospojovat poměrně těžké cesty. Lezení na obtížnost ale rychlosti jen tak neustoupí.

Patagonie (f: Jan Leníček)
1 19 20 21 22